Донецька обласна універсальна наукова бібліотека ім. Н.К. Крупської

українська | русский | english

Новини

7 липня 2007 року

7 липня 2007 року в лекційному залі Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської відбувся ювілейний творчий вечір Олени Морозової “Обличчям до обличчя”.
Поетеса є членом правління Дніпропетровської громадської літературної організації “Союз письменників Півдня та Сходу України”, членом творчого об’єднання “Конгрес літераторів України” з 2007 року та дипломантом Всеукраїнського літературного конкурсу “Русское слово Украины – 2004”.
Поетична творчість Олени Морозової багатогранна. В її поезії органічно поєднується глибоке осмислення Всесвіту і тонка, чиста лірика, що відображає щоденні глибокі переживання поетеси. Її незвичайний світогляд збагачується ще більшим враженням від її далеких мандрівок до Непалу, Індії, Тібету.
На вечорі були присутні донецькі поети: Людмила Баратинська, Ніна Гречишкіна, Людмила Довгаленко, Юрій Мишанов, а також гості з інших міст та далекого зарубіжжя: В’ячеслав Пасенюк (м. Дзержинськ), Тетяна Воронова (м. Житомир), Геннадій Сусуєв (м. Луганськ), Олена Кисловська (м. Дружківка), Володимир Авцен (Німеччина) та багато інших.
 

26 червня 2007 року

26 червня 2007 року в літературній вітальні Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської відбувся вечір поезії “Сонячне коло”, в якому взяли участь донецькі поети: Іван Ольховський, Микола Ушаков, Сергій Маслюк, Тамара Офіцина, Ліана Мусатова, Людмила Довгаленко, Клавдія Дзюбич, Людмила Богун, Надія Підгорна та ін. Прихильник української поезії, голова Чернігівського земляцтва на Донеччині, голова Донецького генеалогічного товариства Сергій Перепеченко ознайомив присутніх із творами сучасних українських авторів. Протягом вечора лунали пісні донецького барда Сергія Маслюка. Присутні гарячими оплесками зустріли Івана Ольховського, чиї вірші пронизані добром та ніжністю, любов’ю до рідного краю, до своєї рідної Волині. Подією цього року для поета став вихід його чергової збірки поезій “Комарівочка”.
 

16 червня - 30 липня  2007 року

16 червня 2007 року у відділі мистецтв Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської відкрилась виставка членів творчого об'єднання художників та народних умільців "Натхнення" В. М. Решетнікова (макраме), Е. П. Байрачного (живопис) та А. А. Олішевського (живопис).
В. М. Решетніков в техніці макраме працює більше 25 років, за фахом горний електромеханік. Першим творчим імпульсом для нього були роботи латвійських майстрів, які відрізнялись високим художнім рівнем, уважним ставленням до багатовікових традицій і сміливими новаціями у пошуках власного стилю і манери виконання. Тому майстер одразу встано¬вив для себе жорсткі вимоги як у питаннях технології так і у сфері творчої проблематики та вивчався самотужки за журналом "Сім'я та школа". Твори, що експонуються на виставці сприймаються як частина інтер'єру, в кожному з яких автор сміливо вирішує відношення фігура–фон, тому вишукані, тендітні твори доповнюють масивні, монументальні. У пейзажному живописі художників з м. Волноваха Е. П. Байрачного та А. А. Олішевського оспівується краса рідного краю.
Виставка працюватиме до 30 липня.

 

14 червня - 30 липня  2007 року

14 червня 2007 року у відділі мистецтв Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської відкрилась художня виставка Людмили Довгаленко "Де яйце-райце котилося, там диво творилось", на якій представлені графічні роботи та керамічні вироби. Людмила Володимирівна за фахом художник-оформлювач працює на кераміч¬ному підприємстві ООО "Поток" художником та займається розписом, успішно поєднуючи роботу з реалізацією особистих творчих проектів. Вже майже чотири роки вона професійно займається керамікою, любов до якої відчуває з дитинства, з перших уроків ліплення, що надав їй дідусь – художник-монументаліст. Розпис ваз, тарілок, ліплення, створення нових еластичних форм та образів стало справою її життя. Улюблений малюнок Людмили Володимирівни – трипільський орнамент, в якому поєднались усі стихії природи, присутня людина і міф, а кольори мають своє значення. Л. В. Довгаленко вивчає національний епос та історію української культу¬ри, аналізує і прагне виразити своє бачення світу в роботах, вдало поєднуючи в них давні традиції і сучасність.
Людмила Володимирівна пише казки і вірші, під псевдонімом Людмила Ельвайд, відвідує літературну студію "Слово". Головна мета художниці – знайти себе, свої джерела. Це перша персональна виставка Людмили Ельвайд (Довгаленко), на відкритті якої були присутні численні друзі художниці – поети, майстри народної творчості, колеги, члени творчого об'єднання "Натхнення", користувачі бібліотеки.
Виставка працюватиме до 30 липня.

7 червня 2007 року
7 червня 2007 року в лекційному залі Донецькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Н. К. Крупської від¬бувся літературно-музичний вечір інтимної лірики, на якому вперше в Донецьку пролунала українська моноопера харківського композитора Віталія Губаренка "Листи кохання" за мотивами новели Анрі Барбюса "Ніж¬ність" (художній керівник – доцент Н. Ф. Гречишкіна). Виконувала оперу солістка Донецької обласної філармонії ім. С. Прокоф’єва Алла Афанас'єва, партію фортепіано виконали студенти та випускники класу Н. Ф. Гречишкіної: Н. Юдіна, Ю. Балджі, Н. Бондаренко.
Прем'єра моноопери стала заключним етапом творчого проекту Н. Ф. Гречишкіної "Українські солоспі¬ви", в якому брали участь солісти Донецької обласної філармонії ім. С. Прокоф’єва Алла Афанас’єва, Євген Привалов /баритон/ та студенти /сопрано/ класу концертмейстерського мистецтва доцента Н. Ф. Гречишкіної: А. Коноваленко, Н. Юдіна, Г. Власенко, Є. Кунаєва, Ю. Балджі, Ю. Богатирьова, Н. Бондаренко. Присутні на вечорі мали можливість послухати поезію відомого поета, голови Донецького відділення Національної спілки письменників України С. Жуковського, а також М. Ушакова, Т. Офіциної, Н. Гречишкіної, Л. Мусатової, В. Карпенка, Л. Фетісової, С. Маслюка, О. Морозової, К. Атаманової. Протягом вечора лунали романси на слова донецького барда Сергія Маслюка. Та наприкінці вечора виступила викладач Харцизького мета¬лургійного технікуму при Донецькому технічному університеті Тамара Пішванова з доповідю "Філософія кохання", основною думкою якої є те, що кохання – це творчість двох.
 
2-3 липня 2007 року

2–3 липня у Донецькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Н. К. Крупської експонуватиметься перегляд літератури “Донеччина: історичний шлях та майбутнє” (до 75-річчя від дня утворення Донецької області), який складається з таких розділів: “Епохи та долі сплетіння”; “Донбас – індустріальне серце країни”; “Охорона довкілля та екологічна безпека”; “Славетний Донецьк, Донбасу столиця”; “Донбас у багатонаціональній палітрі”; “Мистецтво і культура сучасної Донеччини”; “Донбас літературний”. Перегляд літератури висвітлює складний і суперечливий період історії Донбасу: голод, репресії, патріотизм ударників і новаторів праці, мужність і героїзм у роки Великої Вітчизняної війни, відродження краю тощо. Сьогодні Донеччина є потужним промисловим регіоном України, який живе активним культурним життям, має одну з найпотужніших в Україні науково-технічну базу, розвиває медицину і спорт, культуру і мистецтво. Література про сучасну Донеччину представлена мальовничими альбомами: “Донеччина”, “Донбасс с высоты свободного полета”, “Там, где было дикое поле”, “Донбасс. Первый среди равных”, “Скарби землі Донецької”, “Ми з України” та ін. Серед представлених документів є монографії, матеріали наукових регіональних конференцій, історичні нариси та літописи, збірки статей, фото- та образотворчі альбоми, літературно-художні документи, періодичні видання, а також видавнича діяльність Донецької ОУНБ ім. Н. К. Крупської.
 

З 4 червня 2007 року

У відділі мистецтв Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської відкрито книжкову виставку “Народний костюм та його смислове призначення” з циклу “Видатні явища світової художньої культури”. Народний костюм – це унікальне явище в духовній і матеріальній культурі. Зберігаючи ознаки епохи, особливості національного характеру, він є важливим джерелом вивчення історії, культури, естетичних поглядів та уявлень народу. Виставка яскраво демонструє загальні риси та особливості, розмаїття барв народного костюму. Сорочки-вишиванки, жіночі спідниці, народні головні убори та прикраси – усі елементи вбрання виконані з натуральних тканин, прикрашені національною вишивкою, мереживом, яскравими візерунками, розшиті бісером, камінцями з використанням шовкових ниток. Мистецтво народного костюму вражає своїм світлим життєстверджуючим змістом, неповторним відчуттям краси, великим талантом стилю і композиції. Це невичерпне джерело творчості. Народний костюм можна назвати своєрідною мовою народу, через яку відбувається накопичення та передача інформації наступним поколінням. Виставка працює з 4 до 30 червня.
 

25 травня 2007 року
25 травня 2007 року в лекційному залі Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської відбулася презентація першої поетичної збірки Ігоря Герланця “Открою душу без ключа...”, у яку автор включив найбільш значимі для нього вірші, написані за останні сімнадцять років. У заході брали участь: Гросов О. Я., член Міжнародної спілки письменників, член спілки журналістів України, лауреат літературної премії ім. Сосюри; Герланець В. І., член національних спілок журналістів і театральних діячів України, член спілки письменників Північної Америки, лауреат міжнародних і регіональних конкурсів та ін. Усі присутні активно обговорювали збірку, автору було поставлено багато запитань, на які він із задоволенням відповів, а також презентував кожному збірку.
Дивитись фото.
 
24 травня 2007 року
24 травня 2007 року в лекційному залі Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської у рамках ХІІ Регіонального фестивалю “Преса і книга Донеччини – 2007” відбулися ІІ(XXXIV) Донецькі краєзнавчі читання “Донеччина: історичний шлях та розвиток культури і мистецтва”, присвячені 75-річчю утворення Донецької області. Донецька область є потужним промисловим регіоном, але розвиток культури і мистецтва посідає значне місце в житті нашого краю. У рамках читань присутні були ознайомлені з міні-виставкою фотодокументів “Мій Донбас” із фондів Донецького обласного краєзнавчого музею та переглядом літератури з фондів Донецької ОУНБ ім. Н. К. Крупської “Донеччина: історичний шлях та сьогодення”. Про збереження культурної спадщини і традицій українського народу розповіла прес-секретар Донецького обласного краєзнавчого музею С. О. Гітіс. Кращі літературні традиції письменників України продовжує сьогодні Донецька організація Національної Спілки письменників України та журнал “Донбас”, про діяльність яких розповів донецький письменник, головний редактор літературного журналу “Донбас” В. С. Логачов. Театральне мистецтво Донеччини відіграє важливу роль в українському художньому та культурному процесі. З історією театрів Донеччини ознайомила відповідальний секретар Донецького міжрегіонального відділу Національної Спілки театральних діячів України К. М. Зібольд.
Дивитись фото.
 
24 травня 2007 року

24 травня 2007 року в Донецькому обласному академічному українському музично-драматичному театрі відбулося урочисте відкриття ХІІ Регіонального фестивалю “Преса і книга Донеччини – 2007” та нагородження переможців конкурсу “Книга Донбасу – 2007”.
Дивитися документ

 

З 14 травня 2007 року

18 травня – день солідарності музейних працівників усього світу, які охороняють пам’ятки культури для майбутніх поколінь. Цей день покликаний залучити увагу громадськості та спонсорів до проблем і справ музеїв. У відділі мистецтв Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської до Міжнародного дня музеїв відкрито перегляд літератури “Полівекторність творчого самовираження”, на якому представлено понад 60 примірників. Користувачі бібліотеки мають змогу звернутися до неперевершених зібрань музеїв світу та переглянути репродукції творів видатних художників. Представляючи видання, присвячені відомим художнім музеям України, перегляд зосереджується на колекції Донецького обласного художнього музею: “Українське козацтво”, “Шевченкіана”, “Український декоративний розпис”, “Незабутні 1941–1945”, “Русская и украинская живопись XVIII – нач. XХ в.” Прикрашають перегляд численні українські та російські періодичні видання.
Перегляд літератури працює з 14 до 24 травня.

З 8 травня 2007 року

Напередодні Дня Перемоги у відділі мистецтв Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської відбулося відкриття фотовиставки “Ми про Вас пам’ятаємо”, присвяченої Великому святу. Авторка виставки, Єпішина Ольга Олександрівна, фотомайстер з міста Краматорськ Донецької області, наша сучасниця, людина небайдужа, яка випромінює щирість та сердечність. Вона – ділова людина, стильна, вродлива, чарівна жінка, яка за порівняно недовгий проміжок часу зуміла багато зробити для свого рідного міста, яке вона втілила у фотоакварелі “Прекрасне сузір’я Краматорська” та відобразила в “Галереї образів Краматорська”. У 2005 році Ольга Олександрівна розпочала новий масштабний проект, присвячений 60-річчю Великої Перемоги, “Ми про Вас пам’ятаємо”, який став головним у її житті. У цьому проекті – особливість самої Ольги Єпішиної, яка з великою повагою звертається до ветеранів Великої Вітчизняної війни та увічнює подвиги солдатів, офіцерів, медичних сестер. Про війну наша сучасниця знає з художніх творів, кінофільмів та розповідей ветеранів, яких щороку стає менше. Фотомайстру вдалося створити цілу серію художніх фотографій, які зображають людину на війні.
Твори Ольги Єпішиної пронизані гострим болем та особливим ставленням до тих далеких подій, про які, за твердженням авторки, люди не повинні забути. У цій великій справі Ольгу Олександрівну підтримав Краматорський краєзнавчий музей, який надав для створення фотографій необхідні атрибути воєнного часу. Фотомоделями воєнних фотографій стали мешканці рідного міста – люди різного віку та різних професій. Перед авторкою фотографій та її героями постало складне завдання: наповнити створювані образи відчуттям воєнного часу та навіть зуміти перевтілитися в танкіста і артилериста, пораненого солдата і партизана або льотчика, який щойно повернувся з бойового завдання. Так було створено серію фотографій, які відображають воєнні бойові події: “За наш народ, вогонь!”, “Нагорода партизану”, “Наші танки бистрі”, “Я сів, командир...”, “Розстріл комісара” та ін. Усього на фотовиставці представлено близько 50-ти художніх фотографій, як чорно-білих, так і кольорових. Вони створюють відчуття причетності до тих подій, що зображені, великий емоційний відгук у глядачів. Авторка виставки вклала у свої твори майстерність та схвильовану душу художника, відданого воєнній тематиці. Ця виставка – данина пам’яті та твердження: “Ми про Вас пам’ятаємо”.
Фотовиставка працює з 8 до 31 травня.

Травень 2007 року
У травні в Донецькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Н. К. Крупської буде проведено щорічний конкурс «Книга Донбасу – 2007» у рамках XІІ регіонального фестивалю «Преса і книга Донеччини – 2007»
Умови конкурсу
 
17 квітня 2007 року

17 квітня 2007 року в лекційній залі Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської відбулася презентація збірки поезій нашого земляка, горлівчанина Миколи Джміля “Долоні сонця”. Автор має велику надію на суттєве розуміння тих важливих питань, від вирішення яких залежить не тільки напрям розвитку всього живого на Землі, а й самого життя, яке перебуває під загрозою тотального знищення або загибелі.
Презентація відбулася в теплій атмосфері взаєморозуміння, поету ставили багато запитань про його творчий доробок, на які він із задоволенням відповів.
 

10 квітня 2007 року

10 квітня 2007 року в Музичній вітальні Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської в циклі зустрічей “Талановита молодь Донеччини” відбувся виступ молодої скрипачки Ірини Цуканової, студентки IV курсу Донецького музичного училища (клас викладача Н. Е. Дербеньової). Ірина виконала велику і різноманітну програму, яка включала такі шедеври світової скрипкової музики, як Концерт і Ре=мажор для скрипки з оркестром П. І. Чайковського, Арію М. Скорика, Малаченью П. Сарасате тощо. Акомпанувала скрипачці піаністка Ю. Ю. Бубнова. Виступ молодих музикантів відрізнявся віртуозністю виконання та злагодженістю ансамблю. Шанувальникам музики були також запропоновані звукозаписи класичних творів у виконанні видатних скрипалів сучасності з фононетки відділу мистецтв Донецької ОУНБ ім. Н. К. Крупської.
 

З 22 березня 2007 року

 У відділі мистецтв Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської відкрився перегляд літератури “Життя крізь призму театру”, присвячений Міжнародному дню театру. Цей день було засновано в 1961 році ІХ конгресом Міжнародного інституту театру, діяльність якого спрямована на зміцнення миру та дружби між народами та розширення творчого співробітництва. В усі часи театральне мистецтво дарує людині яскраве неповторне свято. Театр здатен покликати до себе, захопити та провести через глибокі емоційні переживання. Уся атмосфера театрального дійства настроює глядача на відкритий прояв емоцій. Театр надає заряд радості та натхнення. Він входить у наше життя і залишається чарівним світом краси, добра і здійснених надій. Перегляд літератури запрошує усіх прихильників театрального мистецтва перегорнути сторінки історії вітчизняного і російського театру та пірнути в сучасний театральний процес. На перегляді експонуються видання про видатні творчі театральні колективи, талановитих режисерів та акторів. Відомі театральні критики Н. Корнієнко, М. Давидова, А. Бартошевич та ін. на сторінках книжкових і періодичних видань ведуть зацікавлену розмову про наявні театральні проблеми, знахідки та збитки театральної культури. Перегляд надає рідкісний привід звернутися до театру, перейнятися проблемами сучасної сцени та осмислити тенденції розвитку театрального мистецтва. Перегляд привертає увагу до місцевого театрального процесу, пропонує рецензії та статті щодо нових прем’єрних показів донецьких театрів, розповідає про творчі плани, знахідки, досягнення театральних діячів та улюблених акторів. Усі відвідувачі відділу мистецтв мають змогу в ці святкові дні здійснити мрію – подорож у неповторний яскравий світ та подивиться на життя “крізь призму театру”. Перегляд відкрито з 22 березня до кінця місяца.
 

19 березня 2007 року

19 березня 2007 року в Музичній вітальні відділу мистецтв Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської відбувся виступ Лауреата міжнародних конкурсів учня 7 класу МШ № 2 м. Донецьк Георгія Васильєва із програмою “Шедеври світової скрипкової музики”. Васильєв Г. Навчається в класі відомого педагога, викладача вищої категорії ДМУ і МШ № 2 Наталії Євгенівни Дербеньової, яка за 30 років роботи виховала майже 80 учнів, серед яких чимало лауреатів міжнародних, всеукраїнських та обласних конкурсів. Акомпанує Георгію його мама –Людмила Василівна. У виконанні Г. Васильєва пролунали віртуозні твори скрипкового репертуару: І. С. Бах Сарабанда і Жига з Партіти № 2 для скрипки соло; К. Мострас Каприс № 3 для скрипки соло; С. Рахманінов в обробці М. Ерденко. Прелюдія: Ре=мажор; Г. Венявський . Скерцо-тарантела; А. Хачатурян Концерт для скрипки з оркестром: Ре=мінор; П. Сарасате Циганські наспіви. Шанувальники музики, які гаряче зустріли виступ юного скрипаля, мали змогу також познайомитись з численними музичними записами скрипкової музики у виконанні найкращих скрипалів світу із фонотеки відділу мистецтв бібліотеки.
 

15 березня 2007 року

15 березня 2007 року в лекційній залі Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської відбулася трибуна вченого “Збереження та збагачення рослинного різноманіття в присадибному господарстві”, на якій садівники, городники, власники дач та присадибних ділянок області зустрілися з кандидатом сільськогосподарських наук, завідувачем відділу сільськогосподарської тематики всеукраїнської газети “Хозяин” Володимиром Денисовичем Давидовим. Усі присутні не тільки мали змогу прослухати лекцію В. Д. Давидова, але й змогли отримати особисті консультації з питань овочівництва. Також багатьох зацікавив перегляд літератури, який був підготовлено відділом документів з економічних, технічних та сільськогосподарських наук за темою заходу.
 

11 березня 2007 року

11 березня 2007 року в Музичній вітальні відділу мистецтв Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської відбулась зустріч із заслуженою артисткою України, відомою оперною співачкою Калерією Василівною Каменьяновою. Калерія Василівна неодноразово брала участь у музичних заходах бібліотеки. Цього разу вона знайомила шанувальників музики із творчістю молодих співаків, яких вона навчає секретам класичного співу. 12 молодих виконавців співали класичні вокальні твори В. А. Моцарта, Ф. Шуберта, Дж. Верді, М. Лисенка, С. Рахманінова, українські та російські народні пісні, твори сучасних українських композиторів. Окрасою цього музичного вечора став виступ солістки Донецького академічного державного театру опери та балету ім. А. Б. Солов’яненка, доньки і учениці К. В. Каменьянової, Ганни Каменьянової. На зустрічі були присутні численні гості із США, а також прихильники класичної музики.
 

20 лютого - 31 березня 2007 року

З 20 лютого до 31 березня 2007 року у відділі мистецтв Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської буде експонуватися ювілейна художня виставка Бориса Івановича Мурзіна до 75-річчя від дня народження. Борис Іванович є членом правління ТОХНУ “Натхнення” й членом клубу “Художник”.
У 2003 році йому присвоєно почесне звання “Майстер образотворчого мистецтва”. Протягом всього життя – під час праці на заводі будівельних матеріалів, на шахті “Панфіловська”, на о-ві Шпіцберген – Бориса Івановича приваблювало мистецтво. Він самотужки освоїв технологію живопису й графіки. Багато часу приділяє етюдам. У своїй творчості Борис Іванович дотримується кращих традицій вітчизняної художньої школи. Закоханість художника у свій рідний край наповнює його картини щирою теплотою почуттів, поезією природи. Він не вдається до яскравих барв, до ефектної живописної манери, а зосереджує увагу на емоційному стані, що надає полотну витонченого поетичного настрою. Пише Борис Іванович натюрморти, пейзажі. Працює в різних техніках. Але всі його роботи: чи то акварель, чи ліногравюра – просякнуті поезією.
 

