Пожалуйста, включите поддержку работы со скриптами.

Результати
соціологічного дослідження щодо перейменування
бібліотеки на ім’я Василя Стуса, нашого земляка, поета, правозахисника, Героя України

Історична довідка: Донецька обласна універсальна наукова бібліотека ім. Н. К. Крупської була заснована у 1926 р. У 1935 р. почалось будівництво спеціального приміщення для бібліотеки, чому значною мірою сприяла громадська діячка, доктор педагогічних наук, теоретик й організатор бібліотечної справи Н. К. Крупська. З 1936 р. бібліотека носить її ім’я.

У дослідженні взяли участь 560 відвідувачів бібліотеки, проаналізовано 544 анкети.

Хід та підсумкові дані анкетування показали, що проблема дослідження не залишила байдужими людей різних вікових та професійних груп. Більшість користувачів, а це 466 осіб, або 85,7 %, не вважають питання перейменування бібліотеки актуальним.

Найбільш активно висловили свою думку респонденти, вік яких є більше 45 років.

Аналіз анкет показав, що респонденти мають неоднаковий читацький стаж. Розподіл користувачів за цим показником є таким: до 2 років – 16,6 %, від 2 до 10 – 30,3 %, 10–20 років – 21,1 %, понад 20 років – 32,0 %. Певну групу складають читачі, які користуються бібліотекою з 1950–1960-х років і навіть з 1945 року минулого століття. Тобто в анкетуванні взяли участь переважно постійні користувачі. Не вказали свого читацького стажу 5 респондентів.

 

 

Що стосується соціально-професійних ознак респондентів, то більшість опитаних складають працівники освіти, культури і мистецтва (23,5 %), пенсіонери (22,9 %) та інженерно технічні працівники, працівники  економічної сфери (20,5 %). Студенти склали 14,9 %, службовці – 5,3 %. В анкетуванні також взяли участь представники інших професій (10,6 %), серед яких лікарі, юристи, журналісти, перекладачі, продавці, архіваріус, перукар та інші. Серед опитаних 2 домогосподарки і 2 респонденти, які не вказали рід своєї діяльності.

Всі проаналізовані соціально-демографічні ознаки опитаних підтверджують вірність обраної вибіркової сукупності та дозволяють зробити висновки, що думки опитаних відповідають думкам усього читацького контингенту бібліотеки.

Опитування показало, що більшість користувачів – 84,7 %, пропонує залишити бібліотеці ім’я Н.К. Крупської. Підтримали перейменування і присвоєння бібліотеці імені В. Стуса лише 9,9 % опитаних, переважну кількість яких складають користувачі зрілого та старшого віку (57,4 %). Вони відносяться до різних професійних груп або є пенсіонерами. Вважають за необхідне не присвоювати ніяких імен 3,9 % респондентів. Майже половина з них відноситься до вікової групи понад 45 років. (47,6 %). Деякі опитані (1,5 %) висловили інші думки та пропозиції. Серед них є такі, що пропонують присвоїти бібліотеці ім’я Г. Сковороди, назвати її «громадська бібліотека». Шість респондентів вважають питання перейменування бібліотеки  неактуальним, а дехто вкрай негативно висловився щодо цього.

Загальний підсумок проведеного опитування користувачів свідчить, що зміна імені Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки не є найважливішою проблемою сьогодення. У переважній кількості відвідувачів бібліотека асоціюється з іменем Н. К. Крупської. Тому вони виступають проти її перейменування, яке вважають «компанейщиной». Крім того, респонденти відмічають, що зміна імені тягне за собою величезні матеріальні витрати, які бібліотеці потрібні для її діяльності.