Донецька обласна універсальна наукова бібліотека ім. Н.К. Крупської

українська | русский | english

Новини

24 січня 2008 року

24 січня 2008 року у відділі мистецтв Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської відкрилась книжково-ілюстративна виставка до 160-річчя від дня народження видатного російського живописця Василя Івановича Сурикова (1848–1916), яка знайомить з літературою про життя і творчість художника, славетними полотнами майстра “Утро стрелецкой казни”, “Меньшиков в Березове”, “Взятие снежного городка”, “Боярыня Морозова” та іншими творами історичного живопису з колекції Третьяковської галереї. Серед нових видань, в яких аналізується внесок В. І. Сурикова у світову художню культуру, книга О. Несторової “Боярыня Морозова” картина Василия Сурикова” (СПб., 2000); журнали “Художественная галерея”, “Третьяковская галерея” та ін.
 

21-22 січня 2008 року

21–22 січня 2008 року в Донецькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Крупської відбудеться перегляд літератури, присвячений святкуванню річниці Соборності України. Ідея соборності була однією з найзаповітніших мрій українців протягом довгих років. До неї звертались у своїх працях видатні філософи, політичні та культурні діячі ХІХ століття: слов’янофіли, члени Кирило-Мефодіївського братства, "Руської трійці" на чолі з Маркіяном Шашкевичем в Галичині, видатні українські вчені Михайло Драгоманов, Іван Франко, Михайло Грушевський. 22 січня 1919 року на Софіївській площі в Києві був проголошений Акт об'єднання українських земель – Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, – що отримав назву Акт злуки. Ним було проголошено створення єдиної соборної Української Держави. Ідея соборності українських земель залишається актуальною і сьогодні через штучне політичне роз’єднання країни на схід та захід. На перегляді будуть представлені книги та періодичні документи, що висвітлюють історію проголошення Акта злуки, а також документи, присвячені основним етапам розвитку і становлення ідеї соборності в суспільно-політичній, літературно-художній та філософській думці України ХІХ–ХХІ століть.
 

16 січня 2008 року

16 січня 2008 року в Донецькому інституті агропромислового виробництва було проведено День фахівця за темою “Науковий супровід розвитку рослинництва в Україні”, який було підготовлено співробітниками відділу документів з економічних, технічних і сільськогосподарських наук Донецької обласної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської. До уваги науковців, фахівців, працівників дослідницьких лабораторій ДІАВ було представлено перегляд літератури останніх років – видання з економічних проблем рослинництва, селекції і насінництва, втілення новітніх інформаційних та інтенсивних технологій у цій галузі тощо. Це монографія О. В. Марченко “Ресурсне забезпечення та шляхи оптимізації умов вирощування сільськогосподарських культур у лісостепу України” (Суми, 2005), наукове дослідження Г. П. Кушнір, В. В. Сарнацької “Мікроклональне розмноження рослин: теорія і практика” (К., 2005), періодичні видання “Аграрная наука”, “Зерно і хліб”, “ Карантин і захист рослин”, “Пропозиція” та ін. Експоновані видання викликали значну зацікавленість присутніх на заході. Провідним бібліотекарем А. Е. Агафоновою було проведено огляд літератури “Новітні технології в рослинництві”. Особливе зацікавлення викликала доповідь співробітниці інформаційно-патентного відділу ДІАВ В. С. Трусевич “Інноваційні розробки в українському рослинництві”. Традиційне співробітництво відділу ДОУНБ і ДІАВ продовжується більше тридцяти років і сьогодні залишається плідним та взаємовигідним.
 