18 лютого 2007 року

18 лютого в Донецькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Н. К. Крупської відбувся літературний вечір, присвячений 110-річчу від дня народження відомого українського поета, критика і літературознавця Євгена Маланюка “Ярий крик і біль тужавий: поетична особистість Євгена Маланюка”.
У проведенні вечора брали участь: Сергій Перепечено, голова Донецького генеалогічного товариства і Чернігівського земляцтва, Людмила Огнєва, голова Донецької організації Союзу українок, та Михайло Южелевський, поет.
Народився Євген Маланюк 2 лютого 1897 року в Новоархангельську, що на Херсонщині. Закінчив реальну школу, навчався в Петербурзькому політехнічному інституті. Пізніше в Падебрадах закінчує Українську господарську академію, працює інженером-гідротехніком. У 1949 році Євген Маланюк переїхав до Нью-Йорка, де працював за фахом. Писати почав з 13 років. Його перу належать такі збірки поезій: “Стилет і стилос”, “Гербарій”, “Земля і залізо”, “Земна Мадонно”, “Перстень Полікрата”, “Вибрані поезії”, “Поезії”, “Остання весна”, поема “П’ята симфонія”. Крім поезій Маланюк видав “Нариси з історії нашої культури”, написав багато статей та есеїв. Більшість з того зібрано у двотомному виданні під загальною назвою “Книга спостережень”. Провідна тема його творчості – Україна, проблема її державності в минулому, сучасному і майбутньому. Друге крило поезій Маланюка – ліричні твори. Поет розкуто й емоційно пише про кохання, дружбу і природу. Помер Євген Маланюк у 1967 році в Нью-Йорку.
Він належав до найкращих поетів української діаспори. І його творчість – це скарбниця не тільки української, а взагалі – світової літератури.

7 лютого  2007 року

7 лютого 2007 року в лекційній залі Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської відбулися II Обласні Стусівські читання “Відкрита книга біографії Василя Стуса”, ініційовані Донецьким історико-літературним музеєм Василя Стуса та Фондом Василя Стуса (Голова – Олег Федоров). Василь Стус один із найбільш видатних українських поетів нашого століття. У новітній українській поезії його ім'я на чільному місці не тільки тому, що світлий образ цієї людини став символом незламності духу, людської і національної гідності. Цей поет – на рівні сучасного поетичного мислення, схильний до філософського заглиблення й високої самодостатності поетичного слова. Творчий доробок Василя Стуса міг бути значно більшим, якби не було жорстоко перерване життя поета. Але він залишив світові чудову творчу спадщину. Його поезії належать до невичерпного золотого фонду. До Стусівських читань були залучені науковці Донеччини, громадські та політичні діячі (понад 30 учасників). Теми доповідей торкалися таких сторінок життя та творчості Василя Стуса, як “Духовне самовизначення В. Стуса і шістдесятники” (доктор філологічних наук Донецького національного університету В. Просалова); “Українська національна ідея в творчості В. Стуса” (аспірант ДонНУ М. Яривчак); “Питання європейськості в творчості В. Стуса (В. Дідівський); “В. Стус і слов’янщина” (доцент Слов’янського педагогічного університету В. Романко); “В Стус і Донеччина” (завідувачка бібліотеки канадсько-українського центру Л. Мочалова); “Біографія В. Стуса на сторінках часописів західної діаспори (70–80-ті роки)” (викладач Харцизького металургійного технікуму Донецького технічного університету Т. Пішванова) та ін. Серед почесних гостей читань – Дмитро Стус, старший науковий співробітник Київського інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка, кандидат філологічних наук, головний редактор літературно-критичного часопису “Київська Русь” та відомий український правозахисник, народний депутат України, письменник Левко Лук’яненко. До Стусівських читань був влаштований перегляд видань із фондів Донецької обласної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської, який висвітлювала життєвий і творчий шлях поета.

лютий 2007 року

У відділі мистецтв ДОУНБ ім. Н.К. Крупської відкрилась книжково-ілюстративна виставка “Мистецтво давніх цивілізацій – мистецтво для вічності” з циклу “Видатні явища світової художньої культури”. Найвизначніші, переважно безіменні, художники, скульптори, архітектори Давнього Вавілону, Ассирії, Єгипту, Індії, Китаю, Давньої Греції, країн ацтеків та майя залишили нам дивовижні твори пластичного мистецтва. На виставці представлені численні видання з історії мистецтв, що висвітлюють художню картину світу від найдавніших часів: Це Верман К. История искусства всех времен и народов. – М., 2001; Гнедич П. Всемирная история искусств. – М., 1999; Янсон Х. В. и Энтони Ф. Янсон Основы историии искусств. – СПб, 1996 та інші.
Читачам пропонуються альбоми репродукцій багатьох музеїв світу, які мають колекції старожитностей світового рівня: Британського музею, Ермітажу, ДМОМ ім. Пушкіна, Музею Метрополітен, Музею давньоруського мистецтва ім. Андрія Рубльова, Київського музею історичних коштовностей. Поряд з цими виданнями звертає на себе увагу каталог: Античне прикладне мистецтво. Греція. Рим у зібранні Донецького обласного художнього музею. – Донецьк, – 2005. Серед низки періодичних видань виокремлюється журнал “Українська культура”, який містить культурологічний вісник “Трипілля” і подає матеріали про власну історичну спадщину світового рівня – трипільську культуру, певні елементи якої давно стали складовою традиційної української культури. Цілком органічно продовжує тему альбом заслуженого художника України В. Шенделя Да – скифы мы: – Донецьк, 2005. Серед найновіших видань пропонуються такі: Художня культура України: (Від найдавніших часів до ХХ ст.) За заг. ред. Л. М. Масол. – К., 2006;. Цвет и символ в искусстве, дизайне и архитектуре. М. О Сурина М.;- Ростов-н/Д, 2006. присвячена символам, популярним в мистецтві різних культур.
Виставка триватите до 28 лютого.  


29 січня 2007 року
29 січня 2007 року в лекційній залі Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської відбулась презентація книг: Вальтрауд Яхно „А память остается в сердце” (німецькою мовою); Хайде Рік „И все же мы живы” (німецькою мовою); Володимир Литвинов „Коричневое ожерелье” (у 3-х томах, російською мовою).
У презентації взяли участь: Кафтанникова Наталя Олексіївна, відповідальний секретар Донецького відділення товариства „Україна –Німеччина”; Гельфонд Юхим Григорович, голова Донецької обласної організації колишніх в’язнів-жертв нацизму; Шутова Віра Іванівна, секретар Донецької обласної організації колишніх в’язнів-жертв нацизму. На презентації була присутня Долгоброд Тамара Іванівна (1927 р.н.), історія життя якої, як малолітнього в’язня м. Бохум, увійшла в книгу Вальтрауд Яхно „А память остается в сердце”.
До заходу відділом документів іноземними мовами було підготовлено книжкову виставку за однойменною темою „А пам’ять залишається в серці”, де література була представлена німецькою мовою. Презентація проходила в теплій, зворушливій атмосфері. Доповідачі розповідали про історію написання книг, в основу сюжету яких, увійшли факти з життя малолітніх в’язнів – жертв нацизму.
 
 27 січня - 27 лютого 2007 року
27 січня 2007 року у відділі мистецтв відкрилась виставка робіт вихованців Народної ізостудії “Акварель” Донецького міського Палацу дитячої та юнацької творчості.
На виставці “Вчимося у великих художників” представлені роботи учнів Людмили Всеволодівни Зембицької, члена ТОХНУ “Натхнення”, майстра традиційного декоративно-прикладного мистецтва. Юні художники на заняттях в ізостудії познайомились із творчістю художників імпресіоністів та постімпресіоністів – О. Ренуара, К. Моне, Е. Дега, Ж. Сьора, Т. Руссо, Б. Морізо, Г. Клімта, М. Врубеля – та спробували свої роботи виконати в стилі певного майстра, передаючи його колорит, художню манеру, композицію, але вкладаючи свій зміст. Ця смілива ідея виявилась успішною, і тепер шанувальники мистецтва мають змогу переглянути талановиті роботи у відділі мистецтв.
Виставка триватиме до 27 лютого.
 
 січень 2007 року
Різдво: кольори і мелодії українського свята.
З давніх-давен в Україні люди з нетерпінням увесь рік чекали на Різдво, тому що саме в ці дні відбувається щось незвичайне, казкове й чарівне. Саме Різдво є тим святом, яке збирає докупи всю родину на сповідь й порозуміння, а виставка, що відкрилася у відділі мистецтв, має передати своїм читачам відчуття єдиної родини і відповідальності за майбуття. Найбільше старовинних народних звичаїв та вірувань збереглось у Святий вечір (6 січня).
Народні обряди спираються на віру людини в чудотворну силу природи. Мріям й бажанням були присвячені Святий вечір і Свято Коляди. Колядування починалося в перший день Різдва Христового і тривало майже два тижні аж до Богоявлення.
Перегляд пропонує численні видання, присвячені колядкам, серед яких: Колядки на Різдво Христове. К: Дух і літера, 2002. – 128 с.; Українські народні пісні з нотами. -Харків: Фоліо, 2003. – 286с., Народні пісні: Записи Людмили Єфремової.-К.: Наукова думка, 2006.– 575с.; Співоче поле України. – К: Молодь, 2004. – 399с.
За тиждень після Коляди – Щедрий Вечір. Це – залишок стародавнього дохристиянського звичаю. За християнським календарем – це день преподобної Меланії. У народній традиції обидва свята об’єднались, і тепер маємо Щедрий Вечір, або Свято Меланки. Щедрівки можна зустріти в таких збірках як, Обрядові пісні Слобожанщини (Сумський регіон) / Фольклорні записи та упорядкування В. В. Дубравіна. – Суми: ВТД Університетська книга, 2005. – 446 с.: іл.; Народні пісні з батьківщини І. Франка. – Львів: Каменяр, 2003. – 407 с.: мал., ноти.
Доповнють виставку також періодичні видання : Народна творчість та етнографія, Народне мистецтво. – 2006. – № 1-а; Студії мистецтвознавчі. – 2006. – № 2.
Додаткову інформацію можна знайти в нотах, а саме: Кушнаренко А. Веселкові передзвони (Вокально-хорові твори) К.: Муз. країна, 2003. Колядки та щедрівки ще можна знайти на компакт-дисках, де пропонується безліч відомих і невідомих щедрівок й колядок. Читачі зможуть прослухати і переписати їх собі на касету у відділі мистецтв Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської
 
cічень 2007 року

2007 рік у відділі мистецтв Донецької обласної наукової універсальної бібліотеки ім. Н. К. Крупської розпочався циклом переглядів літератури “Видатні явища світової художньої культури”. Відкриває новий цикл перегляд “Два шляхи християнського живопису як відображення слов’янської та західноєвропейської свідомості”, на якому подається більше п’ятдесяти примірників.
Цілком закономірно, що відкриває перегляд видання В. Лазарєва “История Византийской живописи”, бо традиції християнського живопису формувалися та затверджувалися під значним впливом самобутнього візантійського мистецтва. Саме Візантія збагатила християнський світ високими зразками літератури та мистецтва, які характеризувались витонченістю, яскравим образним втіленням та глибиною філософської думки. Вже до Х століття у візантійському образотворчому мистецтві остаточно усталився канон щодо зображення релігійних сюжетів та образів святих. Іконографічні типи та сюжети залишались майже незмінними впродовж століть. У центрі художньої творчості постає зображення людини як осередку духовного життя. Православний іконопис запозичив найбільш близькі йому риси. На іконах образ випромінює духовність та внутрішню велич. Скульптура, як мистецтво, яке уславлює тіло, стає притаманною західноєвропейському мистецтву.
Зображення Христа, Мадонни та святих набуває широкого розповсюдження також і в релігійних картинах художників. Майстрам християнського живопису вдалося, не відходячи від канону, додати неперевершеність та неповторність у своїм творам.
Перегляд пропонує видання, які показують шедеври давньоруського та українського іконопису, а також численні альбоми серії “Музеи мира”, які пропонують репродукції картин видатних художників на біблійні сюжети. Поділений на “православний” та “католицький” блоки, перегляд робить спробу зіставити живопис двох центрів християнства. Відмінності полягають у духовному виборі, який зробили католики та православні: світ земний або світ небесний.
Образотворче мистецтво цілком відповідає цьому завданню. Але при всіх розбіжностях існує підстава, яка об’єднує іконопис та західноєвропейську картину, бажання пізнати істину. Перегляд на прикладі неперевершеної творчості великих митців – Андрія Рубльова, Симона Ушакова, Леонардо да Вінчі, Колле-ді-Веспіньяно Джотто, Ніколи Пуссена, Жана Енгра, Олександра Іванова, Миколая Ге та багатьох інших демонструє тернистий шлях людини до Бога.
 

20 грудня 2006 року

20 грудня 2006 року у музичній вітальні відділу мистецтв Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської відбувся виступ інструментального ансамблю "Прем'єр" Донецької музичної академії ім. С. Прокоф'єва з програмою "Старовинна музика".
Термін "старовинна музика" виник у середині ХХ століття, вживається стосовно європейської музики середньовіччя, Відродження та бароко. Принципи сучасного автентичного виконання передбачають застосування справжніх інструментів (блокфмати, віоли, крумгорна тощо). Всі ці інструменти та музичні сценки відображені в численних репродукціях творів таких старовинних майстрів, як Рафаель, Вермер, Тіціан, Веласкес, Джорджоне, Ренуар, Левицький, Коровін, Федотов з фондів відділу мистецтв.
Для виконання старовинної музики викладач Донецької музичної академії ім. С. Прокоф'єва доцент Олена Симонова створила інструментальний ансамбль в оригінальному складі: флейта, скрипка, бандура та віолончель.
У виконанні інструментального ансамблю пролунала музика епохи бароко, якій притаманна зовнішня декоративність та глибокий драматизм. Найбільш яскраво стильові особливості бароко проявилися у творчості італійців. В епоху бароко виникли нові інструментальні жанри, сонати (від італійського “sonata” – грати на музичному інструменті), сюїти. У програмі прозвучали твори А. Кореллі, Дж. Перголезі, Г. Генделя, І. Баха, К. Дакена, В. Моцарта, Дж. Каччині. Виступ музикантів мав великий успіх у слухачів.
 

5 грудня  2006 року

5 грудня у відділі мистецтв Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської відкрилась виставка живопису Г. М. Нікітіна (м. Горлівка) “Радість і міць життя”.
Геннадій Митрофанович Нікітін народився 1930 року в м. Орел. У важкі післявоєнні роки закінчив школу, поступив до залізничного технікуму, але вчитися там не став, бо з дитинства мріяв бути художником. Тому й поступив згодом до художнього училища м. Єлець на відділення живопису. На третьому курсі його забрали в армію. Служив у Красноярську техніком-механіком, обслуговував літаки. У 1956 році закінчив з відзнакою художнє училище, переїхав до Горлівки на батьківщину дружини, де мешкає досі. Працював учителем креслення і малювання в школі № 5, потім у ПТУ № 18. У 1967 році закінчив Київський політехнічний інститут за фахом інженер-механік. З 1965 року працює у житлово-комунальному технікумі, у 1968 році став замісником директора цього технікуму, працює в ньому і зараз.
У 1970 році у Художньому музеї м. Горлівка відбулась його перша персональна виставка. У 2002 році поступив у ТОХНУ “Натхнення”, брав участь в обласних виставках. У 2004 році взяв участь у виставці “Донбас дарує нам натхнення” (м. Київ).
Його роботи наповненні любов’ю, внутрішнім теплом та глибоким змістом. Пейзажі відрізняються поетичністю та благородством живописного ладу. Багатство предметного світу розкривається у натюрмортах. Портрети цього художника - це портрети-біографії, взірець глибинного проникнення у внутрішній світ людини. Майстер обережно ставиться до особистості, прагне виявити найцінніше в духовному світі своїх сучасників – цільність натури, творче горіння, міць духа. Виставка триватиме у відділі мистецтв (кім. 27) з 5 до 31 грудня 2006 року.

 

10 листопада - 31 грудня 2006 року

Перегляд літератури “Розмаїття діамантових граней нашої культури” завершує серію переглядів циклу “Інтеграція українського мистецтва у світовий культурний контекст”. Він певною мірою відображає неповторність та самобутність української культури, її дійсно народні витоки. Із глибин століть надійшли до нас давні традиції народних промислів, які успішно розвивають сучасні майстри. Українське народне малярство та розпис, гончарство, кераміка та скло, українська іграшка, писанка, килимарство та вишивка – цілий пласт неперевершених зразків народного мистецтва. Перегляд пропонує численні видання, присвячені декоративно-прикладному мистецтву України, серед яких: Світ української писанки. – К., 2005; Кириченко М.А. Український народний декоративний розпис: Навч. посібник. – К., 2006; Українська керамологія: Академічне видання. – Опішне: Вид-во Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному, 2002; Кара-Васильєва Т. Українська вишивка. – К., 2005; Яхно І.П. Відродження вишивки на Донеччині: Навч. посібник. – Донецьк, 2004.
Перегляд “Розмаїття діамантових граней нашої культури” доповнюють періодичні видання “Народне мистецтво” та “Образотворче мистецтво”, які надходять до відділу мистецтв ДОУНБ. Перегляд також подає яскраві видання майстрів українського образотворчого мистецтва від класиків до сучасних митців, серед яких Сергій Васильківський, Микола Пимоненко, Олександр Мурашко, Адальберт Ерделі, Віктор Зарецький, Олена Кульчицька. Значну увагу перегляд звертає на народнопісенні традиції та пропонує низку збірників українських народних пісень: “Засвіти свічу воскову”; “Співоче поле України”; “Народні пісні з батьківщини Івана Франка”; “Весільні пісні” та ін. Перегляд знайомить із творчістю талановитих українських композиторів та пропонує такі видання: Колесса М. Лицар нації. – К., 2003; Білаш О. Любіть Україну. – К., 2001; Кушніренко А. Веселкові передзвони. – К., 2003; Ружин З. Україна є, Україна буде: Вокальні твори українських композиторів у супроводі бандури. – К., 2004. Численні музичні записи на компакт-дисках обіцяють велику насолоду від прослуховування з улюблених українських співаків: Дмитра Гнатюка, Ніни Матвієнко, Анатолія Солов’яненка, Володимира Гришка, Али Кудлай, Назарія Яремчика, Таїсії Повалій.
Читачі мають змогу насолодитися з записами української народної та інструментальної музики, у виконанні камерного та оперного оркестрів. Перегляд також розміщує видання видатного дослідника-мистецтвознавця Юрія Станішевського, які присвячені українському балетному театру та Національній опері України. Перегляд експонується у відділі мистецтв (кім. 27) з 10 листопада по 31 грудня 2006 року.

 

23 жовтня 2006 року

З 23 жовтня до 27 листопада у відділі мистецтв Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н.К.Крупської проходила виставка живопису Євгена Філатова (1934–2004) “Тиха моя Батьківщина” та його учня Сергія Жукова “Спогади про дитинство”. Ці виставки експонувались разом, бо Євген Борисович Філатов був вчителем Сергія не тільки з фізики у Донецькому політехнікумі, але й живопису, яким він займався, закінчивши у Москві курси Народного університету мистецтв. Працюючи з молоддю, він намагався викликати в неї бажання пізнавати різні сфери людського буття та природи, форми їх взаємодії. На виставці, яка була організована завдяки Донецькому обласному навчально-методичному центру культури експонувались твори, присвячені природі Донецького краю, Слов’яногір’ю. В картинах, присвячених храмам Святогір’я, – вічність природного життя та духовної рівноваги. Картину Євгена Філатова “Храм” тепер завжди зможуть побачити у відділі мистецтв відвідувачі Донецької ОУНБ. Ця картина була люб’язно подарована відділу дружиною художника Олейніченко Л.П.


 16 жовтня 2006 року

16 жовтня в лекційному залі Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н.К. Крупської відбувся дискусійний вечір, присвячений 140-річчю від дня народження Михайла Грушевського “Велика людина – велике життя”.
У проведенні вечора взяли участь науковці Донеччини: доцент історичних наук, професор Донецької академії житлового і комунального господарства Володимир Гришин; викладач соціології і філософії Харцизького металургійного технікуму Донецького національного технічного університету Тамара Пішванова; голова Донецького генеалогічного товариства Сергій Перепеченко; викладач історії школи-ліцею № 21 Валентина Жмура; магістр історичних наук Сергій Стуканов. Проводила вечір - завідувачка Бібліотеки канадсько-українського центру Людмила Мочалова. На вечорі були присутні викладачі шкіл, краєзнавці і читачі бібліотеки. До захода було підготовлено книжкову виставку “На порозі нової України: М. Грушевський”, яка освітлювала життєвий і творчій шлях Грушевського, багатогранну діяльність державотворця України.
Українська дійсність впродовж тривалого часу складалась і розвивалась так, що передбачала появу і потребувала постатей, які самі ставали історією, національним символом України. Саме такою особистістю і був Михайло Сергійович Грушевський – видатний український історик, відомий науковець, державний, громадський і політичний діяч, перший президент України у 1918 році, будівничий нації. Це один з небагатьох талановитих істориків, який у своєму фундаментальному творі “Історія України-Руси” охопив усі періоди історії держави.
На дискусійному вечорі в бібліотеці зустрілися історики Донеччини, які досліджували постать Михайла Грушевського в різних площинах: М. Грушевський – державний і громадський діяч; політична діяльність М. Грушевського; наука грушевськознавство Любомира Винера; концепція історії України, запропонована М. Грушевським; генеалогічне дерево роду Грушевських. Підбивачи підсумки цієї зустрічі, слід відзначити, що дослідження істориків свідчать про те, наскільки унікальною є постать М. Грушевського, яка потребує подальших досліджень.
Дивитись фото.


серпень 2006 року

 Наприкінці серпня Донецьку обласну універсальну наукову бібліотеку ім. Н. К. Крупської відвідала надзвичайна гостя – пані Емма Андієвська, донеччанка, письменниця і поетеса, яка пише виключно українською мовою, хоча постійно мешкає у Мюнхені (Німеччина), непересічна художниця, деякі картини якої ми мали нагоду побачити у Донецькому обласному художньому музеї. Бібліотека мала чим здивувати нашу видатну землячку: у розділі «Персоналії» краєзнавчого каталогу гостя побачила окрему рубрику «Андієвська Емма», де зібрано біля сотні карток з описами її творів та публікацій про неї. Це дійсно справило не аби яке враження! Вперше книжки Емми Андієвської – прозові твори «Подорож», «Роман про людське призначення», «Роман про добру людину», видані поза межами держави, потрапили до книгозбірні як подарунок від громадської організації Канадські приятелі України (осередок у м. Торонто (Канада) під час відкриття бібліотеки Канадсько-українського центру. Зберігаються у фонді добірки її віршів, що друкувалися в українській пресі, зокрема, у журналі «Донбас». Сама гостя під час візиту подарувала бібліотеці поетичну збірку «Вілли над морем» (Львів, 2000), альбоми репродукцій художніх робіт і дала обіцянку: обов’язково надіслати видання, яких немає у бібліотечному фонді, аби читачі Донеччини мали змогу з ними ознайомитися. У подальших планах співпраці бібліотеки з видатною донеччанкою – підготовка і видання протягом 2007- 2008 рр. біобібліографічного покажчика «Емма Андієвська: Життя і творчість».


