Пожалуйста, включите поддержку работы со скриптами.

Новини

12.05.2014

Kнижкова виставка «Найвизначніший український повістяр»

12 травня 2014 року у відділі документів з гуманітарних та природничих наук відкрилась книжкова виставка «Найвизначніший український повістяр», присвячена 165-річчю від дня народження Панаса Мирного (Афанасія Яковича Рудченка) (1849–1920), класика вітчизняної літератури, громадського і культурного діяча, видавця, фольклориста.

Творчість Панаса Мирного – це ціла епоха в історії національної літератури. Саме йому судилося стати засновником і одним з найвидатніших представників української психологічної прози. Своє творче покликання Панас Мирний визначив ще в юності, записавши в «Щоденнику»: «…хочу показати безталанну долю життя людського, високу його душу, тепле серце».

Книга В. М. Черкаського «Панас Мирний. Біографія» (К., 1973) – це спроба на підставі архівних документів, спогадів сучасників, автобіографічних елементів у творах Панаса Мирного дослідити його життя – життя революційного демократа, корифея української прози. В центрі уваги – духовне зростання, еволюція світогляду, творчі задуми і звершення.

У нарисі М. С. Грицая «Панас Мирний» (К., 1986) розповідається про життя і творчу діяльність письменника, чий світогляд формувався під впливом Т. Шевченка, М. Вовчка, М. Черемшини. У гостросоціальних творах «Хіба ревуть воли, як ясла повні?», «Повія» та інших Панас Мирний відтворив життя українського пореформеного села, зубожіння селянства, трагічну долю жінки в буржуазному суспільстві.

Художній світ Панаса Мирного, основоположника українського реалістичного роману, досліджується у книжці В. М. Черкаського «Художній світ Панаса Мирного» (К., 1989). Розглядаються ідейно-тематичний горизонт його творчості, структурні особливості творів, вагомість і поліфонізм композиційних елементів; глибокий психологізм і суворий реалізм у зображенні героїв, їх побуту; народність і поетичність мови; вплив поетики Панаса Мирного на українську прозу.

Про Панаса Мирного – людину, без якої не можна уявити історію української культури другої половини ХIХ – початку ХХ століття, розповідається в книзі Л. В. Ушкалова «Панас Мирний» (Х., 2012). Його романи, повісті й оповідання високо цінували вже сучасники. І сьогодні твори письменника викликають неабиякий інтерес у читачів.

Кожна наукова розвідка, кожна знахідка, пов’язана з мистецьким світом письменника, з рідними, з друзями, які його оточували, з шанувальниками його таланту – це крок, що наближає сучасників до Великого Українця. Наукове видання В. Шемчук «Панас Мирний. Відоме й невідоме» (Полтава, 1999) містить цікаві й цінні відомості про родину Рудченків, про ставлення до Панаса Мирного полтавців, про нові надходження до колекції музею письменника.

Виставка пропонує ознайомитися також з творами П. Мирного в 7-ми, 5-ти, 3-х і 2-х томах, з окремими романами і повістями, життям і творчістю у фотографіях, ілюстраціях, документах.

Виставка триватиме до 18 травня.