З 10 січня 2008 року

У січні 2008 року у відділі мистецтв Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської розпочався цикл книжкових виставок “Стиль як прояв духовного змісту епохи”. Перша виставка циклу, яка представляє понад шістдесят примірників, – “Міфопоетичний образ народного мистецтва”. Міфологічні мотиви та фольклорні символіко-метафоричні прийоми здавна притаманні творчості народних майстрів. Мистецтво ремесла постає “Божим одкровенням”, а сам майстер – “ототожненням надприродних сил”, здатних досконало володіти природними стихіями: землею-глиною, водою та вогнем. Він вдало працює з деревом, каменем, кісткою. Металом. Фольклорний образ, зміст явища та сюжету в народній творчості втілюється завдяки мові художніх форм, об’ємів, символічних ліній, знаків, кольорів тощо. Виставка розкриває образ Світового древа, який зустрічається у фольклорі практично кожного народу. Численні видання звертаються до світу української писанки, тотемного образу килимарства і вишивки різних народів. Виставка привертає пильну увагу до різноманітних народних промислів. Дійсно вражає багатство фантазії, композиційного відчуття в роботах, де казки, міфи та легенди набувають неповторного характеру, самостійного художнього життя. Зображуючи народні іграшки, птахів, звірів, майстри яскраво передають колорит, духовність землі, атрибутику свого народу. Виставка “Міфопоетичний образ народного мистецтва” занурює людину у неповторний світ духовної краси та поезії. Виставка триватиме з 10 до 31 січня 2008 року.
 

9 січня 2008 року

9 січня 2008 року в лекційному залі Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської відбувся літературний вечір “З Різдвом Христовим!”, який було підготовлено працівниками відділу абонемента і учасницями клубу народної вишивки “Світлиця”. Різдво – найвеличніше свято календаря. У давнину це була Коляда – свято народження Сонця. Після прийняття християнства його було приурочено до дня народження Ісуса Христа. Розпочинається Різдво опівночі після Святвечора з 6 на 7 січня. З Різдвом пов’язано чимало звичаїв та обрядів, тому вечір було влаштовано з метою відродження народних традицій. У програмі заходу: доповідь бібліотекаря Т. В. Панчук “Світло Різдвяної зірки”, виступи керівника клубу В. М. Рижкової та майстра вишивки Л. С. Новосьолової та святкове дійство “Христос народився”, підготовлене учасницями клубу під керівництвом А. І. Роздобудьмо, яке відбувалося з виконанням пісень, колядок, побажаннями щастя, добра та злагоди усім присутнім та їх родинам. До заходу було підготовлено перегляд літератури з фондів бібліотеки та виставку художніх виробів членів клубу на тему Різдва. Особливою увагою користувалися роботи Людмили Олександрівни Сидорченко та Валентини Іванівни Динабург.
 

5 січня 2008 року

5 січня 2008 року у відділі мистецтв Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської відкрився тематичний перегляд “Весь світ – вертеп: українська традиційна іграшка та лялька”, який знайомить з історією унікального явища культури, яке понад 200 років тому виникло в Україні і було розповсюджене випускниками Києво-Могилянської духовної академії аж до Сибіру, але у 20-ті роки минулого століття практично забуте. Вертеп – це витвір народного мистецтва, фольклорний театр особливого роду. Він не знайомить нас з новими героями і надзвичайними пригодами, а розповідає різдвяну історію, відому кожному з дитинства, просту та чутливу. Вертеп грали на Святки від Різдва до Водохреща, переходячи від дому до дому з піснями та колядками. Численні публікації у періодичних виданнях розповідають про конструкцію вертепної скриньки, історію найбільш відомих вертепних скриньок і ляльок, що зберігаються в музеях України, символіку вертепного дійства. На перегляді представлено тексти вертепної драми, численні колядки та щедрівки в нотних збірках та записах на компакт-дисках, монографії Й. Ю. Федас “Український народний вертеп (у дослідженнях ХІХ–ХХ ст.)” (К.,1987), О. С. Найден “Українська народна іграшка” (К., 1999), а також інші документи, здатні привернути увагу фольклористів, театрознавців, музикантів та всіх користувачів, які цікавляться історією української народної культури. Перегляд триватиме до 31 січня.
 