29 червня 2006 року
 29 червня 2006 року в музичній вітальні Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н.К. Крупської в межах циклу вечорів “Талановита молодь Донеччини” відбулась зустріч з артистами Донецької філармонії, які є читачами відділу мистецтв. Солістка філармонії Олена Марченко виступила із сольною програмою, яку вона підготувала самостійно, окрім величезної основної роботи в групі музичного лекторію. Олена закінчила Донецьке музичне училище за класом Г. Бутовської та Донецьку державну музичну академію ім. С.С. Прокоф’єва за класом доцента кафедри сольного співу, заслуженого артиста України О. Коки. Протягом двох років Олена співає у філармонії, з нею працює досвідчений концертмейстер, дипломант міжнародних конкурсів С. Ольховиченко, яка акомпанувала співачці в цьому концерті. В програмі, з якою Олена Марченко виступила перед шанувальниками музики, пролунали популярні класичні твори, арії з опер та оперет, дуети. В концерті взяв участь соліст філармонії Олег Пасічник. Виступ мав великий успіх.
 
 14 червня - 14 липня 2006 року

"Жіночі осмислення буття" - таку назву носить виставка картин, вишитих Ятрушевою Людмилою Гермогенівною та членами її родини, яка відкрилась у відділі мистецтв ДОУН бібліотеки ім. Н.К. Крупської 14 червня 2006 року.

Свої перші стежки Людмила Гермогенівна зробила коли їй було майже 6 років. Серветки, рушники, білизна, одяг у селищі Дашів Вінницької області, де у 1942 році народилась майстриня, прикрашалися вишиваними візерунками, наповнюючи оточуюче середовище гармонією і родинним теплом.

Відчуття родинної захищеності, затишності, духовні стосунки родичів, спогади дитинства, вдячність своїм бабусям, дідусю, мамі відстежуються в картинах Людмили Гермогенівни, до вишивання яких вона звернулась в останні чотири роки.

В центральну частину експозиції увійшли твори, в яких утілене жіноче бачення навколишнього світу. У будь-який час для жінки головне – тепло і благополуччя сім’ї, краса відношень і буття, добро і лагідність до людини. “Біля будинку”, “Сніданок на траві”, “Село”, “Свято Різдва”, “В її саду”, “Парк” – це бачення жіночого щастя, сенс її життя.

За фахом лікар, у 1968 році Ятрушева закінчила Донецький медичний інститут ім. Горького, понад 35 років віддала лікуванню жінок, допомозі у народженні дітей. Тому й переважає в її картинах тема жіночих образів: таємничих і прекрасних, життєрадісних і сумних, чарівних незнайомок і ласкавих матерів.

Представлена виставка друга у творчому житті Ятрушевої Л.Г. Її картини вишиті за схемами Н. Морозової, Н. Харитонової з картин відомих живописців. Відтворені вишивкою твори К. Брюлова, Е. Мане, Ф. Буше, Ж.Е. Лиотара, В. Боровиковського розкривають чаруючий образ жінки.

Доповнюють експозицію твори доньки Людмили Гермогенівни Косолапової А.В., яка продовжує материнські традиції і як лікар, і як вишивальниця, та онуки Катеринки.

Виставка продовжить роботу до 14 липня.

 
червень 2006 року
Українська графіка, як і українська пісня – вражає глибиною думки, розмаїттям образів і сюжетів, глибоким ліризмом, щирістю і натхненням. Плеяда українських графіків неосяжна, бо кожен художник спочатку є графіком. Такими митцями є К.С. Козловський, А.Д. Базилевич, О.Г. Данченко. Саме у червні вони відзначають свої ювілеї, тому у відділі мистецтв ДОУНБ ім. Н.К. Крупської було відкрито книжкову виставку присвячену майстрам української графіки. Відкриває виставку ґрунтовна книга-дослідження “Українська графіка: XI–XX ст.”, яка розповідає про виникнення та еволюцію української графіки як явища. Також на виставці представлено видання “Художники Донеччини”, яке вміщує майстрів графіки Донбасу. Серед наших земляків-графіків слід відзначити С. Адамовича. Альбом графічних творів Т.Г. Шевченка посідає достойне місце на виставці. Також слід відзначити графіків-ілюстраторів, таких як А. Базилевич (проілюстрована “Енеїда” І.Котляревського); В. Касіян (ілюстрував твори українських письменників-класиків Т. Шевченка, І. Франка, Л. Українки). Представниками українського “розстріляного Відродження” виступають бойчукісти. На виставці представлено працю Л. Соколюк “Графіка бойчукістів”. Також представлено альбоми репродукцій велетнів української графіки Г. Нарбута, О. Богомазова, І. Мирського; майстрів театральної декорації П. Петрицького, О. Хвостенко-Хвостова, Ф. Нірода та ін. Найбільшого внеску до царини графіки на Україні зробило ХХ ст., яке подарувало метрів української графіки М. Дерегуса, М. Жука, В. Лопату, А. Канівського, П. Обаль, Г. Маликова, М. Барабаша, Т. Яблонську та багатьох інших. Творчість українських митців довела, що Україна не даремно посідає одне з провідних місць серед інших країн у царині графіки. Слід зазначити, що твори українських графіків знаходяться у музеях та приватних колекціях по всьому світі. Таким чином, читачі мають змогу ознайомитися з творчістю видатних українських митців, доторкнутися до безмежних глибин майстерності, на яку так багата щира і вільна українська душа лише відвідавши книжкову виставку ”Майстри української графіки” у відділі мистецтв ДОУНБ ім. Н.К. Крупської, який працює щоденно, окрім п’ятниці з 9.00 до 18.00.
 
31 травня 2006 року

31 травня 2006 року у лекційному залі бібліотеки ім. Н. К. Крупської відбулося урочисте нагородження переможців конкурсу “Книга Донбасу – 2006”
Дивитись фото.

 

24 - 26 травня 2006 року

24 - 26 травня 2006 року у бібліотеці ім. Н. К. Крупської відбувся ХІ регіональний фестиваль“Преса і книга Донеччини – 2006” У його межах проходили: книжковий ярмарок, проведення рейтингу “Книгорозповсюджувач Донбасу – 2006”, презентація книги “Письменники Донеччини” (Упоряд.: І. О. Білий, С. В. Жуковський; Донецьк, 2005) та багато інших подій.
 

26 квітня  2006 року

Kраєзнавчі читання “Друковане слово Донеччини у сучасному культурному процесі України”
26 квітня 2006 року в лекційному залі Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н.К. Крупської відбулися ІІ Донецькі краєзнавчі читання “Друковане слово Донеччини у сучасному культурному процесі України”. В рамках читань відбулась презентація видань вчених та краєзнавців-аматорів Донеччини: В.І. Романко “Література Донецького краю”, “Краєзнавці Донеччини”, В.Т. Терещенко “Події і люди Бахмутчини”, П.І. Жеребецького “Наши прадеды и мы: (Этнографические заметки)”, Л. Ляшенко “Школа имени Н.А. Корфа” та ін.
Читання організовано Донецькою ОУНБ ім. Н.К. Крупської за сприяння Донецької обласної організації Всеукраїнської спілки краєзнавців. Особлива подяка за матеріальну і моральну підтримку у виданні багатьох книг була висловлена на адресу газети “Донеччина”.

 

1 квітня 2006 року

1 квітня 2006 року у відділі документів з економічних, технічних і сільськогосподарських наук Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н.К. Крупської відкрився місячник показу літератури “Квіти – дивовижний витвір природи”. На стендах відділу представлено шістдесят примірників видань з питань сортаменту квітів, ландшафтного дизайну, вирощування кімнатних рослин і догляду за ними. Видання, що експонуються, містять цікаву і корисну інформацію про рослини, які можна успішно вирощувати в кімнатних умовах і у відкритому ґрунті. Це не тільки всім відомі традесканції і рододендрони, але й рідкісні екзотичні рослини. У представленій літературі можна знайти рекомендації щодо захисту квіткових рослин від шкідників і хвороб, надаються також поради з дизайну кам’янистих садів, альпійських гірок і міксбортерів, а крім того з мистецтва согецу.


Квітень 2006 року

У відділі мистецтв відкрилась виставка клубу “Майстер” (м. Макіївка), який об’єднує понад 50 талановитих людей. Кращі з них отримали почесне звання “майстер” у галузі декоративно-прикладного і традиційного народного мистецтва. Це Мельник В.Я., Антонова І.П., Калініна Е.С., Кретова Е.Б., Хомова В.А., Тягло Л.М., Черкесова С.В. та інші. Клуб працює вже 15 років. Керує клубом Мальцева Айна Рудольфівна , педагог з 30-річним стажем, керівник Макіївської філії творчого об’єднання художників і народних умільців, що існує на базі Донецького обласного методичного центру культури. Члени клубу брали участь у виставках обласного, загальнонаціонального та міжнародного рівнів. Їх роботи відомі не тільки в нашій країні, а й за кордоном. На виставці у відділі мистецтв представлені роботи, виконані у різних техніках: живопис, скульптура, флористика, вишивка, мереживо, сухий гобелен, природний матеріал. Ця виставка – праця багатьох людей, яких об’єднує любов до творчості, до всього прекрасного. Виставка триватиме з 29 березня до 30 квітня.


17 березня 2006 року

17 березня 2006 року в лекційному залі Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н.К. Крупської на базі Центру європейської інтеграції відбулося відкриття другої міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих науковців "Україна – Європейський Союз: перспективи поглиблення партнерства". В рамках триденної конференції були оприлюднені та обговорені результати міжнародного студентського дослідження обізнаності молоді у питаннях європейської інтеграції та її ставлення до подальшого поглиблення відносин між Україною та Євросоюзом. Захід відбувся за участі студентів, молодих науковців, викладачів та громадських діячів з різних областей України (Донецької, Дніпропетровської, Київської, Львівської, Луганської, Харківської, Тернопільської, Рівненської, Миколаївської та ін.), а також з країн близького та далекого зарубіжжя (Німеччини, Австрії, Польщі, Молдови та США). За результатами конференції будуть вироблені практичні рекомендації щодо шляхів покращення ставлення молоді до перспектив європейської інтеграції та поглиблення партнерських відносин між Україною та ЄС, з урахуванням ролі молоді та неурядових організацій в реальному наповненні інтеграційного процесу.


15 березня 2006 року

15 березня 2006 року в Донецькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Н.К. Крупської відбулась трибуна вченого “Потенціал сільськогосподарської науки – аматорам”, на якій садівники, городники, власники дач та присадибних ділянок області зустрілися з кандидатом сільськогосподарських наук, завідувачем відділу сільськогосподарської тематики всеукраїнської газети “Хозяин” В.Д. Давидовим. У рамках заходу було проведено презентацію нової книги В.Д. Давидова “Огород круглый год” (Донецьк, 2006), яка містить багато корисної інформації про вирощування овочевих культур протягом всього року, як у відкритому ґрунті, так і в парниках і теплицях. Книга призначена городникам, які вже мають досвід роботи на землі, а також початківцям, які лише освоюють нелегку науку отримання високих і стабільних врожаїв. Автор книги понад 30 років працював у науково-дослідних закладах з овочівництва, тому добре знає всі тонкості і нюанси галузі. Усі присутні не тільки мали змогу прослухати лекцію В.Д. Давидова, але й змогли отримати особисті консультації з питань овочівництва. Також багатьох зацікавив перегляд літератури, який був підготовлено відділом документів з економічних, технічних та сільськогосподарських наук за темою заходу.
Дивитись фото.


12 березня 2006 року
 12 березня 2006 року в Донецькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Н.К. Крупської відбувся літературний вечір “Жива серед живих”, присвячений 135-річчю від дня народження Лесі Українки.її високій меті: виховувати у людей добро і спрямовувати їх на шлях пошуку свого призначення і місця у світі. Леся Українка – геніальна українська поетеса, надзвичайно обдарована, талановита, мужня донька українського народу. Леся жодного дня не сиділа за шкільною партою, не відповідала біля дошки, не бігала з однолітками гучними коридорами... Вчителями її були мати й батько, книги і життя. В сім’ї панувало художнє слово. Перекладали, писали твори, переказували історії, записували народні пісні і звичаї, декламували, дуже часто читали вголос.
З генеалогією роду Косачів та Драгоманових користувачів бібліотеки познайомив голова Донецького генеалогічного товариства Сергій Перенеченко. Літературну діяльність Лесі Українки висвітлили завідуюча бібліотеки Канадсько-українського центру Людмила Мочалова, викладач Харцизького технікуму при Донецькому національному технічному університеті Тамара Пішванова та головний бібліотекар Донецької ОУНБ Валентина Гончаренко. Протягом вечора лунали вірші поетеси у виконанні історика-краєзнавця Валентини Жмури.

 
березень 2006 року
 Березень. Весна вже на дворі. І хоча сніг ще не розтанув, весняна капель нагадує про наближення тепла і сонця, а за ними і справжньої весни зі співочими пташками, струмками талого снігу, першою зеленню. Природа і земля прокинеться і з’являться перші квіти. Квіти, як і пташки, – провісники нового життя, надії і краси. І саме квітам – цим чарівним прикрасам життя – присвячено виставку “Квітка в мистецтві”, що відкрилася у відділі мистецтв Донецької ОУНБ ім. Н.К. Крупської напередодні 8 Березня – Міжнародного жіночого дня. Як відомо, квіти – це найкращий подарунок жінці до будь-якого свята. І ми зробили саме такий подарунок для всіх жінок Донеччини. На виставці, передусім, демонструються роботи представниць України К. Білокур та З. Вікторжевської – неперевершених майстринь квіткових пейзажів. Про техніку зображення цих квіткових пейзажів розповідають такі видання, як “Цветы”, “Рисуем цветы и пейзажи с Ли Эймисом”, “Символика цветов” тощо. Всі квіти і квіткові пейзажі виконувалися різними метрами, кожен з яких намагався у своїй неповторній манері відобразити чарівність її величності квітки. Це і М. Сар’ян “Цветы”, О. Романова “Цветы”, І. Хруцький “Цветочные пейзажи”, В. Ван Гог “Подсолнухи” тощо. Квітка відображена й у фотографії (“Фотографирование живой природы”) та орігамі (“Легенды о звездах и цветах”). Квіткова тематика широко використовувалася у ткацтві, вишивці, гобеленах, бо кожна жінка мріяла зробити життя яскравішим. Видатні ювеліри переслідували таку ж мету, тобто намагалися зробити життя яскравішим і привносили у власні вироби квіткові мотиви, створюючи неперевершені ювелірні шедеври (“Золото мира”, “Сокровища России”, “Серебро”, “К. Фаберже”, “Уникальные драгоценности” та ін.). Квіти зі скла й кришталю займають окрему царину в мистецтві (“Хрустальные грани”, “Стекло России” тощо). Неосяжності людської думки і майстерності не має меж, про що свідчать квіти з вербової лози (“Плетение из ивового прута”), вирізані з дерева (“Маркетри”), а також художньо розписані квітами різні шкатулки, дощечки тощо (“Искусство Жостово” та ін.). Політ людської фантазії розкривається особливо в мистецтві аранжування квітами (“Цветочная аранжировка”, “Букеты из сухих цветов”, “Украшаем дом цветами”, “Все о розах” та ін.). Краса квітки, як спів пташки – неймовірна неповторна мелодія, що лине до серця й душі, наповнюючи їх відчуттям краси, щастя і неперевершеної насолоди. Ось така вона, королева-квітка – здавалося б така маленька, але така велична і неповторна. Виставка ще раз підтверджує вислів Ф.М. Достоєвського, що “Красота спасет мир”. Завітайте до відділу мистецтв Донецької ОУНБ ім. Н.К. Крупської, доторкніться до прекрасного і чарівного, відчуйте та побачте “Квітку в мистецтві”, бо вона триватиме лише до 1 квітня 2006 року.
Дивитись фото.
 
10 березня 2006 року
 10 березня 2006 року в Донецькому обласному художньому музеї відкрилася виставка живопису “Емма Андієвська. Повернення”. Процес повернення талановитих імен на рідну землю відбувається протягом усього періоду становлення незалежної України. Емма Андієвська – талановита поетеса, прозаїк, малярка. Народилась у м. Сталіно (Донецьк), потім переїхала до Києва. Її батька, хіміка-винахідника, було репресовано. У 1943 році родина емігрувала на Захід: спершу до Німеччини, згодом переїхала до Франції, потім – у США. Наприкінці 60-х років письменниця повертається до Мюнхена, де живе й нині. Все життя поетеса думала і писала про Україну. Народжена на Донбасі у російськомовній родині, вона пише принципово українською. Доробок Андієвської складають десятки поетичних книг, збірки прози, романи (“Герострати”, “Роман про добру людину”, “Роман про людське призначення” та ін.) та велика кількість картин, 20 з яких вона подарувала Донецькому обласному художньому музею. Естетичним підґрунтям її творчості є сюрреалізм: несподівані, багатозначні асоціації апелюють до емоційної сфери людини, до її уяви, абстрактні образи конкретизуються, вони синтаксично ускладнені, алогічні. Донецька обласна універсальна наукова бібліотека ім. Н.К. Крупської підготувалда книжкову виставку, на якій представлено поетичні та прозові збірки Емми Андієвської, її романи, критичні статті. Мета її – розширити уяву відвідувачів художньої виставки про багатогранну творчість нашої видатної землячки. І хоча її творчість непроста, але Андієвська підпорядковує її високій меті: виховувати у людей добро і спрямовувати їх на шлях пошуку свого призначення і місця у світі.
Дивитись фото.
 
березень 2006 року

“Хотіла б я піснею стати у сюю хвилину ясну...”- вислов з віршу Лесі Українки.
Саме під таким гаслом у відділі мистецтв ДОУНБ ім. Н.К. Крупської відкрилася ювілейна виставка, присвячена 135-річчю від дня народження славетної української поетеси Лесі Українки. Її поезія, пронизана національним українським колоритом, коханням і болем, смутком і радістю, почуттям чарівності навколишнього світу і швидкоплинності життя, не змогла залишити байдужими серця видатних українських композиторів, які з величезним задоволенням поклали незрівнянні вірші на музику. І на нашій виставці представлено взірці цих шедеврів: ноти і платівки з піснями “Вокальні твори на вірші Лесі Українки”, М. Лисенко “Східна мелодія”, В. Барвінський “Романси”, М. Дремлюга “Дивлюсь я на яснії зорі”, Ф. Надененко “Пісня”, Я. Степовий “Колискова”, Г. Майборода “Романси” тощо. Переоцінити той величезний внесок поетеси в українське мистецтво дуже важко, бо це просто незбагненні та неосяжні шедеври. Видатний український композитор В. Кирейко був настільки вражений поемою “Лісова пісня”, що створив чарівну оперу “Лісова пісня”, лібрето якої представлено на нашій виставці. Твори Лесі Українки не лише покладено на музику, а також екранізовано та поставлено в театрах – про це розповідає книга Б. Зюкова “Леся Украинка на сцене и экране”. Яскравій особистості присвячено багато статей у періодичних виданнях, які представлено на виставці (“Культура і життя”, “Український театр” та ін.). Ми намагалися якомога ширше розкрити багатогранність неординарної натури Лесі Українки. Завітайте до нас і Ви зможете самостійно пересвідчитись у справжній величі талановитих геніїв України. Ми чекаємо на Вас щодня окрім п’ятниці з 9.00 до 18.00 у відділі мистецтв ДОУНБ ім. Н.К. Крупської.
 

10 лютого 2006 року

Презентація книги письменника Віталія Спажука «Против течения слез»
10 лютого 2006 року в лекційному залі Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н.К. Крупської відбулася презентація книги видатного сучасного письменника Віталія Спажука «Против течения слез» серії «Милостью Божьей». Ця літописна серія знайома читачам літературними портретами багатьох видатних українців вже давно і стала не тільки історіографічним проектом, але й художнім літописом Донбасу й України.
У книзі представлені дві художньо-документальні повісті, які правдиво відображають трагічні події ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та вперше публікуються вірші письменника, написані на місці трагічних подій. Героями книги стали активні учасники ліквідації наслідків катастрофи, які змогли достойно реалізувати себе і в “постчорнобильському” житті. Це Сергій Валентинович Богачов, який у суворі дні чорнобильських випробувань був тридцятирічним старшим лейтенантом, сьогодні він — депутат Донецької міської ради, началь¬ник Управління комунальних ресурсів Донецького міськвиконкому, доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри біржової та банківської справи Донецького державного університету управління, а також Віктор Миколайович Марченко, який самовіддано, в буквальному розумінні, відмивав рідну землю дезактивуючим розчином від радіаційного забруднення, з лишком прийняв свої 22 рентгени. У ті тривожні часи Віктор Марченко був старшим лейтенантом стройбату, зараз він — кандидат економічних наук, автор більш ніж 30 наукових робіт, великої кількості публікацій, ряду винаходів, доцент кафедри в Донецькому інституті соціології та підприємництва.
Вони різні люди, проте мають багато спільного: представляють одне покоління, обидва наділені універсальним обдаруванням та сильним характером. Об’єктивність оповіді пояснює той факт, що автор особисто брав активну участь у зображуваних подіях 1986–1987 років.
Усі присутні на презентації отримали правдиву інформацію про події та виявили зацікавленість цією темою. Також бажаючі мали змогу отримати в подарунок екземпляр презентованої книги.
Дивитись фото.

 

з 16 січня 2006 року

Палітра художніх напрямів та стилів
Відділ мистецтв у 2006 році пропонує цикл переглядів літератури “Палітра художніх напрямів та стилів”.
16 січня розпочався перший перегляд циклу “Мистецька спадщина минулого”, який знайомить користувачів з основними напрямками в історії світового образотворчого мистецтва від Ренесансу до авангардизму. Перегляд ілюструє шедеври живопису італійського Ренесансу; стиль бароко від Мікеланджело до Гваріні; світло українського бароко; класичний напрям у європейському живописі ХVII ст. та, насамперед, у творчості Давида; Гойя постає у мистецтві епохи романтизму; змістовно відображається російська художня реалістична школа ХІХ ст. та “Товарищество передвижных художественных выставок”; символізм розкривається у творчості художників об’єднання “Мир искусства”; яскраво постає живопис імпресіоністів та експресіоністів, український та російський авангардизм.
Різноманітним етапам у розвитку світового мистецтва присвячені нові енциклопедичні видання: “Романтизм”, “Символизм”, “Импрессионизм” (М., 2002).
Перегляд представляє змістовні видання серії “Творчество”, яка є неоціненним путівником по творчих біографіях великих художників. Чудово ілюстровані численні видання видавництва “Слово”, які розкривають творчість видатних майстрів, таких як Леонардо да Вінчі, Боттічеллі, Джотто, Караваджіо. Серія “Библиотека искусства” пропонує переглянути яскраві видання, наприклад, “Мир Сезанна”, “Мир Ван Гога”, “Мир Рубенса” та ін. Серії “Русские живописцы ІХ века” та “Русские живописцы ХХ века” знайомлять із творчістю талановитих російських художників: Рєпіна, Саврасова, Реріха, Бенуа. Мистецтво класиків авангардизму демонструють видання – “Русский авангард”, “Символизм в авангарде”.
Минали цілі епохи у світовому мистецтві, відбувались зміни, взаємопроникнення і взаємозбагачення напрямів та стилів образотворчого мистецтва, але незмінним постає дійсно неповторне відображення світу в усій його багатогранності.
Дивитись фото.

