Донецька обласна універсальна наукова бібліотека ім. Н.К. Крупської

українська | русский | english

Історична довідка


Донецька обласна універсальна наукова бібліотека ім. Н.К. Крупської  один з найбільших культурних центрів Донбасу. Вона є регіональним сховищем творів друку, міжобласним депозитарієм, науково-інформаційною установою, доступною для всіх верств населення.

Заснована у 1926 році як центральна міська бібліотека. Перетворення у 1932 році міста в обласний центр викликало реорганізацію бібліотеки з міської на обласну.

Будівництво спеціального приміщення для бібліотеки розпочато за проектом Харкiвського iнституту "Гiпроград" (архітектор Е.Л. Гомзе) у 1935 році. У роки війни будинок бібліотеки було пошкоджено, книжкові фонди знищено та пограбовано. Вже у 1943 році, після визволення Донбасу, бібліотека почала обслуговування читачів, по крихтам відновлюючи та збираючи свої фонди. Роботи по відбудові та реконструкції довоєнного будинку бібліотеки закінчились у 1955 році. Увiнчана куполом монументальна бiблiотечна споруда площею 12 тис. кв. м. з 1983 року має статус пам'ятки архiтектури.

Наступні роки стали для бібліотеки роками дійсного розквіту. У 1966-67 pp. відбулася реорганізація бібліотеки з масової в наукову. Бібліотека стала науковим центром для вчених, спеціалістів, представників різних національностей, віросповідань, професій, що є гарантом подальшого розвитку культур всіх націй і народностей, які проживають на Донеччині. Бібліотеку щоденно відвідують до 1000 чоловік. Щорічно читачам видається понад 1 млн. творів друку. Бiблiотечний фонд складає 1 млн. 700 тис. примiрникiв документiв.

Відгукуючись на потреби державотворення, бібліотека на початку 90-х років розпочала цілеспрямовану роботу по формуванню фондів "Україніки" та літератури мовами національних меншин Донеччини. Поповнення фонду здійснюється не лише за державні кошти, але й за рахунок грантів, доброчинних внесків. Фонд україномовних видань на 01.01.2007 р. налiчує 181077 примірників.

З 1992 року розпочато комп'ютеризацію бібліотечних процесів. Основу технічного забезпечення автоматизованої системи бібліотеки складає мережа на базі 82 персональних комп'ютерів. Автоматизовано процеси комплектування, обробки фондів, реєстрації читачів з використанням штрих-кодів та видачі літератури. Електронний каталог налічує зараз біля 200000 бібліографічних записів.

Задоволення інформаційних потреб читачів відбувається з використанням глобальної міжнародної комп'ютерної мережі Інтернет, до якої завдяки гранту фонду "Євразія" бібліотека підключилась у 1996 році, однією з перших серед обласних бібліотек України. Створено Інтернет-клас на 12 місць.

Користувачі мають змогу користуватися повнотекстовими базами даних інформаційно-пошукової системи "Закон" (300000 документів), 5000 галузевих електронних журналів видавництв Springer-Vorlag, EBSCO, реферативними журналами на CD-дисках тощо.

Як науково-методичний центр бібліотека прогнозує розвиток бібліотечної справи в області, надає практичну допомогу бібліотекам, підвищує кваліфікацію бібліотекарів.


© 1996-2005 Donetsk State Library