14 грудня 2007 року
14 грудня 2007 року в лекційному залі Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської відбулися краєзнавчі читання, присвячені пам’яті видатного донецького краєзнавця Михайла Савелійовича Альтера, який працював кореспондентом та редактором багатотиражних газет м. Донецьк, керував відділами науково-технічної інформації в наукових та проектних інститутах, займався пошуково-краєзнавчою роботою. Ним підготовлено та видано путівники по м. Донецьку та області. Протягом багатьох років дослідник займався збиранням матеріалів, пов’язаних з гідрографічною діяльністю нашого земляка-першопрохідника Арктики Георгія Сєдова. Під його керівництвом був створений історико-меморіальний музей Г. Я. Сєдова у смт Сєдове Новоазовського району, він був його першим директором. У рамках читань відбулась презентація нарису М. Альтера “Шаги к мечте” на честь 130-річчя від дня народження Г. Я. Сєдова. У заході брали участь В. М. Верховський, директор музею єврейської спадщини Донбасу, Л. М. Мочалова, завідувачка Бібліотеки канадсько-українського центру, О. В. Терентьєва, директор музею ім. Сєдова, О. В. Новиченко, науковий співробітник Донецького обласного краєзнавчого музею та інші науковці й дослідники Донецького краю. До заходу було влаштовано перегляд літератури, який дав можливість ознайомитися з численними працями М. Альтера.
 
11 грудня 2007 року
11 грудня 2007 року в лекційному залі Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської у рамках Днів іспанської культури відбулася презентація монографії відомого дослідника, професора Донецького національного університету, президента товариства “Україна – Іспанія” Юрія Бєловола “Реформы Карла III в испанских колониях Америки. XVIII век”. Видання присвячено реформам короля Іспанії в адміністративній, політичній, соціально-економічній та військовій структурах Іспанії та її колоній. Автор доводить, що шляхом реформ можна об’єднати свій народ, як це зробив Карл III. У книзі дається глибокий аналіз подій, що відбувалися в Іспанії у XVIII ст., але мають велике значення для сьогодення країни. Хуан Карлос, сучасний король Іспанії, є справжнім патріотом, який намагається продовжувати політику попередніх монархів і зміцнювати державу. В обговоренні монографії взяли участь доктор історичних наук, професор В. Грішин, кандидат історичних наук, завідувачка кафедри міжнародних відношень та зовнішньої політики О. Красюк, журналіст В. Акімова, поетеса, краєзнавець Л. Мусатова, а також студенти Донецького національного університету, члени Донецького генеалогічного товариства та інші краєзнавці. До заходу було влаштовано книжкову виставку та огляд літератури, підготовлені Л. Мочаловою, завідувачкою Бібліотеки канадсько-українського центру.
 
17 листопада 2007 року

17 листопада 2007 року Донецька обласна універсальна наукова бібліотека ім. Н. К. Крупської приєдналась до Всеукраїнської бліц-акції “Книжкова хвиля”. О 15 годині всі шанувальники книг зібрались у приміщенні бібліотеки зі своїми улюбленими книжками. Тримаючи один одного за книги вони створили справжню книжкову хвилю. В акції прийняли участь усі, хто любить книгу: люди різних професій і родів занять. Вчителі та учні Донецької музичної школи № 1 ім. М. Леонтовича виступили для учасників акції. У їх виконанні прозвучали популярні класичні твори, які були тепло сприйняті слухачами. Цей виступ був спрямований на відновлення нотовидання в Україні.
Дивитись фото

 

1 листопада 2007 року

1 листопада 2007 року Донецька обласна універсальна наукова бібліотека ім. Н. К. Крупської надала звіт  про заходи Донецької ОУНБ ім. Н. К. Крупської та бібліотек області щодо захисту молоді і молодої сім’ї , щодо протидії торгівлі людьми, щодо роз’яснення питань гендерної рівності.  
Детальніше
 

© 1996-2005 Donetsk State Library