 

січень 2006 року

Книжкова виставка “Вплив Біблії на світову культуру”
Зима. Святкова пора. Вся країна святкує численні зимові свята, найяскравішим з яких є свято Різдва Христового – свято ялинки й подарунків, зимових розваг, народних гулянь тощо. І саме цьому чудовому та чарівному святу присвячено книжкову виставку “Вплив Біблії на світову культуру”, що проходить у відділі мистецтв ДОУНБ ім. Н.К. Крупської.
Будь-якій людині завжди потрібно у щось вірити, щоб життя було не марним, а прожитим з користю. І дуже добре, якщо людина вірить у Бога, знає біблійні істини – тоді їй вже легше жити, знаючи всі правила цієї складної гри під назвою “життя”. І саме тому виставка відкривається книгою Г. Вагнера «В поисках истины». Різдвяної ночі, коли велика Різдвяна зірка своїм чарівним світлом осяяла землю, віщуючи про народження Ісуса Христа – Сина Божого – джерела істини, що дає відповіді на будь-які запитання і допомагає зрозуміти неосяжне і незбагненне. На виставці представлено книги, у яких зроблено спробу відобразити це неосяжне і незбагненне: «Библия», «Библия в искусстве», «Новый Завет», «Русь – Христианство», «История иконописи», а також видання присвячені творчості видатних митців різних іконописних шкіл: А. Рубльова, Діонісія, Ф. Грека, О. Кудлая. Зроблено спробу показати еволюцію іконописної майстерності від прадавніх християн і до наших сучасників. На виставці християнство показано в усіх жанрах мистецтва, у творах найбільш видатних його майстрів, у славнозвісних шедеврах живопису і графіки. У цих витворах мистецтва найбільше вражають очі, які ніби зазирають до душі і бачать її наскрізь. В них світиться розум і сила, воля і мудрість минулих поколінь, те знання таємниць майбутнього і взагалі всього буття, що змушує не лише зупинитися і пильніше придивитися, але й серйозно замислитись над сенсом свого існування і, можливо, вперше в житті побачити всі кольори такими, які вони є, нічого не прикрашаючи.
Але ж Різдво надворі, свято сміху, щастя і колядок. Святкуйте і не сумуйте. А ми Вас щиро вітаємо зі святом та чекаємо на колядників і всіх цікавих щодня, окрім п’ятниці, з 9.00 до 18.00 у відділі мистецтв ДОУНБ ім. Н.К. Крупської. І нехай Вас Бог береже!
Дивитись фото.


26 грудня 2005 року

26 грудня 2005 року у відділі мистецтв ДОУНБ ім. Н.К.Крупської відкрилася виставка батіку та вишивок “Квіткові фантазії взимку” Васильєвої Клавдії Василівни – майстра традиційного народного мистецтва.
Клавдія Василівна народилась у 1947 році. В селі Середні Кібечі Чуваської АР (Росія). У 1972 році закінчила Чебоксарське художнє училище. Після закінчення художнього училища переїхала до м. Донецька.
З 1966 року і до сьогодні вона працює художником-оформлювачем. З 1991року стала поєднувати роботу з викладацькою діяльністю. Вона працює художником-оформлювачем та викладачем декоративно-прикладної творчості в міському Палаці творчості дітей та юнацтва.
З 1999 року – член обласного творчого об’єднання художників та народних умільців “Натхнення” обласного навчально-методичного центру культури. Клавдія Василівна володіє різними видами мистецтва: живопис, батік, гобелен, декоративний розпис, витинанки та інше.
Клавдія Василівна – неодноразовий дипломант, лауреат міських, обласних, Міжнародних виставок, які проходили в Донецьку, Харкові, Києві, Москві.У 2001 році Спілка художників України рішенням обласної атестаційної комісії присвоїла Васильєвій Клавдії Василівні почесне звання “Майстер традиційного народного мистецтва”.
Дійсно, дивлячись на витвори мистецтва, представлені на виставці, бачимо, що їх могли створити лише золоті руки майстра з дуже чутливою душею. Серед холодної і жорстокої зими ця виставка -немов цяточка теплого, веселого літа, оаза щастя і краси. Завітайте на виставку, відігрійте свою душу серед зимового холоду. Подаруйте собі на Новий рік і Різдво Христове літнє тепло і незрівнянної краси квіти. Ми чекаємо на вас кожного дня (окрім п’ятниці) з 9.00 до 18.00 у відділі мистецтв ДОУНБК ім. Н.К. Крупської.
Дивитись фото.


22 грудня 2005 року

22 грудня 2005 року було офіційно відкрито Донецький Регіональний Центр Європейської Інформації. За допомогою проекту «Відродження та фондів бібліотеки центр було забезпечено літературою із загального фонду літератури про Європейський Союз та євроінтеграцію, спеціалізованою електронною базою даних щодо євроінтеграції, двома комп’ютерами для роботи з електронними джерелами інформації. У стані підготовки знаходяться 10 вебліографічних списків та веб-сторінка «Донеччина і євроінтеграція».
До переліка послуг Центру належать надання можливості користування літературою про Європейський Союз та євро інтеграцію; надання можливості користування спеціалізованою електронною базою даних щодо євро інтеграції; надання інформації про євроінтеграцію з мережі Інтернет, сайту і порталу бібліотеки; надання телефонних та усних консультацій щодо євро інтеграції; надання можливості користування вебліографічними списками; надання доступу до спеціалізованої веб-сторінки «Донеччина і євроінтеграція»; проведення прес-конференцій для журналістів з питань Євроінтеграції, проекту та його реалізації; проведення семінарів на теми «Процеси євроінтеграції в галузі культури» – для працівників культури, «Процеси євроінтеграції в галузі освіти» – для працівників освіти; проведення круглих столів «Процеси євроінтеграції на Донеччині».
Центр працює в режимі бібліотеки
Дивитись фото.


14 грудня 2005 року

Літературно-музичний вечір «Музика епохи бароко»
14 грудня 2005р. о 14 годині в Донецькій обласній науковій універсальній бібліотеці ім. Н.К. Крупської, в літературно-художньому музеї ім. Т.Г. Шевченко відбувся літературно-музичний вечір «Музика епохи бароко». У виконанні інструментального квартету «Прем’єр» Донецької музичної академії ім. С. Прокоф’єва у складі: Т. Самойленко – флейта; О. Войтова – скрипка; О. Симонова – бандура; С. Слуцький – віолончель, прозвучали твори Баха, Генделя, Перголезі, Кореллі, Дакена, Бізе, Моцарта у аранжуванні професора Е. Мілки.
Бароко – один із самих яскравих і виразних стилів у мистецтві. Людина та вся різноманітність дійсності стали предметом творчого осмислення в літературі та мистецтві. Культура бароко дала світу твори небувалого життєлюбства та сили. Визначного розквіту в епоху бароко здобув жанр інструментального концерту.
Численна аудиторія тепло прийняла музикантів та побажали їм подальших творчих і педагогічних успіхів, нових програм та зустріч. Любителі мистецтва, присутні на вечорі також мали нагоду познайомитися з тематичною виставкою видань: альбомами репродукцій та монографіями, присвяченими мистецтву яскравіших представників стиля: Мікеланджело, Веласкеса, Рембрандта, Рубенса, Тінторетто, Пуссена, Берніні, а також музичними творами композиторів епохи бароко: Вівальді, Монтеверді, Скарлатті, які знаходяться у фонотеці відділу мистецтв ДОУНБ та підкоряють любителів музики своєю нев’янучої красотою.
Дивитись фото.8 листопада 2005 року

Донецькі краєзнавчі читання «Нащадки дворянських родів на Донеччині»
8 жовтня 2005 року в 13.00 в лекційному залі Донецької обласної універсальної наукової бібліотеці ім. Н.К. Крупської відбулися донецькі краєзнавчі читання «Нащадки дворянських родів на Донеччині». У рамках читань пройшла презентація книги Валерія Петровича Стьопкіна «История Донецка», в якій досліджена історія становлення і розвитку індустріального центра України – міста Донецька. Умовно книга розбита на «дворянську історію» міста, Юзовський період, Радянський період до окупації 1941 г., окупацію и післявоєнний період до розпаду Радянського Союзу у 1991 г. Вона представляє інтерес не тільки для спеціалістів-краєзнавців, але і для кожного жителя нашого краю.
В ході презентації відбулася зустріч нащадків дворянських родів: Давида Давидовича Вачнадзе (Франція), Анджея Борисовича Словіцьки (Німеччина), Світлани Володимирівни Таптап’янц (Україна). На зустрічі був присутній отець Сергій Домшенко (Свято-Олександроневский храм).
Теплі відгуки о книзі В.П. Стьопкіна промовив наш земляк Борис Анатольович Красніков, кандидат історичних наук, автор кількох наукових видань, в яких відображена підпільно-партизанська діяльність у Донецьку та Петровському районі у роки Великої Вітчизняної війни.
Аудиторія почула цікаві факти про життя та судьби людей, які залишили значний слід в історії Донецька, дивовижні історії з минулого нашого краю.
Дивитись фото.З листопада 2005 року

Виставки Наталії Біджакової та Людмили Юртакової
У відділі мистецтв Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н.К. Крупської відкрились дві художні виставки членів творчого об’єднання художників та народних умільців “Натхнення” Наталії Біджакової та Людмили Юртакової.
Виставка портрету Н. Біджакової присвячена пам’яті талановитого педагога, керівника ізостудії, у якого навчалося багато донецьких художників Ігоря Логвиновича Макаренка.
Виставка Л. Юртакової «Паперове мереживо» чарує релігійними та фольклорними сюжетами, виконаними у вишуканій техніці паперової пластики.
Виставки працюють до 30 листопада.
На великих виставках Обласного творчого об’єднання художників і народних умільців “Натхнення” у Донецьку, києві та інших містах увагу глядачів завжди привертає творчість Л.В.Юртакової. Вони сперечаються “чи то мармур, чи то гіпс”, і дуже дивуються, що це звичайний папір. Але не такий вже звичайний. В руках майстра він отримує чудодійні перетворення.
В Донецькому художньому училищі, яке у 1986 році закінчила Юртакова, всі студенти вивчають паперову пластику, але лише вона розробила з цих вправ власний художній напрям, втілила у папері свої творчі задуми, розкрила можливості передати поезію і складні філософські роздуми про минуле.
20 років Людмила Вікторівна веде студію “Веселка” у Петровському центрі дитячо-юнацької творчості, готує учнів до навчання у художніх середніх і вищих закладах, передає їм свої творчі знахідки, розкриває методи роботи з папером, тому вони з великим успіхом беруть участь у численних виставках і конкурсах і приносять Людмилі Вікторівні відомість і як талановитому педагогу. Тому творчість Юртакової – це вагомий внесок у наше майбутнє.
У 2003 році Л.В.Юртакова отримала звання “Майстер сучасного декоративного мистецтва”.
Її сьогодення – це невтомна праця, виставкова діяльність, педагогіка. Побажаємо автору чудових творів, що прикрашають зараз відділ мистецтв обласної бібліотеки ім.. Н.К.Крупської, натхнення і нових досягнень в її напруженій діяльності.


З 24 жовтня 2005 року

На нашому сайті починає працювати служба "Віртуальна довідка". Послугами служби можуть скористатися особи, відвідуючи сайт бібліотеки. За допомогою фахівців ви зможете отримати відповіді на запитання, пов'язані з пошуком інформації за всіма тематичними напрямками загальноосвітнього характеру.


20.10.2005

Північноатлантична рада НАТО (ПАР) відвідає Донецьку обласну універсальну наукову бібліотеку імені Н. К. Крупської
З 18 до 20 жовтня 2005 року Північноатлантична рада НАТО (ПАР) відвідає Україну. Постійні представники 26 країн -- членів НАТО та Генеральний секретар пан Яап де Хооп Схеффер візьмуть участь у засіданні Комісії Україна -- НАТО (КУН) за участі Міністра закордонних справ Україні пана Бориса Тарасюка та Міністра оборони України пана Анатолія Гриценка. Вони також візьмуть участь у консультаціях з Радою національної безпеки та оборони під головуванням Президента України Віктора Ющенка. Програмою також передбачається зустріч з Головою та представниками профільних комітетів Верховної Ради України.
Під час візиту в Україну члени ПАР та Генеральний секретар здійснять низку заходів щодо спілкування з українською громадськістю у чотирьох містах України -- Києві, Донецьку, Харкові та Одесі.
При перебуванні у Донецьку гості відвідають Донецький національний університет та .Донецьку обласну універсальну наукову бібліотеку імені Н. К. Крупської, де за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні, ВГО «Демократична дія» відкрито інформаційний стенд «Україна-НАТО»
Дивитись фото.                                                                                                                                                                                                                                                                        Україна - НАТО Інформаційний стенд

 

17.10.05

Краєзнавчі читання “Ми – козацького роду: шляхи відродження Кальміуської паланки Українського козацтва Донеччини”
17 жовтня 2005 року об 11 годині в лекційному залі Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н.К. Крупської відбулися донецькі краєзнавчі читання “Ми – козацького роду: шляхи відродження Кальміуської паланки Українського козацтва Донеччини”, присвячені 500-річчю виникнення українських козацьких поселень на території нинішніх Донецької і Луганської областей. У читаннях приймали участь: доктор історичних наук, професор ДонНУ Пірко В.О., головний військовий отаман Українського козацтва Донецької області, генерал-отаман УК Пантелюк М.М.
У рамках заходу для аудиторії було запропоновано огляд нових видань та перегляд книжкової експозиції за темою читань з фонду ДОУНБК. Представлені на виставці книги висвітлюють питання соціально-економічної історії, суспільного устрою, життя та побуту козаків з початку виникнення козацтва (кінець XV ст.) до сьогодення. Яскраво змальовуються походження козаків, їх боротьба проти загарбницьких нападів на Україну. Представлені збірки легенд, бувальщин, реальних фактів з історії нашої землі, а також збірки українських козацьких пісень. Особливу увага хочеться звернути на унікальне видання “Україна – козацька держава” (автор-уклад. Недяк В.), на яке давно чекала незалежна Україна. Це ілюстрована історія козацтва, в якій зібрано велетенський різноплановий і достатньо інформаційно-об’ємний матеріал. Усі присутні отримали значний обсяг інформації та ґрунтовні відповіді на всі питання, що виникали впродовж читань.
Дивитись фото.

 

з 15.09.05 до 15.10.05

Персональна   виставка Будникова  В'ячеслава  Олександровича
Народився  у 1942 році в Узбекистані (м. Каган Бухарської області). Працюючи художником-оформителем паралельно вчився у Московському університеті культури ім. Н.К. Крупскої.
Живописом займався завжди. Постійний учасник міських і республіканських виставок. Лауреат Всесоюзної виставки на честь 70-річчя ВЛКСМ у Москві у 1988 році. Приїхавши в Україну, історичну батьківщину, за п'ять років перебування в місті Артемівську провів дві персональні виставки. Є постійним учасником виставок живопису до Дня міста Артемівська.Виставлявся у містах Маріуполі, Донецьку, Києві. Є членом клубу " Художник" при Донецькому методичному центрі народної творчості й мистецтва Донбасу.Роботи художника зберігаються в приватних колекціях Артемівська, Підмосков'я, ближнього й далекого зарубіжжя, перебувають у колекціях цінителів мистецтва Узбекистану й у суспільних закладах міста Фергани, звідки 5 років тому і переїхав художник в Україну. Виставка триватиме у відділі мистецтв (кіму. № 27) з 15.0905 до 15.10.05 у рамках святкування Всеукраїнського дня бібліотек.
Дивитись фото.


10 вересня 2005 року

10 вересня 2005 року у відділі мистецтв Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н.К. Крупської відкрився перегляд літератури "Мистецтво і магія кінообразу" до Дня українського кіно.
Українське кіно - ми знаємо яке воно було вчора, бачимо на що перетворилося сьогодні, а от що чекає на нього завтра? Хто знає? На нашому перегляді ми якраз і намагалися втілити оце "Вчора, сьогодні та завтра українського кіно". Але якими будуть перспективи нашої вітчизняної кіноіндустрії? Чи стане вона надзвичайно важливим чинником самоідентифікації та ідентифікації як провідник духовних цінностей нації, країни, суспільства? Як поставити українську кіносферу "на якісно іншу основу - як її розвивати, як зробити самодостатньою, як просувати у світі"? На всі ці питання ви зможете отримати відповіді, переглянувши літературу з перегляду, на сторінках якої видатні сучасні кіномитці висловлюють свою думку щодо перспектив розвитку українського кіна.
Дивитись фото.


вересень 2005 року

Протягом всього року у відділі мистецтв проходить цикл виставок "Світ образів і образ світу". Чергова виставка цього циклу - "Екранні мистецтва - збагнення через творчість", яка присвячена світовому кіно. На виставці представлено більше 60 видань.
Цілий ряд примірників розкриває загальні питання та головні тенденції розвитку кіномистецтва: • К. Бейли Кино: фильмы, ставшие событиями. - СПб, 1994. • Первый век кино. - М., 1996. • Д. Саува 125 запрещенных фильмов: Цензурная история мирового кинематографа. - Екатеринбург, 2004.
Пильної уваги заслуговує дослідження видатного мистецтвознавця РО.Н. Юренєва "Краткая история киноискусства". - М., 1997. Гідне місце у цьому переліку посідають видання, присвячені документальному кіномистецтву та створенню мультиплікаційних фільмів.
На виставці представлено примірники, в яких аналізується творчість таких видатних режисерів, як Франсуа Трюффо, Федеріко Феліні, Мілоша Формана, Михайла Ромма, Андрія Тарковського та багатьох інших, а також яскравих талановитих акторів, які зробили значний внесок у розвиток світового кіно.
Дивитись фото.


з 31 серпня по 2 вересня 2005 року

Донецька облдержадміністрація, Управління у справах преси та інформації та Донецька обласна універсальна наукова бібліотека проводять з 31 серпня по 2 вересня 2005 року за адресою вул. Артема,84 регіональну книжкову виставку-ярмарок. На цій виставці буде представлена ексклюзивна продукція 30 видавництв міст Києва, Харкова, Львова, Донецька, Запоріжжя, Маріуполя. Працює вона з 10-00 до 18-00.
У рамках книжкової виставки в дитячій бібліотеці ім. Кирова (за цією ж адресою - вул. Артема, 84) відбудеться відкриття магазина дитячої і юнацької книги для всіх, кому від одного року до 16-ти.(Автор проекту: ТОВ НВП “Ідея”).


З 20 липня до 7 серпня 2005 року

У четвер, 21 липня 2005 року о 15.00 в Донецькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім.. Н.К.Крупської у центрі “Вікно в Америку” ( фойє 2-го поверху )відбулося відкриття фотовиставки “Америка. Природа і цивілізація: Аляска, Колорадо, Юта, Каліфорнія”.
Автор знімків – Іван Федотович Дудкін, один з найбільш відомих в Україні мандрівників, славнозвісний фотохудожник і журналіст.
За професією він геофізик, а за душевним покликанням – щирий прихильник прекрасного. Мандрує він пішки, на лижах, велосипеді, мотоциклі, автостопом: здійснив десятки спортивних експедицій вищої категорії складності до найцікавіших кутків Європи, Азії, Африки і Америки. Двічі здійснив навколосвітнє плавання, відвідав більш ніж 80 країн світу.
У його активі – кілька десятків персональних фотовиставок в Україні та за кордоном. Фотороботи Івана Дудкіна зберігаються у багатьох корпоративних та приватних колекціях Польщі, Ливану, Індії, В’єтнаму, Нідерландів, США.
Протягом останніх 5 років Іван Дудків тричі мандрував Америкою, перетнув її від Тихого до Атлантичного океану автостопом і подолав кілька тисяч кілометрів, подорожуючи велосипедом східними і західними штатами. Восени минулого року він здійснив тривалу подорож Аляскою, Колорадо, Ютою та Каліфорнією. Фотощоденник цієї подорожі став основою представленої експозиції.
Презентація цієї яскравої та оригінальної виставки фоторобот стала можливою завдячуючи підтримці Посольства США в Україні, Національного союзу журналістів України, Національного союзу фотохудожників України, компанії “Epson Europe B.V.”, журналу “Міжнародний туризм”.
Дивитись фото.


З 7 липня до 31 серпня 2005 року

Відділ мистецтв Донецької обласної бібліотеки ім.. Н.К.Крупської запрошує прихильників сучасної музики на перегляд літератури “Основні світоглядні принципи епохи: від джазу до рок-музики”.
Видання американського музикознавця Дж.Л.Коллієра “Становление джаза”, “Луи Амстронг”, “Дюк Эллингтон”, висвітлюють головні етапи розвитку цього своєрідного виду музичного мистецтва. Джаз як явище культури подається у виданні В.Конена “Рождение джаза”. Джазовим піаністам присвячена книга В.Полянського “Королі джазу” (Львів,2004р.) Викликає увагу видання російського музиканта А.Козлова “Козел на саксе”, яке вийшло у серії “Мой ХХ век”.
Перегляд літератури знайомить з сучасною енциклопедією “Музика наших дней» (М,:Аванта,2002г.) Цвіт рок-музики, відомі та стилістично-різноманітні западні і російські рок-музиканти висвітлюються у виданнях:
С.Кастальский “Рок-енциклопедія” - М.,1997;
“Кумиры западной поп- и рок-музыки» - М.,1994;
«Русский рок» - М.,2001;
«Энциклопедия российской поп- и рок-музыки: Кто есть кто» - М.,2001;
«Последние тайны рока» - М., Молодежная эстрада № 8-9, 2001;
Українська рок-музика на перегляді відображена завдяки численним записам на компакт-дисках. У відділі мистецтв є можливість прослуховувати записи від джазу до рок-музики, а також підбирати нотні видання до учбового та концертного репертуару.
Дивитись фото.


З 6 липня до 20 серпня 2005 року

У відділі мистецтв ДОУНБ ім. Н.К.Крупської відкрилась виставка живопису Зої Кузнецової “Творча розмаїтість”.
Зоя Семенівна – економіст за освітою, малювати почала у 43 роки, відвідуючи відому ізостудію талановитого педагога І.Макаренка. Вона – член творчого об’єднання художників і народних умільців “Натхнення”, майстер образотворчого мистецтва Донецької області. ЇЇ улюблена техніка – акварель, але вона малює також пастеллю, гуашшю, маслом, олівцем.
Джерело натхнення Зоя Семенівна знаходить у квітах та фруктах, характерних рисах обличчя, звичайних побутових речах, які своїм талантом перетворює у яскраві портрети, поетичні натюрморти та ліричні пейзажі.
Дивитись фото.


