Пожалуйста, включите поддержку работы со скриптами.
Повернутися до списку

Земля наших предків: заповідними тропами Донеччини

Рідна Донецька земля. Земля батьків і прадідів наших, земля безмежних степів, та неосяжного блакитного неба, вона овіяна легендами та оспівана у піснях. Минуле нашого краю багате на історичні та героїчні події, на території нашого краю збереглися унікальні пам'ятки історії та архітектури, казкова, чарівна недоторкана природа. Багато століть тому теперішня територія Донецької області була "полем диким". Прадавній безкрайній степ покривався духмяним чебрецем та полинем, а вітер хвилястим морем гойдав ковилу. Тиша. Тільки деінде почуєш шурхіт трави та побачиш пташину, що здійнялася до неба. Земля ця споконвічно знаходилася на перехресті важливих історичних шляхів, якими кочували різномовні народи. Проходили століття... Багато різних подій пережила донецька земля: і війни, і мирні часи. Але наші предки зуміли залишити у спадок чудові краєвиди, багату землю та почуття гордості за рідний край. Дух давнини зберігся і в половецьких кам'яних бабах, і у Свято-Успенській Святогірській Лаврі і в багатьох географічних назвах донецького краю.

Сьогодні Донбас - це край неосяжних степів, високих териконів та металургійних заводів. На нашу територію припадає надзвичайно високе техногенне навантаження та інтенсивне використання природних ресурсів. Внаслідок потужного тиску сучасного суспільства на оточуюче середовище природні комплекси поступаються своїм місцем антропогенним ландшафтам. Але крім задимлених промислових районів на Донеччині ще збереглися куточки недоторканої живої природи - степи, ліси, скелясті береги Кальміусу, долини Сіверського Дінця. Первісна, недоторкана природа панує і у ландшафтних парках Донецького краю "Клебан Бик", "Донецький кряж", "Зуєвський", "Краматорський", "Меотіда", заповідниках "Кальміуський", "Кам'яні Могили" та ін. Для Донеччини особливо актуальним є питання збереження та відтворення цих природних комплексів. Тому цінність історичних заповідних об'єктів, що функціонують та створюються на Донеччині, дуже велика. А ми, як вдячні нащадки своїх предків, повинні оберігати та зберігати надбання, що залишили нам наші пращури. Здійснити подорож деякими заповідними місцями Донеччини, поринути у світ природи та неповторної краси рідного краю дозволить знайомство з книгами донецьких авторів.


1. Донбас заповідний [Текст] : наук.-інформ. довідник-атлас / Донец. облдержадмін., Донец. обл. рада, Держ. упр. охорони навколишнього природн. середовища в Донец. обл. ; уклад. В. Д. Зелевський ; редкол. С. С. Куруленко, С. В. Третьяков, В. І. Альохін [та ін.]. – Донецьк : Новий друк, 2008. – 168 с. : ілюстр.

Для Донеччини особливо актуальним є питання збереження та відтворення цінних і типових природних комплексів насамперед шляхом створення територій та об’єктів природничо-заповідного фонду. Видання містить відомості про всі території та об’єкти заповідного фонду Донецької області. Для кожної заповідної території та об’єкта наведені дані про місце розташування, площу, підставу та мету створення, основну характеристику. Довідник-атлас включає інформацію про природні умови і ресурси Донецької області, карти-схеми розміщення заповідних територій.

У книзі представлені кольорові ілюстрації ландшафтів області, геологічних утворень, рослин і тварин. У виданні розміщено перелік тварин та рослин Донецької області, що включені до Червоної книги України.


2. Донбасс [Текст] = Donbass Guidebook : путеводитель / [авт.-сост. Н. Е. Зикрач, А. Г. Непомнящая ; пер. с англ. К. Эллер, О. Эллер ; фото Н. Е. Зикрач и др.]. – Донецк : Люкс-Принт, 2012 – 107 с. – (Справочное издание).

Донбас – край вугілля та металу, важкого виробництва та новітніх технологій, але поряд з цим у Донбасі є унікальні куточки природи.

Видання пропонує здійснити подорож унікальними місцями Донецька, починаючи з центру міста та поступово крокуючі за його межі. Подорожуючи сторінками цього видання читач постійно відкриває для себе нові факти зі славної історії Донецького краю, багатого не тільки корисними копалинами, а й історичними подіями та непересічними особистостями різних часів, дивовижною природою, яка дивує заповідниками та ландшафтними парками.