29 червня 2005 року

29 червня у приміщенні Донецької обласної наукової бібліотеки ім. Н.К.Крупської читачі і гості бібліотеки мали можливість ознайомитися з переглядом видань Наукового товариства ім. Т.Шевченка, який був присвячений VI Міжнародному Конгресу україністів, що розпочав свою роботу у Донецьку.
На перегляді було представлено понад 100 видань, підготовлених до друку Науковим товариством ім. Т.Шевченка у Торонто (Канада), в США, у Львові і Донецьку.
Серед найбільш цікавих видань – “Енциклопедія українознавства” у 8-ми томах за редакцією В.Кубійовича, “Україна в добі Директорії УНР” у 7-ми томах М.Стахіва, збірка статей до 175-річчя з дня народження Т.Шевченка “Світи Тараса Шевченка”, “130 років праці для України” (м.Львів), численні наукові записи і збірки НТШ, “Вісники НТШ” та багато інших видань.
Дивитись фото.


З 24 травня до 5 червня 2005 року

З метою культурного відродження регіону та відповідно до Програми економічного і соціального розвитку Донецької області на 2005 рік Управління культури та Управління у справах преси та інформації Донецької облдержадміністрації спільно з Донецькою обласною науковою бібліотекою ім. Н.К.Крупської в період з 24 травня до 5 червня 2005 року проводить регіональний фестиваль "Преса і книга Донеччини - 2005".
У рамках фестивалю пройдуть такі заходи:
- урочисте відкриття фестивалю;
- щорічні конкурси: "Книга Донбасу - 2005", "Преса Донбасу - 2005", "Поліграфічна якість 2005";
- книжковий ярмарок;
- ряд заходів, присвячених визначним датам (Дню слов'янської писемності і культури; Дню працівників видавництв, поліграфії та книгорозповсюджувачів; Дню журналіста);
- презентації книжок донецьких авторів та видатних книжкових видавництв Донецької області;
- ушанування ряду обласних газет-ювілярів;

У приміщенні Донецької обласної наукової бібліотеки для гостей фестивалю будуть розгорнуті книжкові перегляди і виставки, пройдуть зустрічі та презентації, відбудеться виступ студентів Донецького училища культури і ярмарок декоративно-прикладного мистецтва, оглядові екскурсії у літературно-художньому музеї Т.Г.Шевченка, у відділі мистецтв буде організована виставка "Грузинські культурні традиції", присвячена Року Грузії в Україні.


26 травня 2005 року

У відділі мистецтв ДОУНБ ім. Н.К. Крупської відбулося відкриття тематичного перегляду літератури "Грузинські культурні традиції: До Національного свята Грузії". Ця виставка проходить у рамках програми "Рік Грузії в Україні". На виставці з максимальною повнотою відображено внесок митців Грузії в усі сфери культури.
Мистецтво грузинського народу має багату історію, витоки його йдуть з глибини віків. Протягом багатьох століть у складному взаємозв'язку місцевих, візантійських та східнохристиянських художніх традицій складалося грузинське мистецтво, що донесло до нас національну своєрідність високохудожньої творчості.
На виставці представлена література про таких видатних майстрів образотворчого мистецтва: Ніко Піросмані, М. Джопарідзе, Л. Гудіашвілі, Г. Габашвілі, Е. Авхледіані, Г. Церетелі та ін. Видання про видатного графіка Е. Лансере та не менш відомого скульптора З. Церетелі.
Дивовижний світ декоративно-прикладного мистецтва представлений такими виданнями: "Керамика и чеканка Грузии", "Грузинские эмали", "Кавказское оружие", "Древняя художественная бронза Кавказа".
Дуже тісно між собою пов'язані театр та кінематограф Грузії, до їхньої спільної скарбниці належать такі славетні імена: К. Марджанашвілі, С. Закаріадзе та ін. Чарівний та неперевершений світ музики представляють такі видатні митці: О. Такташвілі, Р. Габічвадзе, М. Парцхаладзе, В. Азарашвілі, В. Кікабідзе, Т. Гвердцітелі, В. Меладзе, С. Павліашвілі, Н. Брегвадзе та ін.
З вичерпною повнотою на виставці представлені нотні видання, грамплатівки, кампакт-диски та ін. Матеріали, які присвячені Грузії, а також її місцю серед світових культур. "Грузия - любовь моя"- так сказав славетний М. Ю. Лермонтов.
Дивитись фото.


16 травня 2005 року

В музичній вітальні відділу мистецтв бібліотеки ім. Н.К.Крупської для численних прихильників класичної музики відбувся вечір, присвячений 165-ой річниці від дня народження геніального композитора П.І.Чайковського, в якому взяли участь артисти Донецької обласної філармонії:
Лідія Моїсеєва, сопрано
Олег Пасічник, баритон
Світлана Ольховіченко, ф-но.
З великим піднесенням та натхненням вони виконали неперевершені шедеври вокальної лірики великого композитора, романси:
"Благословляю вас, леса", "Хотел бы в единое слово", "Нет, только тот, кто знал", "Лишь ты один", "Забыть так скоро", "Средь шумного бала".
Також прозвучали: аріозо Мазепи з опери "Мазепа" і аріозо Онєгіна з опери "Евгений Онегин".
Були виконані: "Весна", "Кукушка", "Средь мрачных дней", "Снова как прежде один", "Серенада Дон Жуана", "Ни слова, о друг мой", "Кабы знала я", "День ли царит".
Яскраве, пристрасне, емоційно напружене та психологічно глибоке виконання творів П.І.Чайковського стало справжнім дарунком шанувальникам мистецтва. Інформаційним доповненням заходу стала книжково-ілюстративна виставка літератури про життя та творчість композитора, нотні видання та звукозаписи з фондів відділу мистецтв бібліотеки.


11-14 травня 2005 року

Посольство США в Україні, Відділ преси, освіти і культури Посольства США в Україні, Донецька обласна універсальна наукова бібліотека ім. Н.К. Крупської, Центр безперервної інформаційно-бібліотечної освіти, Донецьке обласне відділення Української бібліотечної асоціації 11-14 травня 2005 року провели в бібліотеці ім. Н.К. Крупської семінар на тему: "Проект LEAP: підвищення ролі бібліотек у житті місцевої громади".
На семінарі виступили: заступник аташе з питань культури Посольства США в Україні - Бистрянські Шеріл і директор Центра інформаційних ресурсів Посольства США в Україні, кандидат педагогічних наук, доцент - Пашкова В.С.
Протягом останніх чотирьох років в 76 бібліотеках і бібліотечних системах України було відкрито 92 Інтернет-центра. Представники цих центрів і стали учасниками семінару в Донецьку. Більша частина що приїхали - це гості із західних і центральних областей України. Всі вони працюють у рамках програми "Інтернет для читачів публічних бібліотек" (LEAP), що фінансується Посольством США В Україні. Головною метою цієї програми є надання допомоги бібліотекам України в наданні можливості для їхніх читачів відкритого й вільного доступу до Інтернет-ресурсів й інформації, а також у навчанні використанню інформаційних технологій, що є важливою умовою для інтеграції України у світове співтовариство.
Уряд Сполучених Штатів в Україні виділив близько 1,4 млн. доларів на розширення доступу громадян України до інформації через Всесвітню павутину за допомогою відкриття в публічних бібліотеках Інтернет-центрів (безкоштовних для її користувачів).
Був проведений конкурс, у якому взяли участь 400 українських бібліотек, 76 з яких стали його переможцями.
За цим проектом бібліотеки одержали фінансування (близько 24 тисяч доларів кожна) на придбання техніки, програмного забезпечення, оплати навчання, а також можливість оплачувати послуги провайдера. Проект був розрахований на два роки.
Результати цієї роботи й стали основною темою розмови керівників Інтернет-центрів, що з'їхалися на семінар. Були висловлені пропозиції з поліпшення роботи Центрів, з надання доступу до Інтернет і поширення комп'ютерних технологій.
Гості відвідали також аналогічні центри в таких містах Донецької області як Артемівськ, Костянтинівка, Дружківка, Краматорськ, Харцизьк.
У цей же день було проведено круглий стіл на тему: "Перспективи розвитку культурного й освітнього співробітництва між Україною й США". У ньому взяла участь заступник аташе з питань культури Посольства США в Україні Шеріл Бистрянські.
На зустрічі були присутні випускники програм обміну, фінансованих американським урядом, студенти й викладачі Донецького національного університету, а також учні й викладачі інших навчальних закладів міста й області.
Дивитись фото.
Лист подяки


18 квітня 2005 року

В приміщенні Донецької обласної універсальної научної бібліотеки ім. Н.К.Крупської відбулася презентація художніх альбомів "Петербург Карла Фаберже" та "Кемь. Живопис та графіка". Обидва альбоми тісно пов'язані з ім'ям нашого земляка, що народився у місті Красний Лиман (Донецька обл.), а нині мешкає у Санкт-Петербурзі (Россія) Перевишко Анатолія Івановича.
Незважаючи на те, що живописом Анатолій Іванович розпочав займатись пізно, його успіхи на сьогодні доволі значні. Закінчив у 1992 році живописний факультет Санкт-Петербурзької Академії Художеств ім. І.Ю.Репіна, у 1996-му він - аспірант Творчої мастерні Академії Художеств Росії, а у 1997-му вже член Спілки художників. Учасник багатьох виставок, художник, твори якого експонуються у Російському Національному Музеї. За створення циклу живописних робіт з історії мистецтв 19-20 століть Перевишко був нагороджений почесним знаком "Орден Карла Фаберже". Ряд портретів Анатолія Івановича, створивши образи членів сім'Ї Карла Фаберже, самого майстра, його партнерів і навіть його конкурентів війшли в один з альбомів "Петербург Карла Фаберже", представляти який до Донецка приїхав - заслужений діяч декоративно-прикладного мистецтва, експерт Міністерства культури Російської Федерації, кольсунтант Аукціонного Дому "Кристі" (Нью-Йорк, Лондон) Скурлов В.В. Він є одним з співавторів цого видання, а також автором багатьох статей, присвяченних життю і творчості Карла Фаберже. Валентин Васильович один з найбільших фахівців з ювелірного мистецтва 19-20 ст. Почесним знаком "Орден Карла Фаберже" нагороджено за "видатний внесок у вивчання історії фірми Фаберже і пропаганду його творчості"
Дивитись фото.


10 квітня 2005 року о 12-й годині

В лекційному залі ДОУНБ ім. Н.К.Крупської відбулася презентація книги "Українки в історії". ЇЇ представляла Наталя Даниленко - заступниця голови Світової Федерації Українських Жіночих Організацій (США).
Ця тема стала особливо актуальною напередодні Міжнародного Конгресу Українства у Донецьку.
Професор , доктор історичних наук (Колумбійський університет)
Марта Богачевска - директор програми ім. Фулбрайта в Україні, а також віце-президент Союзу Українських Жінок Америки презентувала програму академічного обміну імені Фулбрайта (див. додаток, jpg, 224kb).
На зустрічі було також обговорені питання історії розвитку науки.


Березень 2005 року

У відділі мистецтв Донецької обласної наукової бібліотеки ім. Н.К.Крупської відкрилася виставка робіт Ольги Хремльової «Чарівний світ бісеру». Ольга — молода, талановита майстриня із міста Дзержинська, займається винизуванням бісеру, живописом, вишивкою. Вона стипендіат міської благодійної акції «Меценати — дітям», член творчого об'єднення художників та народних умільців «Натхнення», учасниця конкурсів і виставок, що проводились у містах: Дзержинськ, Донецьк, Тернопіль, Київ.
На виставці представлені оригінальні ювелірні прикраси.
Виставка працюватиме до 25 квітня 2005 року.
Дивитись фото.


21 березня 2005 року

У відділі мистецтв Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської відкрилася виставка "Національні традиції в історії костюму". На виставці представлено книжки, які повністю відображують еволюцію костюму - одягу - від найдавніших часів (первісного шкіряного вбрання) і до сьогодення (костюмів від Шанель, Версаче та ін. відомих модельєрів), з урахуванням національних характеристик і тенденцій.
Запрошуємо усіх бажаючих відвідати виставку "Національні традиції в історії костюму", яка працює у відділі мистецтв (27 кімната, 4 поверх) Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської з 9.00 до 18.00 щоденно окрім п'ятниці.
Дивитись фото.


10.02 по 20.03.05

ДНІ ЛІТЕРАТУРИ І ТВОРЧОСТІ
комплекс заходів, що проводяться Донецкою
обласною науковою бібліотекою ім. Н.К.Крупскої
спільно с Британською Радою у Донецьку з 10.02 по 20.03.05
присвяченних Всесвітньому дню книги

№ п/п Зміст   роботи Дата і місце проведення Виконавець
1.
Информаційний форум
10.02.05 14-00
Лекц.зал ОУНБ
Куценко С.
Полякова С.
2.
Літературний вечір,присвяченний 115-річчю від дня народження Б.Пастернака
17.02.05
Лекц.зал ОУНБ
Куценко С.
Гришина Л.
3.
«В рамках співробітництва» кн.виставка із фондів ДОУНБ
22-23.02 12-15.00
Британська Рада
Куценко С.
Полякова С.
4.
Конкурс «Чи знаєте Ви Британську літературу?»
10.02.- 03.03.05
від.інозем.докум.
від.автоматизац.
Лепешкина В.
Бойцова С.
5.
Підсумки анкетування, нагородження переможців
04.03.05 14-00
від. автоматизац.
Куценко С.
Полякова С.
6.
Проведення Днів літератури, присвячених Всесвітньому дню книги
03-19.03 Британ. Рада в Донецку Полякова С.
7.
Кн.вист. «Легенди Св. Патрика» (из фондів Британскої Ради)
15.03.05 14-30
від.інозем.докум.
Полякова С.
Лепьошкіна В.
8.
Спільне засіданння клубу «Реальність фантастики» і Британ.Ради
19.03.05 15-00
Літ.гостин.ОУНБ
Березин Ф.
Полякова С.
9.
«Поетичні горизонти» Перегляд літ., присвяч. Всесвіт. дню поезії
20-21.03 Абонем., ВГПН, ПД. Ковган Л.
Апалькова Л.
10.
Проведення книжков. виставок, присв. «Дням літератури у Донецку»
14-21.03.05
Відділи ОУНБ
Куценко С.


31 січня 2005 року

«І в смерті обернувся до життя…»

В Донецькій обласній науковій бібліотеці ім. Н.К.Крупської 31 січня 2005 року пройшов літературний вечір, присвячений пам'яті відомого українського поета Василя Стуса. В проведенні вечора взяли участь: голова обласного фонду ім. Василя Стуса Олег Федоров; асистент кафедри української літератури і фольклористики Донецького Національного університету Сергій Несвіт; донецький художник Михайло Кушнір — автор представленого на вечорі панно «Духовна єдність України»; член організаційного комітету Донбаського літературного музею ім. В.Стуса Віктор Дідківський.
Головною подією вечора став виступ Дмитра Стуса, сина відомого поета, який презентував нову книгу про життя і творчість свого батька «Слово поета. Від земного до високого.» В книзі іде мова про захоплення Василя Стуса, про те оточення, в якому така яскрава людина творила себе і відстоювала.


З 24 травня до 5 червня 2005 року

З метою культурного відродження регіону та відповідно до Програми економічного і соціального розвитку Донецької області на 2005 рік Управління культури та Управління у справах преси та інформації Донецької облдержадміністрації спільно з Донецькою обласною науковою бібліотекою ім. Н.К.Крупської в період з 24 травня до 5 червня 2005 року проводить регіональний фестиваль "Преса і книга Донеччини - 2005".
У рамках фестивалю пройдуть такі заходи:
- урочисте відкриття фестивалю;
- щорічні конкурси: "Книга Донбасу - 2005", "Преса Донбасу - 2005", "Поліграфічна якість 2005";
- книжковий ярмарок;
- ряд заходів, присвячених визначним датам (Дню слов'янської писемності і культури; Дню працівників видавництв, поліграфії та книгорозповсюджувачів; Дню журналіста);
- презентації книжок донецьких авторів та видатних книжкових видавництв Донецької області;
- ушанування ряду обласних газет-ювілярів;

У приміщенні Донецької обласної наукової бібліотеки для гостей фестивалю будуть розгорнуті книжкові перегляди і виставки, пройдуть зустрічі та презентації, відбудеться виступ студентів Донецького училища культури і ярмарок декоративно-прикладного мистецтва, оглядові екскурсії у літературно-художньому музеї Т.Г.Шевченка, у відділі мистецтв буде організована виставка "Грузинські культурні традиції", присвячена Року Грузії в Україні.


26 травня 2005 року

У відділі мистецтв ДОУНБ ім. Н.К. Крупської відбудеться відкриття тематичного перегляду літератури "Грузинські культурні традиції: До Національного свята Грузії". Ця виставка проходить у рамках програми "Рік Грузії в Україні". На виставці з максимальною повнотою відображено внесок митців Грузії в усі сфери культури.
Мистецтво грузинського народу має багату історію, витоки його йдуть з глибини віків. Протягом багатьох століть у складному взаємозв'язку місцевих, візантійських та східнохристиянських художніх традицій складалося грузинське мистецтво, що донесло до нас національну своєрідність високохудожньої творчості.
На виставці представлена література про таких видатних майстрів образотворчого мистецтва: Ніко Піросмані, М. Джопарідзе, Л. Гудіашвілі, Г. Габашвілі, Е. Авхледіані, Г. Церетелі та ін. Видання про видатного графіка Е. Лансере та не менш відомого скульптора З. Церетелі.
Дивовижний світ декоративно-прикладного мистецтва представлений такими виданнями: "Керамика и чеканка Грузии", "Грузинские эмали", "Кавказское оружие", "Древняя художественная бронза Кавказа".
Дуже тісно між собою пов'язані театр та кінематограф Грузії, до їхньої спільної скарбниці належать такі славетні імена: К. Марджанашвілі, С. Закаріадзе та ін. Чарівний та неперевершений світ музики представляють такі видатні митці: О. Такташвілі, Р. Габічвадзе, М. Парцхаладзе, В. Азарашвілі, В. Кікабідзе, Т. Гвердцітелі, В. Меладзе, С. Павліашвілі, Н. Брегвадзе та ін.
З вичерпною повнотою на виставці представлені нотні видання, грамплатівки, кампакт-диски та ін. Матеріали, які присвячені Грузії, а також її місцю серед світових культур. "Грузия - любовь моя"- так сказав славетний М. Ю. Лермонтов.
Дивитись фото.


16 травня 2005 року

В музичній вітальні відділу мистецтв бібліотеки ім. Н.К.Крупської для численних прихильників класичної музики відбувся вечір, присвячений 165-ой річниці від дня народження геніального композитора П.І.Чайковського, в якому взяли участь артисти Донецької обласної філармонії:
Лідія Моїсеєва, сопрано
Олег Пасічник, баритон
Світлана Ольховіченко, ф-но.
З великим піднесенням та натхненням вони виконали неперевершені шедеври вокальної лірики великого композитора, романси:
"Благословляю вас, леса", "Хотел бы в единое слово", "Нет, только тот, кто знал", "Лишь ты один", "Забыть так скоро", "Средь шумного бала".
Також прозвучали: аріозо Мазепи з опери "Мазепа" і аріозо Онєгіна з опери "Евгений Онегин".
Були виконані: "Весна", "Кукушка", "Средь мрачных дней", "Снова как прежде один", "Серенада Дон Жуана", "Ни слова, о друг мой", "Кабы знала я", "День ли царит".
Яскраве, пристрасне, емоційно напружене та психологічно глибоке виконання творів П.І.Чайковського стало справжнім дарунком шанувальникам мистецтва. Інформаційним доповненням заходу стала книжково-ілюстративна виставка літератури про життя та творчість композитора, нотні видання та звукозаписи з фондів відділу мистецтв бібліотеки.


11-14 травня 2005 року

Посольство США в Україні, Відділ преси, освіти і культури Посольства США в Україні, Донецька обласна універсальна наукова бібліотека ім. Н.К. Крупської, Центр безперервної інформаційно-бібліотечної освіти, Донецьке обласне відділення Української бібліотечної асоціації 11-14 травня 2005 року провели в стінах бібліотеки ім. Н.К. Крупської семінар на тему: "Проект LEAP: підвищення ролі бібліотек у житті місцевої громади".
На семінарі виступили: заступник аташе з питань культури Посольства США в Україні - Бистрянски Шерил і директор Центра інформаційних ресурсів Посольства США в Україні, кандидат педагогічних наук, доцент - Пашкова В.С.
Протягом останніх чотирьох років в 76 бібліотеках і бібліотечних системах України було відкрито 92 Інтернет-центра. Представники цих центрів і стали учасниками семінару в Донецьку. Більша частина що приїхали - це гості із західних і центральних областей України. Всі вони працюють у рамках програми "Інтернет для читачів публічних бібліотек" (LEAP), що фінансується Посольством США В Україні. Головною метою цієї програми є надання допомоги бібліотекам України в наданні можливості для їхніх читачів відкритого й вільного доступу до Інтернет-ресурсів й інформації, а також у навчанні використанню інформаційних технологій, що є важливою умовою для інтеграції України у світове співтовариство.
Уряд Сполучених Штатів в Україні виділив близько 1,4 млн. доларів на розширення доступу громадян України до інформації через Всесвітню павутину за допомогою відкриття в публічних бібліотеках Інтернет-центрів (безкоштовних для її користувачів).
Був проведений конкурс, у якому взяли участь 400 українських бібліотек, 76 з яких стали його переможцями.
За цим проектом бібліотеки одержали фінансування (близько 24 тисяч доларів кожна) на придбання техніки, програмного забезпечення, оплати навчання, а також можливість оплачувати послуги провайдера. Проект був розрахований на два роки.
Результати цієї роботи й стали основною темою розмови керівників Інтернет-центрів, що з'їхалися на семінар. Були висловлені пропозиції з поліпшення роботи Центрів, з надання доступу до Інтернет і поширення комп'ютерних технологій.
Гості відвідали також аналогічні центри в таких містах Донецької області як Артемівськ, Костянтинівка, Дружковка, Краматорськ, Харцизьк.
У цей же день було проведено круглий стіл на тему: "Перспективи розвитку культурного й освітнього співробітництва між Україною й США". У ньому взяла участь заступник аташе з питань культури Посольства США в Україні Шерил Бистрянски.
На зустрічі були присутні випускники програм обміну, фінансованих американським урядом, студенти й викладачі Донецького національного університету, а також учні й викладачі інших навчальних закладів міста й області.
Дивитись фото.


18 квітня 2005 року

В приміщенні Донецької обласної універсальної научної бібліотеки ім. Н.К.Крупської відбулася презентація художніх альбомів "Петербург Карла Фаберже" та "Кемь. Живопис та графіка". Обидва альбоми тісно пов'язані з ім'ям нашого земляка, що народився у місті Красний Лиман (Донецька обл.), а нині мешкає у Санкт-Петербурзі (Россія) Перевишко Анатолія Івановича.
Незважаючи на те, що живописом Анатолій Іванович розпочав займатись пізно, його успіхи на сьогодні доволі значні. Закінчив у 1992 році живописний факультет Санкт-Петербурзької Академії Художеств ім. І.Ю.Репіна, у 1996-му він - аспірант Творчої мастерні Академії Художеств Росії, а у 1997-му вже член Спілки художників. Учасник багатьох виставок, художник, твори якого експонуються у Російському Національному Музеї. За створення циклу живописних робіт з історії мистецтв 19-20 століть Перевишко був нагороджений почесним знаком "Орден Карла Фаберже". Ряд портретів Анатолія Івановича, створивши образи членів сім'Ї Карла Фаберже, самого майстра, його партнерів і навіть його конкурентів війшли в один з альбомів "Петербург Карла Фаберже", представляти який до Донецка приїхав - заслужений діяч декоративно-прикладного мистецтва, експерт Міністерства культури Російської Федерації, кольсунтант Аукціонного Дому "Кристі" (Нью-Йорк, Лондон) Скурлов В.В. Він є одним з співавторів цого видання, а також автором багатьох статей, присвяченних життю і творчості Карла Фаберже. Валентин Васильович один з найбільших фахівців з ювелірного мистецтва 19-20 ст. Почесним знаком "Орден Карла Фаберже" нагороджено за "видатний внесок у вивчання історії фірми Фаберже і пропаганду його творчості"
Дивитись фото.


10 квітня 2005 року о 12-й годині

В лекційному залі ДОУНБ ім. Н.К.Крупської відбулася презентація книги "Українки в історії". ЇЇ представляла Наталя Даниленко - заступниця голови Світової Федерації Українських Жіночих Організацій (США).
Ця тема стала особливо актуальною напередодні Міжнародного Конгресу Українства у Донецьку.
Професор , доктор історичних наук (Колумбійський університет)
Марта Богачевска - директор програми ім. Фулбрайта в Україні, а також віце-президент Союзу Українських Жінок Америки презентувала програму академічного обміну імені Фулбрайта (див. додаток, jpg, 224kb).
На зустрічі було також обговорені питання історії розвитку науки.


Березень 2005 року

У відділі мистецтв Донецької обласної наукової бібліотеки ім. Н.К.Крупської відкрилася виставка робіт Ольги Хремльової «Чарівний світ бісеру». Ольга — молода, талановита майстриня із міста Дзержинська, займається винизуванням бісеру, живописом, вишивкою. Вона стипендіат міської благодійної акції «Меценати — дітям», член творчого об'єднення художників та народних умільців «Натхнення», учасниця конкурсів і виставок, що проводились у містах: Дзержинськ, Донецьк, Тернопіль, Київ.
На виставці представлені оригінальні ювелірні прикраси.
Виставка працюватиме до 25 квітня 2005 року.
Дивитись фото.


21 березня 2005 року

У відділі мистецтв Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської відкрилася виставка "Національні традиції в історії костюму". На виставці представлено книжки, які повністю відображують еволюцію костюму - одягу - від найдавніших часів (первісного шкіряного вбрання) і до сьогодення (костюмів від Шанель, Версаче та ін. відомих модельєрів), з урахуванням національних характеристик і тенденцій.
Запрошуємо усіх бажаючих відвідати виставку "Національні традиції в історії костюму", яка працює у відділі мистецтв (27 кімната, 4 поверх) Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської з 9.00 до 18.00 щоденно окрім п'ятниці.
Дивитись фото.


10.02 по 20.03.05

ДНІ ЛІТЕРАТУРИ І ТВОРЧОСТІ
комплекс заходів, що проводяться Донецкою
обласною науковою бібліотекою ім. Н.К.Крупскої
спільно с Британською Радою у Донецьку з 10.02 по 20.03.05
присвяченних Всесвітньому дню книги

№ п/п Зміст   роботи Дата і місце проведення Виконавець
1.
Информаційний форум
10.02.05 14-00
Лекц.зал ОУНБ
Куценко С.
Полякова С.
2.
Літературний вечір,присвяченний 115-річчю від дня народження Б.Пастернака
17.02.05
Лекц.зал ОУНБ
Куценко С.
Гришина Л.
3.
«В рамках співробітництва» кн.виставка із фондів ДОУНБ
22-23.02 12-15.00
Британська Рада
Куценко С.
Полякова С.
4.
Конкурс «Чи знаєте Ви Британську літературу?»
10.02.- 03.03.05
від.інозем.докум.
від.автоматизац.
Лепешкина В.
Бойцова С.
5.
Підсумки анкетування, нагородження переможців
04.03.05 14-00
від. автоматизац.
Куценко С.
Полякова С.
6.
Проведення Днів літератури, присвячених Всесвітньому дню книги
03-19.03 Британ. Рада в Донецку Полякова С.
7.
Кн.вист. «Легенди Св. Патрика» (из фондів Британскої Ради)
15.03.05 14-30
від.інозем.докум.
Полякова С.
Лепьошкіна В.
8.
Спільне засіданння клубу «Реальність фантастики» і Британ.Ради
19.03.05 15-00
Літ.гостин.ОУНБ
Березин Ф.
Полякова С.
9.
«Поетичні горизонти» Перегляд літ., присвяч. Всесвіт. дню поезії
20-21.03 Абонем., ВГПН, ПД. Ковган Л.
Апалькова Л.
10.
Проведення книжков. виставок, присв. «Дням літератури у Донецку»
14-21.03.05
Відділи ОУНБ
Куценко С.


31 січня 2005 року

«І в смерті обернувся до життя…»

В Донецькій обласній науковій бібліотеці ім. Н.К.Крупської 31 січня 2005 року пройшов літературний вечір, присвячений пам'яті відомого українського поета Василя Стуса. В проведенні вечора взяли участь: голова обласного фонду ім. Василя Стуса Олег Федоров; асистент кафедри української літератури і фольклористики Донецького Національного університету Сергій Несвіт; донецький художник Михайло Кушнір — автор представленого на вечорі панно «Духовна єдність України»; член організаційного комітету Донбаського літературного музею ім. В.Стуса Віктор Дідківський.
Головною подією вечора став виступ Дмитра Стуса, сина відомого поета, який презентував нову книгу про життя і творчість свого батька «Слово поета. Від земного до високого.» В книзі іде мова про захоплення Василя Стуса, про те оточення, в якому така яскрава людина творила себе і відстоювала.


30 січня 2005 року

«Поет, народжений з любові».

Під такою назвою 30 січня 2005 року в літературній вітальні Донецької обласної бібліотеки ім. Н.К.Крупської пройшов літературно-музичний вечір, присвячений 70-річчю від дня народження Василя Симоненка.
В проведенні вечора взяли участь поетеси: Людмила Пастушок, Лариса Малютіна, голова донецької організації Союзу Українок Людмила Огнева.
Протягом вечора звучали твори українських композиторів і була представлена книжкова виставка творів Василя Симоненка, видань про його життя і творчість. Ведучі вечора Л. Мочалова і В.Жмура познайомили присутніх з життєвим шляхом видатного сина українського народу та основними циклами його поезій.


16 листопада 2004р.

Презентація книги «Реабілітовані історією» в якій опубліковано матеріали про масові репресії громадян Донецької області в роки тоталітарного режиму — наукові статті, документи, нариси та спогади про тих, хто незаслужено був покараний, а також списки реабілітованих осіб. Головна мета видання - відновити історичну справедливість щодо багатьох тисяч громадян, повернути історії забуті, викреслені з пам'яті народної імена, публічно реабілітувати і віддати належне жертвам тоталітаризму. Книга розрахована на широкий читацький загал. Вона буде видана у двадцяти семи томах. Перший том, присвячений Донецькій області друкується двома мовами українськой та російськой (у документах) і був підготовленій Донецькой обласной редакційною колегією тому «Реабілітовані історією» (голова — Демидко В.М.)


16 вересня 2004 р. о 15.00

Майстрів живопису, аматорів декоративно-прикладного мистецтва, шанувальників мистецтва запрошуємо на традиційне засідання клубу "Художник", присвячене знайомству з новими надходженнями у фонди бібліотеки документів з питань образотворчого мистецтва.


14 вересня 2004 р.

За сприяння Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки у Святогірську до 380-річчя заснування Свято-Успенської Святогірської Лаври відбулися краєзнавчі читання "Святі гори". У заході взяли участь науковці, працівники музеїв та библіотек, служителі церкви, громадскість.


8-9 вересня 2004 р. з 12.00 до 15.00

Учасникам партизанського і підпільного руху в Донбасі 1941-43 рр. присвячується перегляд літератури "Згадаймо всіх поіменно...". Експозиція познайомила користувачів бібліотеки зі славетною історією Донбасу периоду Великої Вітчизняної війни на сторінках періодичних видань 40-х років, мемуарної, науково-популярної та художньої літератури.


Серпень-жовтень 2004 р.

Пропонуємо оперативну інформацію щодо підготовки виборів Президента України 31 жовтня 2004 року на експозиціях:
- "Україна: принцип відкритої перспективи" (фойє, 2-й поверх)
- "Україні вибирає Президента" (відділ періодичних документів)
- "Україна на шляху до виборів-2004"
(відділ документів з гуманітарних та природознавчих наук)


24 червня 2004 р. о 16.30

Запрошуємо у літературну вітальню на творчий вечір київської поетеси і композитора Валентини Любченко «Прикоснитесь к душе, к моему алтарю...» У програмі зустрічі — поезія, авторська пісня, романси.


19 червня 2004 р. о 14.00

У музичній вітальні відбулась зустріч з поетами-членами літературної студії «Слово», що має статус Донецького відділення Всеукраїнського національно-культурного просвітницького товариства «Русское собрание» (керівник студії Л. Буратинська).
До уваги слухачів — поезія члена Спілки письменників Північної Америки автора сайту «Новая литературная зона Южный город» Р. Іванова, твори І. Чуракова, А. Донецького, О. Морозової, Л. Буратинської, авторські пісні М. Ношельського.


19 червня 2004 р. о 15.00

Клуб любителів фантастики «Мандрівник» запрошує на обговорення роману Б. Стругацького «Бессильные мира сего».


10 червня 2004р.

Чарівному українському національному пейзажу у творчості Т.Г. Шевченка була присвячена тематична зустріч прихильників таланту Великого Кобзаря «Світе тихий, краю милий, моя Україна...» Зустріч відбулася в літературно-художньому музеї поета і живописця.


10 червня 2004р.

Донецькі краєзнавчі читання, що відбулися у бібліотеці за сприяння Донецького обласного генеалогічного товариства, були присвячені обговоренню нової книги донецького краєзнавця В.П. Стьопкіна «Дворянское землепользование в истории Донецка» (2003р.) Завдяки присутності на зустрічі представника і нащадка родин Мандрикіних, Туткевичів та Долгорукових Анджея Словіцькі (Польща) та пошукової діяльності нащадка родини Мандрикіних С.В. Таптап'янц, слухачі мали можливість детальніше познайомитися з історією цих видатних родин.
Із фондів обласної бібліотеки була представлена експозиція «Дворянські родини в історії Донеччини».


3 червня 2004 р.

У рамках Регіонального фестивалю «Преса і книга Донбасу — 2004» відбувся «круглий стіл» за темою «Духовність і ЗМІ: роль слова у формуванні сучасної особистості». У дискусії прийняли участь начальник Управління у справах преси та інформації Донецької облдержадміністрації В.П. Безродний, член Національної Спілки журналістів України В.Г. Козорез, головний редактор обласної газети «Донецкие новости» Р.Е. Филь, представники регіональних ЗМІ, студенти факультету журналістики Донецького інституту соціальної освіти та Донецького Національного університету.


3 червня 2004 р.

У рамках Регіонального фестивалю «Преса і книга Донбасу — 2004» відбулася презентація книги члена Національної Спілки журналістів України Ю.Ю. Коритного «Исповеди» (видавництво «Навігатор-Букс», 2003 р.). Оповідання, повісті і новели, що увійшли до нової книги, охоплюють події минулого часу з 30-х років ХХ століття до сьогодення. Ю. Коритний дає оцінку своєму часу. Це книга-сповідь чесної та принципової людини.


31 травня — 6 червня 2004 р.

У літературно-художньому музеї Т.Г. Шевченка була представлена книжкова експозиція «Українська поезія у духовному світі сучасної людини», присвячена Року духовності на Донеччині. До уваги любителів поезії були представлені видання з питань літературознавства, а також українська класична поезія ХХ століття, поезія закордонного українства і сучасних донецьких авторів.


29 квітня 2004 р.

Традиційна зустріч любителів фантастики у клубі «Мандрівник» була присвячена польській фантастичній літературі. До уваги слухачів був представлений роман А. Сапковського «Башня шутов».


27 травня 2004 р.

На Регіональному фестивалі «Преса і книга Донеччини — 2004», що присвячений Року духовності, підбито підсумки конкурсу «Книга Донбасу — 2004».
Традиційно в обласній бібліотеці відбулося урочисте нагородження переможців конкурсу у різних номінаціях. Переможці отримали дипломи, спеціальний приз фестиваля «Птах-перо» та солодкі подарунки від ЗАТ «АВК».

Дипломами переможця конкурсу нагороджено:

— у номінації «Економіка» — Євдокимова Ф.І. та Надтоку Т.Б. за редакцію книги «Економіка промислового підприємства»

— у номінації «Право» — Голованя І.В. за монографію «Правова робота і захист прав підприємців»

— у номінації «Соціально-політичні науки» — Пірка В.О. за книгу «Заселення і господарське освоєння Степової України в XVI-XVIIIст.»

— У номінації «Охорона здоров"я та фізична культура і спорт» — Чайку В.К. за підготовку (в співавторстві) серії книг

— У номінації «Технічні та сільськогосподарські науки» — Бойка М.Г. та Бойка Є.М. за книгу «Повышение нагрузки на лаву и улучшение сортового состава угля без дополнительных затрат»

— У номінації «Гуманітарні науки» — Отіна Є.С. за «Словарь коннотативных собственных имен»

— У номінації «Культура Донбасу. До Року духовності» — Стасевича В.П. за монографію «Університет Гармонії»

— У номінації «Книга з проблем етнокультурного розвитку національних меньшин» — Мазура П.І. за книгу «Георгий Костоправ: поэт и гражданин»

— У номінації «Дитяча книга» — Герланця В.І. за серію книг для дітей

— У номінації «Художня література» — Пеунова В.К. за книгу «Таке коротке довге життя».

Цього року спонсорами конкурсу виступило Управління Національного банку України в Донецькій області та провідні банки регіону.


27 квітня 2004 р.

З нагоди відзначення у 2004 році 350-річчя Переяславської Ради відбулася презентація нового ювілейного видання монографії видатного українського і російського історика, етнографа і письменника М.І. Костомарова «Богдан Хмельницький» і книги «Страна казаков». Спільний проект «Історія України в історичних дослідженнях, документах і спогадах сучасників», у рамках якого були видані книги, представили Всеукраїнська громадська організація «Русский Совет Украины» і Представництво в Україні Російського центру міжнародного наукового і культурного співробітництва при Міністерстві Закордонних Справ Росії. Керівник проекту О.О. Олейніков і співробітник російського центру Л.В. Чижова подарували бібліотекам Донецької області комплекти нових книг.


26 квітня 2004 р. о 13.00

Музична вітальня обласної бібліотеки запрошує на тематичну зустріч «Два століття російського романсу» за участю студентів Донецького музичного училища класу викладача Г. Осадчої. У програмі — романси Аляб'єва, Булахова, Варламова, Даргомижського, Листова та інших композиторів-класиків.


24 квітня 2004 р. о 15.00

У клубі любителів фантастики «Мандрівник» відбудеться дискусія за темою «Парадокс мовчання космосу».


21 квітня 2004 р.

Літературно-художній музей Т.Г. Шевченка запросив шанувальників мистецької спадщини Великого Кобзаря на тематичну зустріч «Я рисую тепер Україну&», присвячену 160-річчю альбома офортів Т.Г. Шевченка «Живописна Україна». Читачі познайомилися із зібранням книжкових видань, присвячених Т. Шевченкові-художнику та з колекцією репродукцій шевченковської малярської спадщини.


17 травня 2004 р.

З нагоди 80-річчя від дня народження російського поета, письменника і виконавця авторських пісень Б.Ш. Окуджави у бібліотеці відбувся літературно-музичний вечір «На любовь свое сердце настрою...»


17 травня 2004 р.

У літературно-художньому музеї Т.Г. Шевченка відбулася лекція «От якби до весни, та в Україну...», присвячена останнім рокам життя Великого Кобзаря та з нагоди відзначення пам'ятної дати — дня перепоховання праху Т.Г. Шевченка.


17 квітня 2004 р.

У літературній вітальні бібліотеки відбувся творчий вечір молодого донецького поета Олександра Стонаєва, автора збірки «Давайте просто помечтаем&» Поет-лірик, філософ, мандрівник, музикант представив слухачам авторську літературно-музичну програму «Філософія кохання».


16 квітня 2004 р.

Нові видання краєзнавчої тематики, присвячені видатним людям Донбасу, були представлені на презентації книг Міжнародною асоціацією «Донеччина» (м. Київ). Керівник асоціації Віктор Ляшко познайомив присутніх з трилогією спогадів О.П.Ляшка «Груз памяти», книгами спогадів сучасників про О.П. Ляшка «В масштабе эпохи», про організатора гірничого виробництва О.Ф. Засядька, про генерала-майора української державної безпеки О. Нездолі «Досье генерала». Нові книги були передані у фонди бібліотек області.
Дивитись фото.


15-18 квітня 2004 р.

За сприяння Донецького духовно-культурного центру «Орифламма» у бібліотеці була представлена експозиція «М.К.Реріх. Врата у майбутнє». Експозиція присвячена Пакту Реріха — міжнародному договору щодо охорони культурних цінностей.


14 квітня 2004 р. о 13.00

Напередодні Дня Довкілля у бібліотеці відбулося засідання 5-ї секції науково-практичної конференції «Розвиток, пріоритети, реалізація та перспективи процесу Довкілля для Європи» за темою «Екологічна освіта та виховання, неурядовий екологічний рух». Конференція за участю представників підприємств, державних, наукових та громадських організацій, влади, ЗМІ була організована Донецькою обласною держадміністрацією, НАН України, Держуправлінням екології та природних ресурсів у Донецькій області, Українською екологічною академією наук.
Конференція розглянула питання визначення стратегії гармонізації життєдіяльності суспільства та збалансованого розвитку у контексті рішень 5-й всеєвропейської конференції міністрів охорони навколишнього середовища. Було наголошено, що перехід області на принципи сталого розвитку неможливий без єдності та забезпечення збалансованого економічного, соціального та екологічного розвитку.
До уваги присутніх була представлена книжкова експозиція «Екологічна свідомість суспільства та здоров'я людини».


14 квітня 2004 р.

У клубі «Світлиця» відбулася зустріч майстрів декоративно-прикладного мистецтва «Котилася писаночка&» з нагоди світкування Великодня. До уваги присутніх була представлена книжкова експозиція «Духовно-мистецький код нації» з фондів відділу мистецтв обласної бібліотеки.


05-11 квітня 2004 р.

За сприяння Французького навчально-методичного центру (м. Донецьк) у бібліотеці відбулися заходи у межах Тижня «Відкрий для себе Францію». На презентації заходу директор центру Марі Кастеллан познайомила присутніх з програмою «Французької весни в Україні». Студенти Донецького Національного університету представили кращі видання французької книги та періодики, колекцію CD-ROM з інформацією про історію та культурні надбання Франції. Протягом тижня читачі бібліотеки були учасниками віртуальної подорожі «Франція очима сучасників» (перегляд CD-ROM «Історія Франції. ХХ століття», «Париж», «Великий Лувр», «Центр Жорж Помпіду»). Відділ документів іноземними мовами представив книжкову експозицію «Французька поезія від Ронсара до Елюара».
Дивитись фото.


9 березня 2004 р. о 14.00

З нагоди 190-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка у Музеї літературно-мистецької спадщини поета (Донецька обласна наукова бібліотека, 3-й поверх) відбудуться шевченківські читання «Кобзареве слово» за участю майстрів художнього слова та ансамблю бандуристів «Берегиня».


28 лютого 2004 р. о 15.00

Запрошуємо до літературної вітальні любителів фантастики на традиційну зустріч у клубі «Мандрівник» за темою «Творчість Рея Бредбері».


26 лютого 2004 р. об 11.00

Трибуна вченого «Нові розробки науковців — успіх майбутнього врожаю» запрошує аматорів садівництва та городництва на традиційну зустріч у бібліотеці напередодні весни. До уваги слухачів — консультації і поради канд. с.-г. наук, ведучого с.-г. рубрики газети «Хазяїн» В.Д. Давидова, а також перегляд літератури із фондів ДОУНБ «Дари землі твоєї, Україно».


21 лютого 2004 р. о 12.00

З нагоди відзначення Міжнародного дня рідної мови у Донецькій обласній науковій бібліотеці відбулася святкова зустріч «Джерело рідної мови» за участю представників національних спільнот Донбасу.
За сприяння відділу у справах національностей і міграції Донецької облдержадміністрації цей захід став справжнім святом громадянської і державної зрілості, чудовим приводом сказати про те, що гарантія свободи самовизначення для кожної людини, сприяння розвитку її соціальних, культурних, матеріальних, духовних можливостей є найвищим пріоритетом державної політики України.
Донеччина, спираючись на вікові традиції життєдіяльності на її теренах представників різних етнічних спільнот, дбає про їх гармонійне співіснування. На Донеччині етноси зуміли зберегти та відродити багаті традиції, прекрасні мови, самобутні культури. Це підтвердили виступи представників національно-культурних товариств Донбасу. В цьому спілкуванні — відчуття єдності, усвідомленість своєї приналежності до певного народу, з притаманними лише йому традиціями та способом життя.


30 січня 2004 р. об 11.00

У Донецькій обласній універсальній науковій бібліотеці з нагоди 85-річчя Соборності України відбулася година історичної пам'яті «Соборність України та її віхи» за участю представників громадських організацій області. До видатної дати обласна наукова бібліотека пропонує огляд нових видань з питань історії, політики, економіки та культури України.


29 січня 2004 р.

У літературно-художньому музеї Т.Г. Шевченка відбудлась літературна подорож «Вартовий пам'яті народної», що висвітлила патріотичне ставлення до пам'яток національної історії в творах Шевченка. Цей захід приурочений до 65-річчя від дня відкриття пам'ятників Великому Кобзарю в Каневі, Києві та інших містах.
Саме від Т.Г. Шевченка можемо вести традицію патріотичного ставлення до пам'яток української історії. Він глибоко розумів значення їх для національно-культурного самоусвідомлення та політичної долі народу. Подорожуючи поетичними та мистецькими творами Тараса Григоровича, ще раз підкреслимо важливість збереження цінностей історії та культури, а також проблематики функціонування української мови.


29 січня 2004 р. об 11.00

В Донецькій обласній універсальній науковій бібліотеці відбулися краєзнавчі читання, присвячені 10-річчю сторінки «Рідний край» і виходу 15000-го номеру газети «Донеччина». Ця подія особливо актуальна сьогодні, коли в Донецькому краї оголошено Рік Духовності.
На засіданні були присутні відомі краєзнавці області, письменники, журналісти. Редактор газети Ігор Зоц та заступник редактора Валерій Шептура отримали подяку від голови Всеукраїнської спілки краєзнавців П. Тронька за висвітлення і популяризацію історії рідного краю на сторінках «Донеччини» та її додатку «Світлиці». Також були відзначені краєзнавці, письменники, журналісти, що друкуються на сторінках газети.
Дивитись фото.