3. Химченко В. А. Заповедными тропами Донетчины [Текст] = Reserved trail Donetsk Region : фотоальбом-путеводитель / Виктор Афанасьевич Химченко. – Донецк : [Ваш имидж], 2012. – 168 с. : ил.

Своєрідна та неповторна природа Донецького краю – великого індустріального регіону, який став відомим завдяки своїм промисловим потужностям та своєрідному ландшафту. Велике техногенне навантаження на навколишнє середовище потребує особливо бережливого ставлення до природи.

Книга краєзнавця В. Хімченка пропонує здійснити подорож заповідним місцями області, зазирнути до недоторканих куточків нашої землі, насолодитися чудовими краєвидами рідної землі, поринути у відчуття єдності людини і природи. Видання розповідає про заповідники «Кам’яні Могили», «Хомутовський степ», «Кальміуський», «Ларинський степ». Автор пропонує відвідати ландшафтні парки «Меотіда», «Донецький кряж», «Слов’янський курорт», «Половецький степ», «Зуєвський», Краматорський парк, завітати до рукотворного Великоанадольського лісу, здійснити подорож річками Кальміус та Сіверський Донець.

Видання охоплює як природні заповідні місця, так і культурно-історичні пам’ятники Донецького краю. Книгу прикрашають змістовні історичні екскурси та фотоматеріали.


Книга доступна у форматі pdf

4. Зелена перлина степу – Великоанадольський ліс [Текст] : фотоальбом / упр. культури і туризму Донец. облдержадмін., Донец. обл. краєзнав. музей ; під ред. Т. В. Ільяшенко. – Донецьк : Ноулідж, 2012. – 119 с. : ілюстр.

Великоанадольський ліс – красивий та своєрідний у будь-який час: смарагдово-зелений, наповнений сонячною весною, спокійний та прохолодний жарким літом, вбраний у багрянець та золото восени, чаруючий сріблом узимку.

Історія вітчизняного лісорозведення почалась у 1843 році, коли В. Графф посіяв перше насіння біля балки Кашлагач. Книга розкриває історію створення, подорож у минуле лісу, знайомить з історією становлення та розвитку лісорозведення. Краєвиди лісових галявин, ставків кличуть небайдужих, закоханих у природу людей помилуватись красою лісу, знайомлять з його природними багатствами – рослинним та тваринним світом.

Заключна частина видання пропонує завітати до музею лісу. Численні природні експонати розповідають про багатства Великоанадольського лісу, етнографічні предмети знайомлять з побутом кінця XIX початку XX ст.


5. Кам’яні Могили – минуле та сучасність [Текст] : матеріали наук.-практ. конф., присвяч. 85-річному ювіл. від-ня укр. степ. природн. заповідника НАН України «Кам’яні Могили» / від-ня укр. степ. природн. заповідника НАН України «Кам’яні Могили» ; редкол. В. О. Сіренко, В. М. Грамма, Т. В. Нікуліна [та ін.]. – Донецьк : Ноулідж, Донец. від-ня.
Вип. 2, ч. 1. – 2012. – 358 с.
Вип. 2, ч. 2. – 2012. – 245 с.

У Донецькій області є гірська країна в мініатюрі, одне з найпривабливіших місць Донбасу – заповідник «Кам’яні Могили». Наближаючись до цього заповідного місця, скелясті гряди здаються величними та неприступними. Вчені стверджують, що ця земля володіє потужною енергетикою. У давні часи це місто було культовим, а про прадавніх людей нагадують кам’яні баби.

Матеріали науково-практичної конференції присвячені історії дослідження району заповідника в галузях археології, охорони природи і заповідної справи, геології, географії, біології, зоології, соціології.


6. Заповідник «Кам’яні Могили» – природна і духовна святиня України [Текст] / Укр. степ. природн. заповідник НАН України ; уклад. В. О. Сіренко. – К. : Логос, 2005. – 83 с. : ілюстр.

На землях Володарського району знаходиться перлина Приазов’я – заповідник «Кам’яні Могили». Скелясті утворення посеред степу, що виникли понад два мільярди років тому внаслідок виверження вулкану, викликають неповторні враження. Живописні краєвиди, сполучення степової та альпійської рослинності, історичні події цих місць надихають багатьох художників, поетів та фотомитців.

Фотоматеріали видання розповідають про геологічну унікальність заповідника, його рослинний та тваринний світ, а поетичні рядки доповнюють неповторну красу рідної землі.