24 січня 2004 р. о 15.00

У літературній вітальні любителів фантастики відбулася зустріч у клубі «Мандрівник».


21 січня 2004 р. о 14.00

До 90-річчя від дня народження відомого українського поета-лірика Абрама Ісаковича Кацнельсона в обласній науковій бібліотеці пройшов вечір пам'яті «Любов розгортає життя, як сюіту&» Ім'я поета, літературознавця, лауреата літературної премії ім. М. Рильського відомо далеко за межами України. Твори А.І. Кацнельсона (понад 30 поетичних збірок та книг з теорії літератури) широко представлені у фондах бібліотеки.
У проведенні заходу взяли участь представники Національної Спілки письменників України, діячі мистецтв, викладачі української мови та літератури, громадськість міста.
Дивитись фото.


16 січня 2004 р. о 15.00

У бібліотеці відбулася презентація відеоколекції, предназначеної для відвідувачів центру «Вікно в Америку». Він відкрився в бібліотеці в 2002 році з метою надання різноманітної інформації про США та поповнення бібліотечних фондів англомовними виданнями. Подарована відеотека дозволить розширити інформаційні кордони, допоможе вдосконалювати знання англійської мови.
В колекції понад 90 документальних і художніх фільмів, що стали американською класикою. Вони дадуть відповіді на питання, що стосуються історії, суспільства і державного устрою США, а також допоможуть пізнати читачам бібліотеки цю країну, будуть сприяти зближенню двох народів.
Починаючи з лютого, співробітники бібліотеки планують кожну другу й четверту п'ятницю місяця о 15.00 год. проводити колективний огляд відеофільмів з супроводжувальними коментарями.


Січень-грудень 2004 р.

В літературно-художньому музеї Т.Г. Шевченка відбулася тематична зустріч за темою «І стежечка, де ти ходила&» (Жінки в житті Т.Г. Шевченка). Відвідувачам було представлено біографічні матеріали про особисте життя Шевченка, ліричні вірші, а також портрети жінок, які залишили глибокий слід в душі поета.
Про кохання Тараса Григоровича написано численні спогади, наукові дослідження, романи, поеми. Нещасливий в особистому житті, Шевченко, як ніхто інший, був здатний на самозречну любов до ближнього, знедоленого, умів кохати до самозабуття.


20 грудня 2003 р. о 10.00

З нагоди 100-річчя від дня народження Георгія Костоправа — поета, перекладача, видавця, засновника грецької (румейської) літератури у багатонаціональній літературі України — в обласній бібліотеці відбулося свято грецької культури «Калимера, зисимо!» за участю Донецького товариства греків.
У святі взяли участь грецькі поети Георгій Левченко та Микола Хапланов. У виконанні учнів грецької недільної школи №2 м. Донецька прозвучали вірші Г. Костоправа грецькою, українською та російською мовами. Пісні російських та українських авторів у перекладі грецькою мовою, на музику Доната Патричі виконувала Лідія Левчук у супроводі концертмейстера Ольги Фодлаш.
Виконуюча обов'язки голови Донецького товариства греків Олена Продан вручила грамоти Федерації грецьких товариств України членам товариства: члену Національної Спілки художників України Ларисі Джарти, керівникам грецького ансамблю пісні та танцю «Панаїр» Вері та Костянтину Хайтуловим.
Дивитись фото.


20 грудня 2003 р. о 12.00

Відбулася презентація у клубі любителів фантастики першого українського літературно-фантастичного журналу «Реальність фантастики». Зустріч проводив головний редактор журналу Іраклій Вахтангішвілі.
Дивитись фото.


Листопад-грудень 2003 р.

У відділі мистецтв Донецької областної наукової бібліотеки ім. Н.К. Крупскої відкрилась заключна виставка з циклу «Внесок України у світову мистецьку скарбницю» під назвою «Сузір'я шевченківських лауреатів». Вона включає періодичні видання, альбоми репродукцій, монографії мистецтвознавців, нотні видання, які з'явилися на Україні на протязі 2003 року, такі, наприклад, як «Український портретний живопис ХVII-XVIII ст.» П.О. Білецького, «Майстри українського борокко» В.А. Освійчука, альбоми репродукцій М. Дерегуса, О. Шовкуненка, М. Божія, М. Глущенка, Г. Якутовича, В. Косіяна, І. Гончара, В. Зноби, В. Свиди, альбоми майстрів декоративно-прикладного мистецтва. Виставка знайомить з творчістю шевченківських лауреатів — капелою бандуристів, капелою «Думка», хоровою копелою «Трембіта», ансамблем танцю ім. П.Вірського, нотним репертуаром хору ім. Г. Верьовки, виконавцями хрестиянської музики. Серед експонатів видання, присвячені українським композиторам: Л. Ревицькому, Б. Лятошинському, К. Данькевичу, М. Скорику, В. Сильвестрову, О. Білашу, П. Майбороді, виконавцям та майстрам сучасної пісні: А. Соловьяненку, Д. Гнатюку, Р. Кириченко, Н. Матвієнко, а також Тарасу Петриненко, Володимиру Івасюку, Назарію Яремчуку. Завершують виставку видання, присвячені творчості режисерів та акторів театру і кино. Серед них — директор і художній керівник Донецького музично-драматичного театру Марко Бравун та Віктор Шулаков.


22 листопада 2003 р. о 15.00

Відбулася тематична зустріч у клуб любителів фантастики за темою «Радянська фантастика середини ХХ століття». Ведучий — письменник-фантаст, лауреат Міжнародних конкурсів фантастики «Зоряний міст» 2001–2002 рр. Ф. Березін.


10 листопада 2003 р. о 12.00

З нагоди Дня української писемності і мови у Донецькій обласній бібліотеці пройшло літературно-музичне свято «О, мово рідне, надіє, вогню дай у мрію&»
Дивитись фото.


6 листопада 2003 р. об 12.00

В Літературно-художньому музеї Т.Г. Шевченка відбулося літературно-музичне свято «Оживає дух козацтва», присвячене Дню української козацької слави і Дню української писемності та мови. У заході брали участь учні козацького класу спеціалізованої фізико-математичної школи № 35 м. Донецьк та викладачі української мови та літератури Донецької області.
На прикладах віршованих творів і малюнків Т. Шевченка були розкриті сторінки історії українського козацтва. Яскравим зразком відродження українського козацтва є діяльність Кальміуської паланки українського козацтва, яку довів до слухачів директор СФМШ № 35 м. Донецьк, генерал Кобиляков М.М.
Шевченко не тільки добре знав історію України, події, які відбувалися за різних часів, а й давав їм оцінку у своїх творах («Гайдамаки», «Холодний яр», «Іржавець», «Сліпий», «Розрита могила», «Великий льох» та багато інших). Ця оцінка неодмінно виходила з позиції захисту свого народу від будь-якого поневолювання, з позиції незалежного народу, що має право на свою державність.
Дивитись фото.


22 жовтня 2003 р.

ІV (XXX) Донецькі краєзнавчі читання «Історія козацтва донецького краю», що відбулися за сприяння Донецького Національного університету та Всеукраїнської громадської організації «Українське реєстрове козацтво», були присвячені одному з найяскравіших феноменів вітчизняної історії — українському козацтву.
З доповіддю про роль козацтва у заселенні Середнього Подонців'я в ХVI-першій половині XVII століття виступив д-р іст. наук, професор ДонНУ Пірко В.О.
Напрямки діяльності і основні завдання Українського Реєстрового Козацтва вісвітив генерал-майор, радник Гетьмана УРК Громовий О.М. Він доповів, що сучасне українське козацтво послідовно використовує кращі набутки багатьох своїх попередників, утверджує, розвиває і боронить національну ідею, сприяє захисту політичних, економічних, культурних та історичних досягнень українського народу, бере активну участь у забезпеченні його духовного розвитку, фізичного здоров"я, високої моральності.
Слухачі читань познайомилися з книжковою експозицією «Козацтво донецького краю», новим щомісячним часописом «Козацька Рада» (засновник — міжобласна громадська організація «Азово-Чорноморське козацьке військо»).


18 жовтня 2003 р.

У клубі любителів фантастики відбулася зустріч з донецьким письменником-фантастом Євгенієм Білоглазовим. Учасники заходу прийняли участь в обговоренні книги «Об'єкт Крейц».


16 жовтня 2003 р.

Відбувся вечір пам'яті донецької поетеси А. Н. Беженової — автора понад 12 збірок поезій («На посту разлук», «Не отрекаюсь», «Недосказанности жест», «Час прозрения», «Мамино зелье», «Несоразмерности любви» та ін.). Останнім часом поетеса очолювала макіївську газету для підприємців «Купеческий вестник», працювала з молоддю у літературній студії ім. М. Анциферова (м. Макіївка).
Дивитись фото.


27 вересня 2003 р.

У клубі любителів фантастики відбулася зустріч з донецьким письменником-фантастом Віталієм Забірко та знайомство з його новою книгою «Космический хищник».


26 вересня 2003 р. 16.30-17.30

Інтернет-форум світового українства «Культура-2003»
Мета форуму:

— сприяння консолідації та розвитку української нації, її історичної свідомості, традицій і культури
— підтримка та розвиток зв'язків з українцями, які проживають за межами України, сприяння збереженню їх етнічної ідетничності
— збереження і залучення інтелектуального потенціалу українців для налагодження та зміцнення взаємовигідного культурного співробітництва

Завдання форуму:

— створення механізму широкого залучення потенціалу українців, які проживають за межами держави, до процесів розвитку України
— зміцнення зв'язків органів державної влади та організацій, які беруть участь у реалізації державної політики України щодо українців, які проживають за межами держави, з громадськими організаціями українців в іноземних державах, а також з органами іноземних держав, до компетенції яких належать питання міжнаціональних відносин
— сприяння поглибленню співробітництва між створенними в Україні та за її межами громадськими організаціями українців
— підтримка ініціатив, спрямованних на збереження, розвиток і зміцнення етнічної самобутності українців, які проживають за межами України
— підготовка до проведення спільних заходів у сфері науково-освітнього співробітництва, інформаційно-видавничої діяльності, культурно-мистецьких взаємовідносин, молодіжного та спортивно-туристичного співробітництва.

До участі у інтернет-форумі запрошуються представники органів державної влади, громадських організацій, фахівців у галузі освіти, культури, митців мистецтв Донбасу.


25 вересня 2003 р. о 14.00

Відбулася презентація книги Анатолія Данілова (м. Севастополь) «Український флот: біля джерел відродження» за участю автора.
У книзі спогадами автора, інших учасників, документами та матеріалами ЗМІ відтворюється хронологічний хід подій у Севастополі, на Чорноморському флоті і у Криму в 1989-1992 роках, що спричинилися до відродження і становлення ВМС України. Цією книгою автор зробив вагомий внесок у продовження славетної історії українських військових моряків.
Перша презентація книги відбулася у Києві в Українському Домі на Хрещатику та у Державному департаменті інформполітики за участю першого Президента України Леоніда Макаровича Кравчука. Ця праця органічно продовжила відому і цікаву книгу Володимира Кравцевича «Український Державний флот», доповнила роздуми письменника Степана Колесника «Куди пливе ескадра?»
Цей вагомий внесок у науково обгрунтовану історію Українського флоту зробив капітан першого рангу, заступник начальника Севастопольського військово-морського інституту ім. Нахімова, член Спілки офіцерів України, уродженець села Санжарівка Артемівського району на Донеччині Анатолій Петрович Данілов.
У свій час Анатолій Петрович, професійний військовий моряк більш ніж з 30-річним стажем служби, був одним з тих, хто брав активну та безпосередню участь у відродженні та створенні Військово-Морських Сил України, був засновником управління оперативно-інформаційного забезпечення Головного управління виховної роботи Міністерства оборони Украіни. Анатолій Петрович нагороджен Святішим Патріархом Всея Русі-України Філаретом орденом Аристратига Михаіла.
Книга «Український флот: біля джерел відродження» була презентована у Донбасі по ініціативі Головнокомандуючого ВМС України контрадмірала Игоря Володимировича Князя та за сприяння Донецької облгосадміністрації.


13-14 вересня 2003 р.

У відділі мистецтв до уваги читачів був представлен відеолекторій «Європейська культурна спадщина». За програмою були продемонстровані відеофільм «Великий Эрмитаж» та цикл відеофільмів «Дом на Волхонке (Государственный музей изобразительных искусств им. А. С. Пушкина)»


4 вересня 2003 р.

Відбулися краєзнавчі читання «Край нескорений: Донбас 1941-43 рр.», присвячені 60-річчю визволення донецького краю від німецько-фашистських загарбників.
У програмі читань був зроблен огляд військових подій того часу, представлені «Книга пам'яти», «Книга скорботи» та нове видання «Золоті зірки Донбасу» з коментарями військового журналіста, учасника Великої Вітчизняної війни Теплякова Г. В., пролунав виступ журналіста та літератора Коритного Ю. Ю., був продеманстрован відеосюжет Зінов'єва Л. М. про учасників визволення Донбасу.
Протягом заходу у виконанні артистів самодіяльних колективів звучали пісні воєнного часу.


27 травня  7 червня 2003 року

Донецька обласна Державная адміністрація
Управління у справах преси та інформації
Управління культури
Донецька обласна організація Національної спілки журналістів України
Донецька обласна універсальна наукова бібліотека ім. Н.К. Крупської

27 травня  7 червня 2003 року

Регіональний фестиваль Преса і книга Донеччини  2003
Программа фестивалю:


27 травня
1000 Покладання квітів до пам'ятників Т.Г. Шевченку та О.С. Пушкіну
1100 Урочисте відкриття і нагородження переможців та лауреатів конкурсу "Поліграфічна якість - 2003".
Концертний зал ім. С.С. Прокоф'єва
1330 Круглий стіл "Бібліотека і встановлення правової держави"
Центральна бібліотека ЦБС
1000 Перегляд літератури "День слов'янської писемності та культури"
ОУНБ
1000 Перегляд періодичних видань України, Росії, Німеччини, США, "Інформаційний світ без кордонів"
1100 Конкурс "Поміркуй, вгадай, намалюй"
Донецька обласна бібліотека для дітей ім. Кірова
1200 Подорож у минуле "Скарбниця народної памяті"
Донецька обласна бібліотека для дітей ім. Кірова

28 травня День російських видань
0900 Семінар-практикум бібліотекарів "Створення системи інформаційно-бібліотечного ресурсу в ЦБС"
ОУНБ
1100 Прещентація нових видань з Росії

29 травня День національних культур
1000 Перегляд літератури "Етнопанорама сучасного Донбасу"
Віставка-ярмарок "Багатонаціональна Донеччина: історія та сучасність"
ОУНБ
1100 Презентація Web-ресурсів етнічних спільнот Донбасу "Міст взаєморозуміння"
1100 Бесіда-конкурс "Квітуй, прекрасна наша мово!"
Донецька обласна бібліотека для дітей ім. Кірова

30 травня
1100 Нагородження переможців та лауреатів конкурсів "Книга Донбасу - 2003", "Книговидавець Донбасу - 2003", "Книгорозповсюджувач Донбасу - 2003"
ОУНБ

31 травня
1500 Тематична зустріч любителів фантастики "Сучасна російська фантастична література: від науки до віртуальності"
ОУНБ

2 червня
1100 Літературно-музична година "Країна дитячих мрій"
1200 Правовий екскурс "Кожній дитині знати не зайве"
Донецька обласна бібліотека для дітей ім. Кірова

6 червня
1100 Урочистий прийом в облдержадміністрації з нагоди Дня журналіста на нагородження переможців і лауреатів конкурсу "Преса Донбасу - 2003"
Облдержадміністрація

7 червня
1600 Свято журналістів. Закриття фестивалю.
Парк ім. О.С. Щербакова


22 травня 2003 р.

У музеї літературно-художньої спадщини Т.Г. Шевченка відбулося літературно-музичне свято "Оновлена земля шанує пам"ять Кобзаря (Т.Г. Шевченко та донецький край)".


8 травня 2003 р.

У літературній вітальні бібліотеки відбувся вечір ліричної поезії "І буду в ньому вічно жити..."


7 травня 2003 р. о 14.00

Студенти Донецького музичного училища класу викладача В.Ф. Лебединської, дипломанти конкурсу "Бельканто" запрошують прослухати весняну класичну мозаїку - популярні та рідкісні романси.


6 травня 2003 р. об 11.00

З нагоди святкування Дня Перемоги у Донецькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Н.К. Крупської відбулася презентація другого видання книги про фронтових журналістів та письменників "Солдати слова", що надрукована у видавництві "Алан".


3 травня 2003 р. о 13.00

У виконанні випускниці Донецької музичної академії ім. С.Прокофьєва Олени Марченко (сопрано) прозвучали класичні твори західноєвропейської, української та російської музики.


19 квітня 2003 року о 15.00

Клуб любителів фантастики запрошує на традиційне засідання у Донецькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Н.К. Крупської за темою Дж. Р.Р. Толкіен та його послідовники. Зустріч веде письменник-фантаст Федір Березін.


3-5 квітня 2003 р.

У межах Днів культури Білорусі на Донеччині за сприяння Посольства Білорусі в Україні та Культурно-просвітницького товариства білорусів Неман у Донецькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Н.К. Крупської відбулася літературна зустріч Література Білорусі: від славетних традицій до сьогодення. Присутні познайомилися з білоруською літературою  фольклором, пам'ятками давньої писемності, творами видатних просвітян XVI-XVIII століть, представників нового етапу розвитку літератури ХХ століття. Огляд видань супроводжувався переглядом літератури Культурні надбання білоруського народу та фотовиставки Шляхами Якуба Колоса ті Янки Купали. До бібліотеки завітав білоруський поет, перекладач Володимир Скаринкін, що подарував бібліотеці зібрання творів Короткевича, збірки поезій білоруських авторів.


3 квітня 2003 року

В Донецькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Н.К. Крупської пройшов літературний вечір, присвячений видатній постаті в історії України  останньому гетьману Лівобережної України Кирилу Розумовському.
Розповів про унікальну людину і родовід Розумовських голова Донецького генеалогічного товариства Сергій Перепеченко. В обговоренні прийняли участь відомі на Донеччині історики  професор Донецького Національного університету Юрій Біловолов, доцент Інституту штучного інтелекту Володимир Гришин та ін.
Кирило Розумовський зробив значний внесок у розвиток автономної Української держави: здійснив судову реформу, скасував побори з місцевого населення, митні побори, дбав про розвиток торгівлі та дипломатичних стосунків, сприяв розвитку української науки і освіти.
На зустрічі були присутні читачі бібліотеки та члени Чернігівського земляцтва на Донеччині, які пишаються своїм відомим земляком  Кирилом Розумовським.


Олена Теліга завжди з нами: літературний конкурс ім. Олени Теліги

Третій рік на Донеччині відбувається обласний літературний конкурс ім. Олени Теліги, що проходить при обласній науковій бібліотеці ім. Н.К. Крупської за підтримки Донецької обласної організації Всеукраїнського товариства ім. Олени Теліги.
Переможці обласного конкурсу (в номінації Учні  Наталя Реготун, учениця 9-го класу, читець підліткового клубу Меридіан з м. Димитрове; в номінації Студенти  Катерина Моргун, студентка II курсу інженерно-економічного коледжу при Донецькому національному технічному університеті, Олена Бакланова і Богдана Васильєва, студентки V курсу Донецького національного технічного університету; в номінації Професіонали  Ольга Васіна, студентка II курсу режисерського факультету Донецького вищого училища культури) мали можливість взяти участь в V Всеукраїнському літературно-музичному конкурсі на краще виконання творів Олени Теліги Щоб далі йти дорогою одною, що пройшов в Києві 22-23 лютого в будинку Національної Спілки письменників України.
Талановита молодь з Донеччини блискуче виступила на літературному конкурсі. Переможцями в номінації Студенти стали студентки Донецького національного університету  Олена Бакланова (I місце) і Богдана Васильєва (III місце). Переможці отримали дипломи, грошові премії та цінні подарунки. Спонсорами поїздки до Києва виступили: Донецький національний технічний університет (ректор Олександр Минаєв), Донецьке генеалогічне товариство (голова Сергій Перепеченко) і Кредитна Спілка Схід (голова Микола Тищенко).


12 березня 2003 р.

У Донецькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Н.К. Крупської за сприяння Донецького регіонального відділення Академії технологічних наук України та Культурно-просвітницького центру Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського відбулися Наукові читання, присвячені 140-річчю від дня народження В.І. Вернадського.
Володимир Іванович Вернадський  геніальний вчений, творець теорії про біосферу, зокрема, ноосферу, теорії про провідну роль живих істот у геохімічних процесах та еволюційної теорії походження мінералів. Заснував геохімію, біогеохімію, радіогеологію. Автор книг і статей з проблем мінералогії, кристалографії, історії і філософії природознавства. Ініціатор створення (1918 р.) і перший президент Української Академії наук. Очолював Радієвий інститут та Інститут геохімії й аналітичної хімії у Москві (1922-1939 рр.). Академік Петербурзької Академії наук. Державна премія СРСР (1943 р.).
У Наукових читаннях брали участь представники Донецького національного технічного університету, Фізико-технічного інституту ім. О.О. Галкіна, Донецького інституту соціальної освіти, Донецького інституту управління. Тематика виступів підтвердила, що В.І. Вернадський був людиною широкого наукового кругозору та великої духовної культури.
Наукові читання супроводжувалися показом слайд-фільму про життя та творчість вченого, експозицією наукових робіт В.І. Вернадського та літератури про нього.


Я народився і зріс у славній Україні: літературний вечір у Донецьку

28 лютого в Донецькій обласній науковій бібліотеці ім. Н.К. Крупської пройшов літературний вечір, присвячений творчості відомого письменника, літературного критика і літературознавця, почесного академіка Міжнародної наукової Академії в Брюсселі Іллі Ісаковича Стебуна і творчості його брата, талановитого українського лірика Абрама Ісаковича Кацнельсона. Багатогранна творча спадщина двох фахових постатей в Україні до сих пір дивує своїх читачів.
Ілля Стебун  автор численних літературознавчих праць і публікацій (понад 400 праць належать його перу), присвячених творчості відомих класиків української літератури  Михайла Коцюбинського, Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка та багатьох інших.
Уродженець поліського краю, Абрам Кацнельсон все своє життя оспівує красу української землі та української мови. Виїхавши до далекої Америки через стан здоров'я, Абрам Ісакович залишив своє серце в рідній Городні з її мальовничою природою і талановитими людьми. Поет постійно поповнює свій творчий доробок, друкуючись на сторінках українських періодичних видань.
На літературній зустрічі були присутні: шанувальники творчості славних синів Чернігівщини; завідуючі шкільними бібліотеками Донеччини, а також представники славетної чернігівської землі  Сергій Перепеченко, голова Донецького генеалогічного товариства; Юрій Борщ, відомий донецький художник; Сергій Тарновський, що походить з родини Тарновських в с. Качанівка на Чернігівщині; Михайло Теремець, голова товариства Чернігівське земляцтво на Донеччині; Дмитро Ільєнко, військовий журналіст; поети Ліана Мусатова і Микола Ушаков та ін.
Присутні члени товариства Чернігівське земляцтво обрали Іллю Ісаковича Стебуна почесним членом Чернігівського земляцтва на Донеччині.


12 лютого 2003 р.

В музичній вітальні відділу мистецтв в Донецькій обласній науковій бібліотеці ім. Н.К. Крупської відбулася презентація поетичного збірника Людмили Буратинської та Олени Морозової Кистью грусти и кистью доверия, що вийшов у виданні Лебедь в 2002 році.
Прекрасні донецькі поетеси Людмила Буратинська і Олена Морозова щиро передають своє світовідчуття, їх ліричні і філософські вірші глибокі та сповідальні, пронизливі та образні. Багато з них покладені в основу чудових романів, написаних бардом Михайлом Ношельським та композитором Тетяною Яловою. На зустрічі з авторами були присутні донецькі поети, художники, музиканти, друзі, літературні і театральні критики. В теплій невимушеній обстановці звучали вірші в авторському виконанні, романси під гітару, виконані Михайлом Ношельським, пісні в інтерпретації Тетяни Ялової, виступи і побажання прихильників таланту авторів.


15 січня 2003 р.

У Донецькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Н. К. Крупської відбулися краєзнавчі читання І в смерті з рідним краєм породнюсь&, присвячені 65-річчю від дня народження українського поета, громадянина Василя Семеновича Стуса, який виріс і сформувався як творча людина на Донеччині.
Дослідники творчості В.Стуса запропонували учасникам зустрічі доповіді про життєвий та творчий шлях поета, поділились своїм вражанням про знайомство з ним. Участь у читання брали голова Донецького відділення Національної Спілки письменників України С. В. Жуковський; кандидат філологічних наук, доцент кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Донецького інституту ринку і соціальної політики Оліфіренко Л. В.; голова оргкомітету Донбаського історико-літературного музею В. Стуса Федоров О. М.; прихильники творчості поета.
Відбулася презентація збірки поезій Стусове коло, автори якої (Гросов О. Я., Приходьмо І. Ф., Борідько Л. А. та ін.) прочитали свої вірші.
Слухачам було запропоновано ознайомитися з книжковою експозицією Дорога болю Василя Стуса, до якої увійшли перші публікації поета, його збірки поезій, документи про життєвий та творчий шлях, спогади сучасників поета, видання української діаспори.


24 грудня 2002 р.

У Донецькій обласній універсальній науковій бібліотеці за сприяння Донецького інституту управління відбулася презентація монографії Інноваційні технологій у гуманітарному вузі.
Науковий редактор видання ректор Донецького інституту управління, професор В. I. Носков познайомив присутніх керівників та викладачів вузів Донецька, наукових працівників та аспірантів з теоретико-методологічними основами інноваційних технологій гуманістично орієнтованої професійної освіти творчої особистості студентів.
Пропоновані: кейс-метод як основа економічних технологій оновлення освіти; технологія формування творчої самостійності  вільного вибору та відповідальності за результати професійного становлення особистості; оздоровчо-виховний комплекс як складова гуманістично орієнтованої професійної підготовки студентів, конціптуальні основи інформаційних технологій навчання, принципи реалізації інноваційних технологій у сучасному вузі.


22 жовтня 2002р.

В Донецькій обласній бібліотеці ім. Н. Крупської відбулися краєзнавчі читання, присвячені діяльності національного громадського формування  Товариства Польської Культури Донбасу. В заході взяли участь історики, викладачі, студенти Донецького вищого училища культури, представники громадськості Донецької області.
Етнічну панораму нашого краю в цілому висвітила головний спеціаліст відділу у справах національностей і міграції Донецької обласної державної адміністрації Орел Євгенія Василівна. Вона познайомила присутніх з Розпорядженням Про комплексні заходи з розвитку культур національних меншин Донецької області на період до 2005 року, а також з проектом організації Центрів національних культур в регіонах України, в т.ч. в Донецькій області.
Про зв'язки Товариства Польської Культури з історичною батьківщиною і діяльність Товариства в Донбасі розповів його голова Зелинський Рішард Лонгінович. Окремо він зупинився на питаннях виховання підростаючого покоління на національних традиціях, на вивченні польської мови та культури в навчальних закладах Донеччини.
Начальник відділу Донецького обласного краєзнавчого музею Декурно Людмила Левер'євна та Прес-секретар музею Гітіс Софія Олександрівна охарактеризували експозицію музею, присвячену історії заселення національних меншин на території краю та приділили увагу питанням співробітництва з етнокультурними товариствами, в тому числі з Товариством Пoльської Культури Донбасу.
До уваги присутніх було запропоновано виставку літератури, організовану спільно відділами краєзнавчої та іноземної літератури обл. бібліотеки.


26.09  26.10

У відділі мистецтв Донецької ОУНБ ім. Крупської при підтримці Обласного учбово-методичного центру культури оформлена виставка акварелі члена обласного творчого об'єднання художників та народних умільців Кузнецової З. С.


05  30.09

Біля сотні творів представлено на виставці «За порогом тисячоріччя» у відділі мистецтв Донецької ОУНБ. Серед них щоденники і листи художників, акторів, музикантів, в яких відображені задуми та пошуки, секрети майстерності та філософські проблеми мистецтва. Автори цих видань  класики світового мистецтва і наші сучасники: О. Довженко, Лесь Курбас, І. Репін, С. Далі, М. Врубель, Ф. Шаляпін, С. Прокоф'єв, Г. Вишневська, М. Плисецька, М. Дітріх, Т. Дороніна, А. Кончаловський, І. Смоктуновський и багато інших.


30 вересня - Всеукраїнський день бібліотек.

Сучасна бібліотека забезпечує схоронність книжкових зібрань, нарощує документально-інформаційний потенціал, розвивається як інформаційний центр та орієнтується на входження до світового інформаційного простору.

Напередодні свята Донецька обласна універсальна наукова бібліотека ім. Н. К. Крупської проводить цикл заходів, що має на меті об'єднати зусилля по досягненню громадської підтримки діяльності бібліотек.

1-30 вересня
- Акція "Дар бібліотеці", яка передбачає матеріальну підтримку бібліотеки у вигляді книг, оргтехники, фінансової допомоги або надання допомоги безпосередньо особистою працею, послугами чи передачею результатів особистої творчої діяльності.
- Амністія боржникам відділу абонемента щодо відміни штрафних санкцій за перевищення терміну користування літературою у разі її повернення до бібліотеки.
16-26 вересня
Декада першокурсника, протягом якої спеціалісти Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки пропонують студентам-першокурсникам ВУЗів м. Донецька відвідати лекції-консультації з питань раціонального пошуку інформації та користування послугами бібліотеки.
28-30 вересня
Дні відкритих дверей за програмою:
- 28 вересня - День активного читача. Відвідувачів бібліотеки очікують конкурси у відділах обслуговування "Кращий читач", цікаві книжкові експозиції.
- 29 вересня - зустрічі у літературній та музичній вітальні.
- 30 вересня - перше засідання Ради за сприяння та підтримки бібліотеки;
- інтернет-знайомство "Бібліотечний простір: без кордонів та обмежень часу".

Донецька обласна універсальна наукова бібліотека має високий фаховий рейтинг і широко відома не лише в Україні, але й у світі. Завітайте до нас у святкові дні!


Програма свят Дня Незалежності, Дня Міста і Дня Шахтаря

19-25 СЕРПНЯ
ОБЛАСНИЙ ПАЛАЦ ДИТЯЧОЇ ТА ЮНАЦЬКОЇ ТВОРЧОСТІ
VI Всеукраїнський фестиваль мистецтва академічного співу «Українське бельканто».

19-24 СЕРПНЯ
РАЙОНИ МІСТА
Фестиваль «Донецьке караоке»  відбірні тури.

22 СЕРПНЯ
БУДИНОК ПРАЦІВНИКІВ КУЛЬТУРИ
16.00  «Ними пишається Донецьк»  зустріч з ветеранами культури.
МАЙДАН ІМ. ЛЕНІНА
17.00-18.30  «Таланти твої, Донецьк»  святковий концерт кращих творчих колективів міста.
18.30-19.30  Марш-парад духових оркестрів.
20.00-21.00  «Донецьк приймає гостей»  гала-концерт гостей фестивалю «Троянди Донецька»: творчих колективів міст і районів області.
21.00-22.00  «Музичний ринг»  арт-парад радіодіджеїв м. Донецька.

23 СЕРПНЯ
МАЙДАН ІМ. ЛЕНІНА
12.00-17.30  Святкова програма «Діти міста».
12.00  «Світ  це кольори райдуг»  виставка-продаж дитячих виробів, малюнків, виробів декоративно-прикладного мистецтва.
14.00-15.00  «Улюбленому місту  наші таланти!»  святковий концерт творчих колективів міського Палацу дитячої та юнацької творчості.
15.00-16.00  «Пригоди в місті троянд»  конкурсно-ігрова програма для дітей.
16.00-17.30  Шоу-програма «Місс Малятко-2002».
17.30-18.30  «Донецьк фестивальний»  гала-концерт лауреатів і дипломантів міжнародних, всеукраїнських і міжрегіональних дитячих фестивалів.
18.30-19.30  Фестиваль команд КВК «КВК-шоу».
19.30-20.30  «Донецьку з любовью!»  естрадний святковий концерт.
20.30-22.00  «Танцювальна феєрія»  шоу-програма.

24 СЕРПНЯ
ПАРК КУЛЬТУРИ І ВІДПОЧИНКУ ІМ. ЩЕРБАКОВА
10.00  Святкові заходи торгівельної марки «Сармат».
10.00-15.00  Конкурсно-розважальна програма для багатодітних родин «Відпочиваємо усією родиною».
ВУЛИЦЯ АРТЕМА
12.00-13.00  Марш-парад козаків Кальміуської паланки.
МАЙДАН ІМ. ЛЕНІНА
13.00-14.30  Свято духової музики.
14.30-16.00  Фольклорна шоу-програма «Козацькі жарти».
16.00-17.30  «Коло друзів»  концертні програми національних колективів Донецької області, виставки-продажі виробів декоративно-прикладного мистецтва та дегустація блюд національних кухонь.
17.30-18.30  Гала-концерт переможців II-го міського фестивалю української пісні «Донецькі троянди».
18.30-20.00  Конкурсно-розважальна шоу-програма «Супертеща».
20.00-22.00  «Молода хвиля»  концерт лауреатів, дипломантів і гостей фестивалю.
СТАДІОН «ЛОКОМОТИВ»
19.00-22.45  Концерт популярних молодіжних груп української та російської естради.

25 СЕРПНЯ
ВУЛИЦЯ АРТЕМА
10.30  Масовий легкоатлетичний пробіг «Троянди Донецька».
МАЙДАН ІМ. ЛЕНІНА
11.00  Показові виступи спортсменів міста.
БУЛЬВАР ПУШКІНА
11.30  Спортивні турніри зі стрітболу, боксу, вуличного футболу, шахів та шашок.
12.00  Святкові заходи торгівельної марки «Сармат».
15.00-17.00  Спортивно-розважальна програма «SOX-2002».
СКВЕР ПЕРШОТРАВНЕВИЙ
10.30  «Цей дивовижний світ»  виставка квітів.
РІЧКА КАЛЬМІУС
12.00-16.00  «Донецька регата»  змагання яхтсменів, показові виступи, катання на яхтах.
МАЙДАН ІМ. ЛЕНІНА
14.00-15.30  «Донецьк приймає гостей»  гала-концерт гостей фестивалю «Троянди Донецька»: творчих колективів міст і районів Донецької області.
15.30-17.00  «Троянди Донецька»  естрадний святковий концерт.
17.00-19.00  «Ах, карнавал, карнавал!»  карнавальна хода.
18.00-19.30  «Зірки Донецька»  святковий концерт майстрів мистецтв міста.
СТАДІОН «ЛОКОМОТИВ»
19.00-22.00  Святкова програма за участю зірок української та зарубіжної естради.
19.30  Привітання мешканців міста і гостей фестивалю «Троянди Донецька» керівництвом міста і області.
22.00  Святковий фейєрверк.
МАЙДАН ІМ. ЛЕНІНА 19.30-20.30  «Донецьке караоке»  фінал міського фестивалю.
20.30-22.00  «Пісня без кордонів»  міжнародний фестиваль за участю хорових колективів Бахума, Голландії, Росії.

ГЕНЕРАЛЬНИЙ СПОНСОР СВЯТ  ТОРГІВЕЛЬНА МАРКА «САРМАТ».
ОФІЦІЙНИЙ СПОНСОР  ТОРГІВЕЛЬНА МАРКА «ОЛІМП».


21.08.2002р., о 15.30

До дня незалежності України в літературно-художньому музеї Т.Г. Шевченка відбулоя свято, присвячене мистецькій спадщині геніального художника та поета Т.Г. Шевченка. Між його поезією, з одного боку, і малюнками, з другого, багато аналогії. І тут він усе той самий щирий син України, що виріс серед її широких степів, під південним небом з яскравими зірками, з ясним місяцем, під шум Дніпра, під зворушливі пісні народу. Україна передала йому своє горе і всі свої бажання, всі свої спомини про дні минулі й надії на краще майбутнє. І Шевченко ввібрав це і так глибоко заховав у душі своїй, що за довгі роки примусової розлуки, ні які сторонні впливи не викреслили з його душі найменшої рисочки цієї багатої спадщини, і за тисячі верств від своєї неньки-України, в усім, що тільки виходило з-під його пера, олівця або пензля яскраво видно сина України.
Дивитись фото.


28 - 31 травня 2002 р.

VI РЕГІОНАЛЬНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ПРЕСИ ТА КНИГИ В ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ

В програмі фестивалю:

 • круглі столи, творчі зустрічі, літературні вечори, перегляди літератури, Дні газет
 • книжковий ярмарок, де планується представити
  - книжково-поліграфічну продукцію
  - джерела масової інформації
  - рекламно-поліграфічну продукцію
  - канцтовари
 • конкурси «Ділова книга Донбасу-2002», «Книгорозповсюджувач Донбасу-2002», «Преса Донбасу-2002», «Книговидавець Донбасу-2002», «Дитяча книга-2002», «Поліграфічна якість - 2002»
 • культурна програма

Підсумки конкурсів


23.05.2002р.

За ініціативою і при фінансовій підтримці Євгена Стецьківа (Сарасота, Флорида, США) у музичній вітальні бібліотеці пройшов музичний вечір «Музика Василя Безкоровайного (США)» (з циклу «Знайомтесь: нові імена»).
Мистецтвознавець В. І. Тиха розповіла слухачам про творчість українського композитора Василя Безкоровайного, який за складних умов життя довгий час мешкав у США. Спадщина композитора, диригента, піаніста-акомпаніатора, засновника музичних шкіл, хорів, оркестрів нараховує понад 350 музичних творів різних жанрів, які і сьогодні цікаві для слухачів.
Дипломант Всеукраїнських та международних конкурсів С. Ольховиченко та Дипломант конкурсу «Чарівна скрипка» О. Хомутова познайомили присутніх з деякими музичними творами композитора, від найпростіших обробок народних пісень до складних п'єс для скрипки, фортепіано, хорів, солоспівів і дитячих пісень.
Заходи по поверненню творчої спадщини Василя Безкоровайного на рідну землю за сприянням доньки композитора Неоніли та її чоловіка Євгена Стецьківа пройшли у Києві, Львові, Сімферополі, Тернополі. Бібліотеки і музеї отримали ноти. Щира, національно своєрідна, мелодійна музика Василя Безкоровайного стане близькою духом і зрозумілою нашим сучасникам.
Дивитись фото.


22.05.2002р.

Маршрут Шевченківського літературно-мистецького свята «В сім"ї вольній, новій:» на теренах Донеччини пройшов через Донецьку обласну універсальну наукову бібліотеку. Саме в бібліотеці, де духовний заповіт Великого Кобзаря наступним поколінням матеріалізується на книжкових полицях ошатними рядами шевченківських творів, відбулося урочисте відкриття літературно-художнього музею Тараса Григоровича Шевченка.
Створення музею і наближення безсмертої шевченківської спадщини до багатотисячної читацької аудиторії стало можливим за сприяння головного консультанта-інспектора Головного управління організаційно-кадрової роботи та взаємодії з регіонами Адміністрації Президента України Володимира Костянтиновича Портянка, який визнав можливим передати свою приватну шевченківську колекцію на Донеччину.
В музеї зібрано понад 800 експонатів. Серед них особливу цінність представляє визначна колекція Кобзарів, включаючи факсимільне видання 1840 року, а також видання дореволюційного і післяреволюційного періоду.
Взагалі видання розташовані в хронологічному порядку і детально розкривають всі етапи життя, літературної та мистецької творчості Т.Г. Шевченка. Слід зазначити, що серед представлених видань є багато шедеврів поліграфічного мистецтва.
Живописець жив у душі поета, пензель і олівець манили його творчу уяву з не менш немилосердною пристрастю, ніж образне слово.
Тому прикрасою музею є колекція репродукцій шевченківської малярської спадщини  живописних творів, виконаних сепією, аквареллю, олією і олівцем. Вона знайомить нас з першими роботами академічного періоду, з серією «Живописна Україна», добіркою жанрових малюнків періоду заслання поета.
Особливе місце в експозиції займають видання, присвячені вшануванню пам"яті Т.Г. Шевченка на Донеччині та творчості наших земляків  лауреатів Національної премії України ім. Т.Г. Шевченка.
В урочистостях з нагоди відкриття музею прийняли участь представники Донецької, Львівської та Івано-Франківської облдержадміністрацій та обласних рад, Міністерства культури та мистецтв України, Національного музею Т.Г. Шевченка (м.Київ), Донецький міський голова О.О. Лук'янченко, голова Донецької обласної організації Всеукраїнського товариства «Просвіта» В.П.Шевченко, члени Національної Спілки письменників України.
Концертна програма свята була підготовлена заслуженим артистом України Костянтином Новицьким (бандура) у супроводі квартету Національного ансамблю солістів «Киівська камерата» (м. Киів) та жіночим фольклорним ансамблем бандуристів «Джерело» (м. Зугрес).
Зібрання і поповнення колекції музею стане складовою частиною великої роботи щодо відкриття колосальних можливостей духовної реалізації національного генія.
Дивитись фото.


15.05.2002р.

Відбулася презентації проекту «Вікно в Америку» (Window on America)

На презентації були присутні:
Урбом Скотт, помічник аташе з питань культури Відділу освіти, преси так культури;
Наталя Ясько, інформаційний асистент Центру інформаційних ресурсів Відділу освіти, преси та культури;
Віра Максимова, помічник аташе з питань культури Відділу освіти, преси та культури.
Дивитись фото.


27.04.2002р.

У літературній вітальні відбулася зустріч за темою: «Жанрове різноманіття фантастики: нові форми та стилі»

Ведучій  письменник-фантаст Федор Березін


18.04.2002р.

Відбувся літературний вечір, присвячений 120-річчю від дня народження відомого українського історика, державного і громадського діяча, професора Дмитра Дорошенка. До вечора була влаштована книжкова виставка «Видатні постаті України: Дмитро Дорошенко», яка розкривала творчу спадщину видатної людини нашого сьогодення, а також літературу про його життєвий та творчий шлях.


9.04.2002р.

У музичній вітальні пройшов вечір «Заходноєвропейська музична класика: від Генделя до Штрауса»

Викладачи Донецького музичного училища співачка Г. Осадча (меццо-сопрано), скрипачка Т. Касьянова, концертмейстер С. Матвієнко, музикознавець С. Рубінський познайомили слухачів із західноєвропейського класичною вокальною (Гендель, Каччіні) та скрипковою музикою (Бетховен, Крейслер), популярною італійською музикою.

До уваги читачів буда представлена література про життя та творчість видатних музикантів.


23 березня 2002р., 16.00

У клубі любителів фантастики пройшла до зустріч з письменником-фантастом, автором романів «Пепел», «Встречный катаклум», Лауреатом Міжнародного фестивалю фантастики «Зоряний міст - 2001» Федором Березіним.

Тема для обговорення: «Наукова фантастика у новому тисячолітті  набір висоти або штопор»


7.03.2002р.

З нагоди Міжнародного жіночого дня відбувся вечір поезії «Я всіх жінок розподіляю на різні квіти&», який влаштував Клуб жіночої поезії «Мідуна» (керівник Ліана Мусатова). Клуб існує більше 5 років і об'єднує жінок, які небайдужі до поезії та завжди несуть світло до поезії та завжди несуть світло своєї душі людям.


Цикл книжкових виставок

«За порогом тисячоліття» деяких читачів відділу мистецтв познайомить, іншим нагадає про ті культурні надбання, які людство створило протягом тисячоліть, адже за словами Й.В. Гете, які обрані епіграфом до цього циклу: «Не все, що сучасне, вічне, але те, що вічне, завжди сучасне. Першокласні твори мистецтва власне треба час від часу дивитися повторно: в них таїться неоглядна глибина». Література, що буде запропонована читачам на виставках:

 1. Життєдайність народної культури з 5.02
 2. Символи та образи крізь віки з 15.05
 3. Творчість - це мова душі творця з 5.09

містить відомості про різні художні напрями та жанри, філософію та манеру творення, поетичні образи, міфологічні персонажі, дивну символіку, реалізацію національної теми, як духовного відлуння традиційного в модерному.

Всі ми поступово з увагою та любов'ю повертаємось до своїх витоків.

Як відновити і продовжити золоту нитку традицій?

Як не втратити народний досвід, його чітку духовну систему?

Як передати секрет творчості молоді?

На всі ці питання читачі бібліотеки знайдуть відповідь у відділі мистецтв, звернувшись до матеріалів, представлених в циклі тематичних книжкових виставок «Через минуле  до майбутнього: Україна в музичних та художніх образах», який складається з частин, що протягом року висвітлюватимуть тему в різних аспектах

 1. Величне, осяяне тисячоріччями: витоки українського народного мистецтва з 15.01.2002
 2. Поетичність українських барв з 10.04.2002
 3. Розмаїття видів і жанрів мистецтва (До Дня незалежності України) з 15.08.2002
 4. Скарби рідного краю: Творчість донецьких митців з 15.10.2002
07.02.2002р.

У літературній вітальні відбувся вечір-портрет «Мужність і ніжність», присвячений творчості волинської поетеси Оксани Лятуринської, з нагоди її 100-річного ювілею.

Творча спадщина, цієї талановитої людини складається з чотирьох збірок поезій, збірки прози, безлічі писанок та багатьох скульптурних робіт.

Участники зустрічі літературознавці, вчителі познайомилися з літературною спадщиною О. Лятуринської, що надійшла до бібліотеки від української діаспори з Канади.


© 1996-2005 Donetsk State Library