7. Чуприна П. А. Приазовье [Текст] : [фотоальбом № 1] / Павел Чуприна. – Мариуполь : [б. и.], 2011. – 55 с. : ил. – (Серия «Творческие студии Донбасса» : цикл «Мир глазами фотохудожника»).

Природа Приазов’я найбільш повно відображає всю палітру українського степу. Приазовська височина, плавно спускаючись до моря, переходить в багатокілометрові пляжі і утворює характерні для всього Приазовського краю коси.

Береги моря мають свою, неповторну красу, яку автор чудово відтворив у фотоальбомі поєднавши фото степового краю та чудових краєвидів морських берегів Азовського моря. Видання містить інформацію про заповідник «Кам’яні могили» та «Хомутовський степ», яка доповнена фотографіями цього заповідного місця.


8. Кузьменко А. В. Святогорск – жемчужина Донбасса [Текст] : экскурсия / А. В. Кузьменко, Донец. ин-т турист. бизнеса ; [под ред. В. Ф. Горягина]. – Донецк : Донец. ин-т турист. бизнеса. – 2004. – 58 с.

На півночі Донецької області знаходиться старовинне місто Святогірськ, історія якого сягає своїм корінням в глибоку давнину, його називають «перлиною Донбасу» або «донецькою Швейцарією». Донецький степ тут змінюється горами та лісами, а степна спека – прохолодою близької води. Протягом сотень років це місце приваблює увагу людей мальовничим природним ландшафтом і винятковими лікувально-кліматичними умовами.

Цікава екскурсійна подорож, яка запропонована у виданні, дозволить ознайомитись з історією міст області на шляху до Святогірська, а відвідавши саме місто, зрозуміти, що Святогір’я – дивовижний, неповторний природний куточок, де перетинається минуле і теперішнє. Це місто з відродженою духовністю, унікальними пам’ятками і чарівною природою.


9. Кузьменко А. В. Турпоход выходного дня для молодёжи по верховью р. Кальмиус [Текст] / А. В. Кузьменко, Донец. ин-т турист. бизнеса ; ред. Л. Х. Соловьева. – Донецк : Донец. ин-т турист. бизнеса. – 2005. – 28 с.

Кальміус – блакитна перлина Донецького степу. Вона несе свої води крізь віки. Вперше про річку згадується у письмових свідоцтвах IX сторіччя, коли тут був прокладений шлях до Константинополя. У цей історичний час річка була глибокою та судноплавною, а вздовж її берегів росли ліси. Для нашої області басейн річки має важливе економічне, соціальне, історичне та рекреаційне значення. Витоки цієї річки зареєстровані у Ясинуватському районі, куди і запропоновано здійснити подорож.

У виданні міститься опис туристичної подорожі верхів’ями р. Кальміус, надана характеристика річки, її течії, версії виникнення назв «Кальміус». Книга пропонує крокувати стежкою вздовж річки, милуватися її краєвидами, випити джерельної води у її витоках.


10. Мозговий В. І. Природа і людина : [Текст] / В. І. Мозговий // Донеччина. Долаючи час і простір / В. І. Мозговий, В. П. Безродний. – Донецьк : Донбас, 2010. – С. 138-177 : фото.

Сучасний Донбас – це багатий геологічний музей планети, у якому можна доторкнутися до копалин минулих тисячоліть. Колись Донбас був дном океану, проте зараз – це тихоплинні річки, морські коси та безкраї степи, які потребують надзвичайної турботи, адже Донбас це також і промисловий край. Найбільш досконалою та повною формою збереження унікальних і типових ландшафтів, генофонду рослинного і тваринного світу є організація заповідних територій та об’єктів на його території.

Один із розділів книги містить інформацію про природні умови та ресурси Донбасу, проблеми екології області. У наведеному підрозділі запропоновано ознайомитись з історико-культурними природними заповідниками, ландшафтними парками та заказниками, що розташовані на території Донеччини.


11. Логвинова Д. О чем рассказал степной ковыль [Текст] / Дина Логвинова // Донбасс европейский. – Донецк : [б.и.], 2012. – С. 83-89. – ил.

Український степовий заповідник – унікальне місце, яке розташоване на чотирьох відокремлених одна від одної ділянках, що являють собою релікти колись майже безкрайніх степів Лівобережної України. Колись ці степи простирались до Чорного та Азовського морів. Стаття розповідає про три заповідника, що знаходяться на території області, а саме «Хомутовський степ», «Мелова флора», «Кам’яні Могили», історію їх створення та функціонування.